Prodej domu - prosím o názor

Aktuální dění

Prodej domu - prosím o názor

Příspěvekod MaRi » 02.01.2019 19:01:58 0

Podle nenápadných náznaků se blíží doba, kdy budu muset zvednout kotvy a přesunout se do jiného bydlení. Aktuální to není, limitujícím prvkem jsou moji chlupatci, které nemohu přesadit do bytovky a kterých se nezbavím. Jsem v podobné situaci, jako byla Karolína- starší žena bez blízkých příbuzných, na které bych se mohla spolehnout, ze když se jim dostane domek, o psy se postarají.
A ted k jádru pudla.
Bydlím v domě, kde je nicmoc topení a špatná okna a dveře. Čemu byste při koupi mého domku dali přednost: současnému nepříliš utěšenému stavu + nutnosti opravy na vlastní náklady + nižší ceně
nebo
opravenému stavu (který nemusí odpovídat vašim představám, ale je zřetelně nový) + vyšší ceně

Jak píšu, aktuální to zatím není, ale situace se může kdykoliv změnit a je vhodné být připravena.
Děkuji za názory
MaRi
žabí královna/král
žabí královna/král

Re: Prodej domu - prosím o názor

Příspěvekod Matylda » 02.01.2019 19:08:18 0

Záleželo by na mé aktuální situaci. Pokud mě nic nehoní (školní docházka, zdravotní stav kohokoli), brala bych i horší stav, abych si domek opravila podle svých představ, protože oprava není zárukou toho, že to pro mě bude vyhovující. Pokud na tom paradoxně budu finančně hůř, budu radši za mírně opravený domek, do kterého nemusím hned investovat. Prostě je to o typu kupce.
Obrázek
Matylda
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Jana Bu. » 02.01.2019 19:36:19 0

Já bych dala přednost nižší ceně a možnosti vlastní úpravy.
Jana Bu.
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod alimo » 02.01.2019 19:55:21 0

Jana Bu. píše:Já bych dala přednost nižší ceně a možnosti vlastní úpravy.

Já taky, protože bych si to mohla udělat podle sebe.
alimo
žába/žabák
žába/žabák

Příspěvekod ri » 02.01.2019 19:56:46 0

Já taky.
A jako prodávájící: sama ty opravy neprovedeš. Když ti tam firma něco zvrže, budou noví majitelé chodit strašit tebe :/
Stavební úpravy bych nedělala, údržbu, jako sekání trávy, čištění okapů a malování bych naopak zajistit zkusila.
ri
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod RenataE » 02.01.2019 20:36:04 0

Jako kupující bych dala přednost neopravenému za nižší cenu. Výměna oken a dveří je velký zásah do vzhledu fasády a kupci nemusí vyhovovat zvolené řešení (barva oken a rámů, členění...).
Jako prodávající bych udělala novou bílou výmalbu interiérů a pokud jsou v domě parkety, tak bych je nechala trochu zrenovovat. Prodávala (i nabízela) bych dům pokud možno vyčištěný od nesourodého nábytku. Pokud je kuchyňská linka ve slušném stavu a nepočítáš s jejím stěhováním, tak nechat.
Kdyby tě zajímala ještě nějaká moudra na toto téma, rád napíšu.
RenataE
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Inka » 02.01.2019 20:54:26 0

Jednoznačně neopravený - máme za sebou dva přestavěné domy, finančně by to bylo asi stejné a není zajištěné, že by se tou úpravou o tolik zvedla cena.
Obrázek
Inka
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod YGA » 02.01.2019 21:23:36 0

MaRi - neopravuj. Nový majitel bude určitě měnit minimálně koupelnu a WC - a s tím vodu a kanalizaci, taky topení (není jisté, jakému způsobu vytápění kdo dává přednost), okna, zateplení, podlahy ... vím to z vlastní zkušenosti.
YGA
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod radanova » 02.01.2019 23:08:46 0

Take bych pri pripadne koupi dala prednost soucasnemu stavu a urcite bych se jako prodavajici ridila Renatinou radou.Stavajici stav ukazat v nejlepsim moznem svetle. Malovani,vytrideni veci a upravenej dvorek.
radanova
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod sharka.68 » 03.01.2019 9:23:44 0

RenataE píše:Jako kupující bych dala přednost neopravenému za nižší cenu. Výměna oken a dveří je velký zásah do vzhledu fasády a kupci nemusí vyhovovat zvolené řešení (barva oken a rámů, členění...).
Jako prodávající bych udělala novou bílou výmalbu interiérů a pokud jsou v domě parkety, tak bych je nechala trochu zrenovovat. Prodávala (i nabízela) bych dům pokud možno vyčištěný od nesourodého nábytku. Pokud je kuchyňská linka ve slušném stavu a nepočítáš s jejím stěhováním, tak nechat.

přesně jak říká Renáta, pod tohle se podepíšu....... ty parkety-jen přebrousit a napustit nějakým voskem.....
Obrázek
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Tečka » 03.01.2019 10:49:41 0

