4.10.2014 Kaštany

Moderátoři: Lika, radanova

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od Rpuť »

Bejvávalo - jezdili dědulové s kamínky na dřevěné uhlí a prodávali čerstvě upečené, ještě horké kaštany v pytlíčku a člověk si o ně v mrazu zahřál tlapky a byla to dobrota.
Ale i ledacos jiného se z nich dá dělat! Co děláte vy?

Francouzská kaštanová nádivka
Na 4 porce budete potřebovat:
500g uvařených a oloupaných jedlých kaštanů
150g drůbežích jater
50ml brandy
150g šunky
2 cibule
50g uvařené rýže
lžíce olivového oleje
hrst nasekané petrželové nati
muškátový oříšek
sůl, pepř
Postup:

Kaštany rozmělněte na kaši, přidejte nadrobno nakrájená játra, která jste před tím asi 6 hodin máčeli v brandy, nakrájenou šunku, na jemno nakrájenou cibuli, rýži, sůl, koření, petrželku a lžíci oleje.

Nádivkou naplňte dobře očištěné břicho drůbeže, zašpejlujte a pečte v troubě předehřáté na 200°C. Podle potřeby podlévejte vodou a výpekem.

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od Rpuť »

Áni ťuk! A já ty kaštany tak ráda a tak jsem doufala, že nějakej recepísek..... :jazyk:

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od sharka.68 »

když si jich pár deka koupím nebo posbírám u Slatiňan cestou na KOčičí hrádek, tak si je upeču v troubě...tak mi chutnají nejvíc :wave:
Obrázek

Uživatelský avatar
Tečka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2299
Registrován: 05.11.2007 8:39:30 0
Bydliště: Kousek od Kolína

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od Tečka »

Rpuť píše:Áni ťuk! A já ty kaštany tak ráda a tak jsem doufala, že nějakej recepísek..... :jazyk:
Když mě třeba nejvíc chutnají ty ještě horké, zrovna koupené, patří to nějak k té atmosféře vánočních trhů.
Když zachráníš jednu kočku, svět se nezmění, ale pro tuto kočku se svět změní navždy...

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od Rpuť »

sharko a víš jak jsou dobrý v nádivce? (Nemusí být tak nóbl jako ta francouská.) Když se to s vypečenou šťávičkou z kuřátka či kachýnky rozleží ..... ježišmarjá, já bych si dala! :kuratko:
Naposledy upravil(a) Rpuť dne 04.10.2014 14:12:26 0, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
LFSH
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1983
Registrován: 19.09.2007 8:33:18 0
Bydliště: Plzeň

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od LFSH »

To je těžké, Rputi, když člověk nemůže na Týnec, tak se nedostane ani k těm kaštanům. Jinak kaštany jsme vždycky rychle opekly nasucho na plotýnce a hned snědli.
LA

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od Beda »

taky myslím, že pečený jsou nejlepčí :yes: ... a když jsme byly mrňata a neuměly jsme to, tak jsme je se ségrou nařízly a normálně vařily, ve vodě :mrgreen:

a náhodou to nebylo vůbec špatný :super: ... no jo, jenže to bylo ještě v Blavě, kde tam kousek v lese ROSTLY, tak jsme si je vždycky jen samy nasbíraly a bylo to :clap_hands:
Obrázek

Uživatelský avatar
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3199
Registrován: 23.11.2010 13:49:48 0
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od IvaP »

Když už jsme u toho vaření - kdo máte rád rýži basmati, tak na aukru prodává pán z Prahy naprosto vynikající, je jí sice dvacet kilo, ale už jsme za dva roky ve třech snědli dva pytle :wink2: . Odkaz: http://aukro.cz/spickova-ryze-basmati-2 ... 22750.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Tora
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1706
Registrován: 02.10.2013 16:50:26 0

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od Tora »

Ivo, díky za tip, ten se hodí moc.
Jinak se přiznám - kaštany jsem nikdy nejedla... nikdy jsem se k nim nenatrefila, na našem malém městě tuhle specialitu nikdo nedělal a teď už k tomu nějak nemám chuť ani odvahu.

Uživatelský avatar
ri
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1642
Registrován: 27.03.2007 8:41:57 0
Bydliště: Sovenice, Nymbursko

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od ri »

Kaštany jsem kdysi ochutnala, ale nějak mi nechutnaly. Od té doby ... možná přišel čas na nový experimen?

