13.10.2014 - Ema má maso, máma má namále...

Moderátoři: Lika, radanova

tosca
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 981
Registrován: 14.09.2005 21:34:10 0
Bydliště: Hlučín
Kontaktovat uživatele:

Re: 13.10.2014 - Ema má maso, máma má namále...

Příspěvek od tosca »

karakal píše:
tosca píše: To mi připomělo, jak nám paní učitelka v červnu na schůzce rodičů kladla na srdce, ať ty (budoucí) prvňáčky hlavně nic neučíme předem :) Teda, prý když se zeptají, tak jim můžeme říct, co to je za písmeno, nemusíme jim to tajit až do září. :mrgreen:
Ach jo, to je podle mne ale špatný přístup, ta učitelka by se měla umět poprat s tím, že jí přijdou děti na různé úrovni znalostí. Ono se to s trouchou štěstí postupně trochu srovná, ale mezitím ty co umí víc už mají školu na háku a to se těžko napravuje.
Ale ne, jednalo se jí o to, ať dětem necháme prázdniny jako prázdniny. Ono existuje poměrně dost ctižádostivých rodičů, co své dítě připravují na vstup do školy tak svědomitě, že ještě před nástupem do první třídy dítě tráví hodiny tréninkem čtení a psaní, aby jako nebylo v té první třídě nejhorší. Takže šlo o to, ať tohle neděláme. Ne o to, že chce mít všechny děti na stejné úrovni nevědomí. To věděla, že mít nebude.
Je to učitelka, která si umí poradit se třídou, kde jsou děti na různém stupni znalostí. Od klučiny, co dostal rok odklad, přestože už v 5-ti letech četl a počítal a znalosti z oblasti přírodních věd má lepší než já. Problémem je psaní a soustředění déle než 10 minut. A bojuje s tím i o rok později. Přes děti typu Minitoscy, co umí trochu číst, trochu počítat po děti, co umí napsat akorát to své jméno a ostatní je pro ně nové. A do toho má klučinu, který loni první třídu nezvládl a opakuje (takže to, co dělají teď, on už zná) a dvě děti se zdravotním handikepem (Minitosca je se svojí jednostrannou hluchotou jedno z nich). Paní učitelka je skvělá a děti ji mají rády a do školy se těší.

Uživatelský avatar
Matylda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2497
Registrován: 04.04.2008 14:36:18 0
Bydliště: Žabčice

Re: 13.10.2014 - Ema má maso, máma má namále...

Příspěvek od Matylda »

Já jsem měla tak mizerný dějepis, že to, co říká Rpuť, objevuju až dneska. A kupodivu mě začal dějepis bavit, až mě začaly zajímat dějiny módy. Podle oblečení jsem pak zařazovala do doby docela spolehlivě a velké zlomy v dějinách, životní styl i postavení lidí ve společnosti je na tom taky vidět. Teprve pak jsem se začala zajímat víc. Je fakt, že si to datum nezapamatuju, kdyby čert na koze rajtoval, prostě se neumím naučit čísla. Ale dokážu to zařadit a udělat si souvislosti. Ve škole jsme ty data uměla tak tři dny a pak odešly do neznáma. Ale zůstal mi ten řád a posloupnost, což podle mě docela stačí.
Obrázek

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 13.10.2014 - Ema má maso, máma má namále...

Příspěvek od Beda »

tak aido, třeba já bych ty požadavky na rozbor věděla, ale já na to mám "papíry" :brekeke: (a překvapilo mě to, ale ještě si to pamauju :mrgreen: )


ovšem nejde vuuuuuůbec o to, jestli to ví někdo, kdokoli, z nás tady, a dokonce ani o to, že to bylo v 6. třídě :no: - pokud se to ty děcka celý rok (nebo víc) TAKTO učily a TAKTO (pod těmito pojmy a názvy) s tím pracovaly, tak by to podle mě vědět měly :nevim: :jazyk:


dějepis pro mne byl a je tragedie :sad2: :sad2: :pche:
Obrázek

aida
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1532
Registrován: 10.03.2007 11:38:15 0

Re: 13.10.2014 - Ema má maso, máma má namále...

Příspěvek od aida »

Matyldo, asi to znáš, ale pokud jde o dějiny módy, moc doporučuju knížky z nakladatelství Lidových novin, z edice "Dějiny odívání", mám doma skoro všechny a jsou bezvadné, v některých jsou i střihy (sice jen zmenšené a schematické, ale pro takový nějaký ten obecnější přehled to stačí, některé věci jsem si předtím fakt nedokázala představit).
Bedo, to byl prý čerstvý případ z letošního podzimu, takže se to asi v páté třídě celý rok neučili. Ale i na šestou mi to přijde moc - učí se rozbory a kdejakou blbost, přitom ale vesměs neumějí ani pravopis.
Jinak, pokud jde o výuku dějepisu, taky jsem na učitele (jak na ZŠ, tak na SŠ) nějak neměla štěstí a musela si to později dohnat sama. A vím, že mám veliké mezery. Data naštěstí tak nějak plus mínus trefím a co mi pomohlo moc, to jsou Toulky českou minulostí od Petra Hory/Hořejše, ty mám snad všechny a občas (no, zas tak často ne, ne tolik, kolik bych chtěla a kolik by bylo potřeba) si v nich čítávám.