Chtěla jsem psát už včera, hned za Janou Bu, ale přišla návštěva.
Vidím, že se tu všichni shodnem.
Úplně náhodou jsem mohla sledovat na netu prodej jednoho domku zde ve vsi. Byl dost neudržovaný, starý pán už na to neměl ani peníze, ani sílu.
Dědici to zadali realitce, chopil se toho mladý makléř. Prezentoval domek tak jak byl, i vevnitř s tím nepořádkem. Nešlo to dlouho prodat, až se toho chopila ženská z té realitky, která už měla hodně zkušeností. A najednou, přesto že žádné opravy domku neproběhly, prezentoval se úplněj jinak. Vybílené stěny, záclonky v oknech,v jednom rohu stolek a dvě křesla, už si všechno nepamatuju, ale prostě to vypadalo úplně jinak. Do týdne byl prodám,i když za trošku menší peníz, než dědicové původně požadovali. A nový majitel z toho poměrně malého domku vybudoval tři malé, velmi pěkné bytové jednotky, které pronajímá.
Takže souhlas s "předřečníky". Trošku zkultivovat, zútulnit, všechno nepotřebné pryč, málokdo si bude chtít nechat starý nábytek, nebo nějaké zbytečnosti. Co má cenu pro tebe, to si odvezeš, nechat jedině to, co by snad stálo za pozornost.
Když zachráníš jednu kočku, svět se nezmění, ale pro tuto kočku se svět změní navždy...
Tečka
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod EvaB. » 03.01.2019 11:05:01 0

RenataE píše:Jako kupující bych dala přednost neopravenému za nižší cenu. Výměna oken a dveří je velký zásah do vzhledu fasády a kupci nemusí vyhovovat zvolené řešení (barva oken a rámů, členění...).

toto jednoznačně podepisuji i na základě vlastních zkušeností :-)
EvaB.
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Apina » 03.01.2019 13:57:08 0

Tečka píše:Chtěla jsem psát už včera, hned za Janou Bu, ale přišla návštěva.
Vidím, že se tu všichni shodnem.
Úplně náhodou jsem mohla sledovat na netu prodej jednoho domku zde ve vsi. Byl dost neudržovaný, starý pán už na to neměl ani peníze, ani sílu.
Takže souhlas s "předřečníky". Trošku zkultivovat, zútulnit, všechno nepotřebné pryč, málokdo si bude chtít nechat starý nábytek, nebo nějaké zbytečnosti. Co má cenu pro tebe, to si odvezeš, nechat jedině to, co by snad stálo za pozornost.

Ano, souhlasím, určitě stojí za to investovat řádově tisíce, max. desetitisíce na úpravu domku, jeho prezentace je pak na úplně jiné úrovni a cena určitě vyšší, kromě toho bude domek lépe prodejný. Ale investice do zásadních oprav je na úplně jiné finanční úrovni, navíc nikde není řečeno, že se dotyčnému bude úprava líbit, a že nový majitel všechno opět nevybuší. Vkus každého je někde jinde. Navíc zásadní investice ani nebudou vidět - elektroinstalace, vodoinstalace, odpady, plyn a vůbec veškeré podobné úpravy ani nebudou vidět, ale budou stát spoustu peněz. Pak investice do opravy nebude adekvátní zvýšení ceny za domek.

Takže souhlas s ostatními - zkultivovat, ale prodat i za nižší cenu, ale neinvestovat velké peníze do zásadních oprav.
Apina
Apina
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Jitča » 11.01.2019 17:06:22 0

Před dvěma lety jsme prodávali můj rodný domek (moje maminka už přes deset let žije u nás, vzdálenost přes 200 km vylučovala nějaké rozumné využití pro naši rodinu), prodali jsme ho rychle, ale ve "vhodném" období - zahrada už nebyla moc udržovaná - dvakrát za rok jsme ji posekali, ořech na zahradě poněkud přerostlý, domek v původním stavu... Ale, vše jsem důkladně uklidila, přebytečný provozní bordel vyhodila, okna umyla, na stůl pěkný ubrus a vázičku, polštáře na gauči pěkně naklepat, a fotky pro realitku jsme nafotili brzy na jaře za krásného slunečného dne, vše působilo krásně světle a útulně, (až se mi to po prohlédnutí fotek ani nechtělo prodávat :chi: ) a hned jsme dali domek do nabídky - když přišli zájemci, viděli přesně to, co na fotkách - a dům se prodal do týdne (cena byla přiměřená). Na podzim, za pošmourných dnů a zahrady plné nahnilého listí, by to bylo určitě složitější... Fakt je to spíš o dojmu, kterým ten dům působí, než o seznamu prací, které na tom původní majitel už provedl. Noví majitelé už vyměnili okna a dveře, zavedli plynové topení, opravili střechu, přidali krbová kamna a pod. - ale vše podle sebe a svého způsobu využití domu. Letos se tam chci zajet podívat (zprávy o provedených změnách mám od sousedky, se kterou jsem stále v kontaktu).
Držím palce, ať to ještě není moc aktuální a až bude, ať jde vše v poklidu a ke všeobecné spokojenosti. :wave:
Jitča
žabí královna/král
žabí královna/král

Zpět na Aktuální dění