Velká kočka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2639
Registrován: 03.02.2008 18:04:46 0
Bydliště: Västgötagatan 7, 41139 Göteborg, Sverige

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od Velká kočka »

Tady lze jedlé kaštany koupit pouze dovezené. Pokoušeli jsme se s manželem takové kaštany zpracovat, ale pokaždé jich bylo dobré tři čtvrtiny plesnivých. A laciné taky zrovna nebyly. Tak jsme raději kupovali konservy ve kterých byly kaštany buď neochucené a nebo na sladko. Ze sladkých jsme dělali moučník, smíchali jsme obsah konservy s našlehanou šlehačkou a myslím že i přidali trochu alkoholu. Bylo to moc dobré, ale kam se takový moučník hrabal na zákusky pana Linky. Chápala jsem že "kaštanové sny" a jiné kaštanové zákusky pana Linky byly drahé. On nepoužíval konservy ale právě čerstvé kaštany a jestli dopadal při zpracování jako my..... No třeba měl dobrého dodavatele. A ono to vůbec není lehké kaštany zpracovat. Každý naříznout, dát vařit a potom oloupat nejen tu tvrdou slupku ale i kůžičku kolem samotného plodu aby zůstal jen bělavý kaštan. Do nádivek se myslím na hrubo posekaly. Už je to desetiletí co jsme to dělali a já postupy zapomněla.
Jo jo, já dobře vím, že vám už léta dlužím přeložit ze švédštiny recepty pana Linky. Teď momentálně nevím kam jsem je uložila. A vždycky když je objevím tak zrovna nemám čas. Omlouvám se, že jsem nesplnila slíbené. :prosim:

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od sharka.68 »

Rpuť píše:sharko a víš jak jsou dobrý v nádivce? (Nemusí být tak nóbl jako ta francouská.) Když se to s vypečenou šťávičkou z kuřátka či kachýnky rozleží ..... ježišmarjá, já bych si dala! :kuratko:


Rputinko,o tomto mi básnila moje bejvalá tchýně...pak to jednopu upekla...a zkazila tim celou kachnu :sad2:
Obrázek

aida
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1532
Registrován: 10.03.2007 11:38:15 0

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od aida »

No, ony se kaštany do nádivky do kachny nehodí, spíš se dávají do nádivky do krůty, což jistě potvrdí dámy americké. My doma dáváme přednost mandlím, když už, ovšem nádivka bývá spíš housková, tuhle s rýží neznám, resp. jsem o ní nikdy neslyšela.
Kaštany mi (kromě klasických pečených nebo vařených) nejlíp chutnají nasladko - v různých zákuscích nebo v "gaštanovom pyré". Recept nejspíš dodá Verenka, je to slovensko-maďarská specialita, moc dobrá (teda aspoň mě chutná, přitom sladké skoro nejím).

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od Rpuť »

sharko, já to jednla a bylo to mooooc dobré - ještě teď se olizuju :)

aida
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1532
Registrován: 10.03.2007 11:38:15 0

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od aida »

Ještě dodatek, jestli se Rpuť nebude zlobit. Zrovna listuju kuchařkou Marcelly Hazanové (pokouším se uvařit to nejpravější boloňské ragú, ne to moje tradiční samodomo jako vždycky) a úplnou náhodou jsem našla kapitolu o kaštanech. Takže tip na vaření nebo pečení: omyté syrové kaštany se prý mají nejdřív na 20 minut namočit do vlažné vody, pak naříznout, ale ne do kříže, jak je u nás zvykem, ale ve spodní užší části v 1/3 se shora (na té horní půlkulaté straně, ne na té ploché dole). Vaří se cca 25 minut, pečou cca 30-45 minut. Ale nevím, nezkoušela jsem.
Je tam jeden zajímavý recept na kaštany vařené v červeném víně: 2 šálky kaštanů namočit a nakrojit podle výše uvedeného postupu a pak vařit v přiklopeném hrnci v šálku suchého červeného vína se špetkou soli, bobkovým listem a takovým množstvím vody, aby byly potopené. Až změknou (prý za půl hodiny až hodinu, nevím), odkryje se poklice a víno se nechá až na 1-2 lžíce odpařit. V hrnci se nesou na stůl a každý si svůj kaštan oloupe sám.

Odpovědět