Uživatelský avatar
Matylda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2497
Registrován: 04.04.2008 14:36:18 0
Bydliště: Žabčice

Re: 13.10.2014 - Ema má maso, máma má namále...

Příspěvek od Matylda »

Já je zas občas poslouchám :)
Jo, tyhle knížky znám. Mám i jiné, dobrá je třeba ta s fotkami z tokijského muzea, kde nafotili na rokokových šatech i detaily. Tak to je achach.
Obrázek

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 13.10.2014 - Ema má maso, máma má namále...

Příspěvek od Rpuť »

Matyldo, jasně, že to stačí, když tak víš plus mínus kdy. Já si taky nepamatuju všechny letopočty. Když člověk potřebuje přesně, tak holt koukne.
Ale teprve ten kontext - aspoň evropský, ti o té historii něco řekne.
A dějiny módy, tak to je bonbonek! :)

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 13.10.2014 - Ema má maso, máma má namále...

Příspěvek od sharka.68 »

Beda píše:tak aido, třeba já bych ty požadavky na rozbor věděla, ale já na to mám "papíry" :brekeke: (a překvapilo mě to, ale ještě si to pamauju :mrgreen: )


ovšem nejde vuuuuuůbec o to, jestli to ví někdo, kdokoli, z nás tady, a dokonce ani o to, že to bylo v 6. třídě :no: - pokud se to ty děcka celý rok (nebo víc) TAKTO učily a TAKTO (pod těmito pojmy a názvy) s tím pracovaly, tak by to podle mě vědět měly :nevim: :jazyk:


dějepis pro mne byl a je tragedie :sad2: :sad2: :pche:

dějepis u Bedy potvrzujiiiii :haha: :brecim
Obrázek

Uživatelský avatar
ri
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1642
Registrován: 27.03.2007 8:41:57 0
Bydliště: Sovenice, Nymbursko

Re: 13.10.2014 - Ema má maso, máma má namále...

Příspěvek od ri »

Tak bud ráda, žes nezkoušela mě
:bang_head:

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 13.10.2014 - Ema má maso, máma má namále...

Příspěvek od Beda »

jsem teda věděla, že sharka o tom ví své :oops: , ale - že mě takhle veřejně "znectí"... :bzik: :oddech: :wc2: :bang_head:
Obrázek

Uživatelský avatar
RenataE
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1366
Registrován: 16.10.2006 22:08:32 0

Re: 13.10.2014 - Ema má maso, máma má namále...

Příspěvek od RenataE »

aida píše: No, co byste řekly na zadání, které se týkalo rozboru textu, který dostaly děti ve škole: "proveďte tři typy slovních rozborů - slovotvorný, morfematický a tvaroslovný". Nejednalo se o VŠ, ale o šestou třídu. :-( Věděla byste to některá, co se po těch dětech vlastně chce? Přiznám se, že já asi ne.
Já bych věděla a na základce jsme to dělali, byť nevím, jestli v šesté třídě nebo o něco později. Taky jsme dělali složité větné rozbory. Naše skvělá paní učitelka nás to naučila, my jsme pochopili, že jazyk má systém... Nevím, jestli to bylo v osnovách, ale později na VŠ (o gymplu ani nemluvím) už jsem se o moc víc nedozvěděla :)

Fifi
pulec
pulec
Příspěvky: 50
Registrován: 03.09.2014 19:57:23 0

Re: 13.10.2014 - Ema má maso, máma má namále...

Příspěvek od Fifi »

K téhle debatě se musím přidat. Měla jsem to štěstí, že jsme na gymplu měli úžasného třídního. To byl prototyp vysokoškolského profesora, hudebník, historik, češtinář - a prolínal tyto předměty při výuce zcela běžně. Začal se zkoušet dějepis (sami jsme si ve třídě dělali seznam, kdo bude kdy zkoušen, tudíž člověk měl dost času na přípravu) a skončili jsme třeba u národního obrození. Zkrátka komplexní pohled, vše souvisí se vším... Učil nás logicky uvažovat v souvislostech, nosil nám potají zakázané knihy, občas jsme ho ukecali a místo dějepisu jsme šli ke klavíru a zpívali si. Neskutečný, nadčasový učitel. Z dějepisu jsem i maturovala, k dispozici byl atlas s mapami důležitých událostí a pokud člověk měl nějaký základ v hlavě, dalo se to okecat.
Matikář oproti tomu byla má noční můra a ještě i teď se v noci orosím ve snu, že musím maturovat z matematiky či mě vyvolá na zkoušení.
Na základce (taky jazykovka, jak psal někdo výše, od třetí třídy rj, od páté aj) jsme měli skvělou češtinářku, větné rozbory byly mé velké hobby. Milovala jsem dělat ty spony nad větnými členy a dumat, jak to určit.
Vlastně jsem měla velké štěstí na učitele, když o tom tak nějak dumám.

