Brokolicový koláč

Vše, co se týče jídla, potravin i pochutin
Uživatelský avatar
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3198
Registrován: 23.11.2010 13:49:48 0
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Brokolicový koláč

Příspěvek od IvaP »

Koupila jsem brokolici, ale nějak nebyla chuť na polévku nebo jinou obyčejnou úpravu. Navíc se mi v ledničce nakupily zbytky surovin, nakupujeme v Makru, takže velká balení, a občas hrozí, že nestihneme sníst. Recept je trošku, ale jen trošku "rozežraný". Suroviny jsou na dva velké koláče (forma 32 cm), takže se neděste.

Na těsto:
450 g hladké mouky
250 ml teplé vody
4 lžíce oleje, 1 lžička sušeného droždí, 2 lžičky soli
Zadělat, nechat vykynout. Není třeba nějak dlouho, stačí čas, během kterého si připravíte věci na náplň.

Na náplň:
brokolice
cca 250 g crème fraîche
cca 250 g řeckého jogurtu
2 vejce, vrchovatá lžíce škrobu - kukuřičný, tapioca
cca 300 g šunky vcelku nebo dobré anglické slaniny nebo uzeného
červená sterilovaná paprika
cca 300 g sýra - nejlepší by byl modrý plísňový, ale nebyl, takže jsem použila goudu
česnek, sůl, pepř
Brokolici rozebrat na růžice, hlavní košťál oloupat, krátce povařit v osolené vodě (na skus). Propláchnout studenou vodou, nechat okapat.Smíchat jogurt, vejce, crème fraîche, škrob, osolit, opepřit, podle chuti přidat česnek. Těsto rozdělit na dvě poloviny a rozprostřít do dvou koláčových forem (32 cm), udělat vyšší okraj, potřít náplní. Růžice brokolice rozdělit na malé růžičky a rovnoměrně poklást na náplň, zbylou brokolici nechat na salát :wink: . Šunku nebo anglickou nakrájet na kostičky, rovnoměrně pohodit mezi brokolici. Sterilovanou papriku nakrájet na čtverečky a dozdobit koláč, odvážní mohou použít sterilované červené feferonky. Posypat nahrubo strouhaným sýrem. Péct při 200 stupních dozlatova. Čas neřeknu, až to bylo, tak to bylo. Bylo to dobré lehce prochladlé, studené ještě lepší.

Salát ze zbylé brokolice.
Zbylo jí pár růžiček a košťály - nadrobno nakrájet, přidat cibuli, šunku nebo anglickou, zbytek papriky, osolit, opepřit, přidat podle chuti majonézu a na zlehčení jogurt. Nechat rozležet v lednici.

aida
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1532
Registrován: 10.03.2007 11:38:15 0

Re: Brokolicový koláč

Příspěvek od aida »

Dík za inspiraci, jak tu mám tu tchýni a vařím i dvě teplá jídla denně (nechce 2x po sobě jíst stejno věc), docházejí mi nápady.

Uživatelský avatar
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3198
Registrován: 23.11.2010 13:49:48 0
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokolicový koláč

Příspěvek od IvaP »

aida píše:Dík za inspiraci, jak tu mám tu tchýni a vařím i dvě teplá jídla denně (nechce 2x po sobě jíst stejno věc), docházejí mi nápady.
No to musí být mazec.

aida
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1532
Registrován: 10.03.2007 11:38:15 0

Re: Brokolicový koláč

Příspěvek od aida »

Už mi docházejí síly. Navíc, jak v tom není maso, tak je to taky špatně. Ale zas na druhou stranu, jsem ráda, že jí chutná, že jí a že přibírá.

Uživatelský avatar
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3198
Registrován: 23.11.2010 13:49:48 0
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokolicový koláč

Příspěvek od IvaP »

Tak je dobře, že jí, i když si vymýšlí. Dědovi přestalo chutnat, pak už ani nechtěl jíst :( .

aida
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1532
Registrován: 10.03.2007 11:38:15 0

Re: Brokolicový koláč

Příspěvek od aida »

No právě, to je to jediné, proč zatím vytrvávám, víc pro ni udělat nemůžu.

Odpovědět