Uživatelský avatar
Matylda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2497
Registrován: 04.04.2008 14:36:18 0
Bydliště: Žabčice

Re: 13.10.2014 - Ema má maso, máma má namále...

Příspěvek od Matylda »

Právě že já mám za sebou tu stejnou jazykovou základku. A skvělou češtinářku, která nám utřídila ty souvislosti v jazyku jako systému. Slovíčka nejdou našprtat jinak než nazpaměť, ale složitější větné konstrukce musí člověk pochopit, to nejde naučit nazpaměť. Jenže dnešní děti nechápou, od jakého osobního zájmena je "pro ni" a to já teda vidím jako češtinářský průšvih. Tohle nejde naučit zábavnou formou s kartičkama, tohle je opravdu stejné jako učit se matematiku, takže řešit a řešit. Není to moderní, ale člověku to pak silně zjednoduší život. Když jsem to učila vlastní děti a ukazovala jsem jim souvislosti, tak je to pak začalo bavit. Protože to nebylo probrané letem světem, aby je to nezatěžovalo, ale v podstatě tomu nerozuměli, nýbrž pronikli do toho základu a začali to vidět jako skládačku.
Obrázek

Fifi
pulec
pulec
Příspěvky: 50
Registrován: 03.09.2014 19:57:23 0

Re: 13.10.2014 - Ema má maso, máma má namále...

Příspěvek od Fifi »

Matylda píše:Právě že já mám za sebou tu stejnou jazykovou základku. A skvělou češtinářku, která nám utřídila ty souvislosti v jazyku jako systému. Slovíčka nejdou našprtat jinak než nazpaměť, ale složitější větné konstrukce musí člověk pochopit, to nejde naučit nazpaměť. Jenže dnešní děti nechápou, od jakého osobního zájmena je "pro ni" a to já teda vidím jako češtinářský průšvih. Tohle nejde naučit zábavnou formou s kartičkama, tohle je opravdu stejné jako učit se matematiku, takže řešit a řešit. Není to moderní, ale člověku to pak silně zjednoduší život. Když jsem to učila vlastní děti a ukazovala jsem jim souvislosti, tak je to pak začalo bavit. Protože to nebylo probrané letem světem, aby je to nezatěžovalo, ale v podstatě tomu nerozuměli, nýbrž pronikli do toho základu a začali to vidět jako skládačku.
Naprostý souhlas, bereš mi slova z klávesnice :) . A nejen děti mají problém, ale i dospělí. Chtít po nich, aby odvodili osobní zájmeno v podmětném tvaru "od nich", "bez něj", "s ní", "pro nás" je občas nadlidský výkon. Moderní to není, ale je to základ. Stejně jako učení se slovíčkům v cizím jazyce, to se zkrátka nedá ničím nahradit.

Uživatelský avatar
RenataE
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1366
Registrován: 16.10.2006 22:08:32 0

Re: 13.10.2014 - Ema má maso, máma má namále...

Příspěvek od RenataE »

Matylda píše:Není to moderní, ale člověku to pak silně zjednoduší život.
Přesně!

Asi jsem beznadějně nemoderní, ale myslím, že ve výuce jazyků (jak mateřského, tak cizích) by neměla chybět drilová cvičení. Čímž nemyslím spojování slovíček s obrázky šipičkami.
Už jsem se na tohle téma rozčílila mnohokrát :D

Uživatelský avatar
Matylda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2497
Registrován: 04.04.2008 14:36:18 0
Bydliště: Žabčice

Re: 13.10.2014 - Ema má maso, máma má namále...

Příspěvek od Matylda »

Já se na tohle téma rozčiluju pravidelně.
Ale musím být na své žáky hodná, takže je při angličtině doučuju i tu češtinu a dějepis se zeměpisem- já jsem se na velkou státnici musela naučit i dějiny a zeměpis anglicky mluvících zemí, a tak občas ohromuju děti tím, že jim líčím postup dobývání divokého Západu a a podobně :) a ta čeština je bonus. Bohužel zájmena nezvládají chlapi jakéhokoli věku a nechápu, jak je to možný.
Obrázek

Odpovědět