4.10.2014 Kaštany

Moderátoři: Lika, radanova

Uživatelský avatar
Hana Williamson
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 526
Registrován: 15.07.2006 3:35:36 0
Bydliště: Jizni Karolina

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od Hana Williamson »

Aida vznesla dotaz na nadivky do kruty v Americe. Velka vetsina lidi (vcetne mne) pecou nadivku mimo krutu. Dava to smysl, protoze kruty se zde prodavaji velike (krutosaurus) :haha: , a kdyz je v tom ta nadivka, tak se to musi pect dyl, aby, zejmena zevnitr u stehen, se to udelalo. A tim padem prsa vyschnou. Takze do dutiny krutosaura nacpu citron, jablko, cibuli, bylinky, pomeranc... Teda ne vsechno dohromady - podle chute.

Uživatelský avatar
epulka
žabí slečna/mládenec
žabí slečna/mládenec
Příspěvky: 161
Registrován: 11.08.2009 8:35:45 0
Bydliště: Oregon

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od epulka »

Hana Williamson píše:Aida vznesla dotaz na nadivky do kruty v Americe. Velka vetsina lidi (vcetne mne) pecou nadivku mimo krutu. Dava to smysl, protoze kruty se zde prodavaji velike (krutosaurus) :haha: , a kdyz je v tom ta nadivka, tak se to musi pect dyl, aby, zejmena zevnitr u stehen, se to udelalo. A tim padem prsa vyschnou. Takze do dutiny krutosaura nacpu citron, jablko, cibuli, bylinky, pomeranc... Teda ne vsechno dohromady - podle chute.
Velká krutá si zadá velkou troubu ......


Když jsme se přestěhovali a nastěhovali do domku, kladla jsem si otázku proc máme tak velkou troubu. Na nas prvni Den díkůvzdání jsem pochopila.... Kamarádi přivezli výše zmíněného Krutosaura, ten zabral celou troubu a bylo po diveni.

Uživatelský avatar
Karolína
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3001
Registrován: 30.05.2007 6:56:58 0
Bydliště: HORNÍ MARŠOV

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od Karolína »

Ty obrovské krůty pečené prostě nechápu.
Mě stačila malá vánoční krůta, kterou jsme pekli kdysi, to jsem ještě byla studentka, na chalupě v kachlových kamnech.
Tatínek si dal jednu porci aby neurazil, ale protože krůta nebyla nijak šťavnatá, spíš naopak, tak náš mlsný živitel usoudil, že tohle neee. Maminka odjížděla hned po vánocích do Prahy pracovat a my jsme tam zůstávali. Měla se vrátit až na Silvestra. Chudák doma třela bídu, ale krůtu nám nechala, že se doma nějak obstará, hlavně abychom my dva měli co jíst.
Otec druhý den krůtu odmítl a já se tím suchým masem živila celý týden. Přitom jsem jezdila na výcvik sjezdařského lyžování - ráno tam cca 4 km, v poledne domů na jídlo a pak na odpoledne zase na vlek. Trenéři se vždy zeptali, co jsem měla k obědu a když jsem čtvrtý den sdělila, že krůtu, tak se upřímně podivili, kolik že těch krůt doma ještě máme.
Od té doby jsem krůtu nemohla ani vidět.
Tedy pečenou vcelku.
Zato jsem Krutosaura kupovala před vánocemi a porcovala. Vznikla z toho spousta masa, určeného pro různé použití - odřezky na Čínu, prsa na řízky, stehna na pečení, křídla do polévky, kůže na držkovou falešnou polévku, kosti jsem vyvařovala v obrovském prádelním hrnci na hutný vývar, který se také zamrazil....... prostě celá krůta se zužitkovala beze zbytku a zamražené se to používalo hezky dlouho.
Ale v různých kombinacích a ne celá pečená vysušená krůta....... ne, to už bych fakt asi nedala.

Uživatelský avatar
Hana Williamson
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 526
Registrován: 15.07.2006 3:35:36 0
Bydliště: Jizni Karolina

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od Hana Williamson »

Karolino, ale ona ta kruta nemusi bejt vysusena. Fakt zalezi, jak se to dela. Ja treba pod kuzi vtiram ochucene maslicko, a vyjde mi stavnata I s kruplavou kuzickou. A jinak, velka zeme, velke kruty, velke sporaky :clap_hands: :haha: :haha: :haha: Ne, ale vazne, kdyz se na dikuvzdani sejde Chetova rodina, tak je to az 16 lidi a vsichni muzsky jsou vetsiho vzrustu. Tak tam moc nezbyde.

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od sharka.68 »

Pokud karolínina maminka byla ze stejné školy jako moje, a že asi byla...kdo prošel válkou,tak prostě šetřil, tak máslo pod kůži krůtě nevtíral..proto i moje mamka prostě o krůtě tvrdí,že je suchá...když jsem ji loni pekla a vetřela jí pod kůži celou kostku másla, byla nadšená..... inspitovala jsem se u Ricardových receptů, mrcha měla 5 kilo, přijeli příbuzní, zbyly ohlodané kosti... :chi:
Obrázek

Uživatelský avatar
ri
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1642
Registrován: 27.03.2007 8:41:57 0
Bydliště: Sovenice, Nymbursko

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od ri »

Pět kilo?
To není krůta, to je kuřátko :D

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od sharka.68 »

no 10 kilovou bych do trouby asi nenacpala..a mister Bean nejsem :chi:
Obrázek

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od Beda »

u nás se krůta na Vánoce taky vždycky dělala, ale pekla ji máti porcovanou a suchá teda nikdy nebyla!!!! i bez vetřeného másla (jak to dostanete POD kůži, když je přirostlá?) ... ale dávala k tomu do pekáče trochu anglické slaniny a ta to nááááádherně ovoněla, ještě teď tu vůni cejtím :super: :super:


a já když koupím někdy třeba stehna, jinak je nedělám :in_love:
Obrázek

Uživatelský avatar
ri
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1642
Registrován: 27.03.2007 8:41:57 0
Bydliště: Sovenice, Nymbursko

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od ri »

sharka.68 píše:no 10 kilovou bych do trouby asi nenacpala... :chi:
Já taky ne.
Patnáct je tak akorát

:jazyk:

(Ne, nepečeme je vcelku :D )

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od sharka.68 »

Beda píše:u nás se krůta na Vánoce taky vždycky dělala, ale pekla ji máti porcovanou a suchá teda nikdy nebyla!!!! i bez vetřeného másla (jak to dostanete POD kůži, když je přirostlá?) ... ale dávala k tomu do pekáče trochu anglické slaniny a ta to nááááádherně ovoněla, ještě teď tu vůni cejtím :super: :super:


a já když koupím někdy třeba stehna, jinak je nedělám :in_love:
Bedo, tu kůži uvolníme, jde to dobře a neporušíš ji....u kuřete pod ni (pod kůži) cpu i nádivku....
Obrázek

aida
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1532
Registrován: 10.03.2007 11:38:15 0

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od aida »

Jasně, kůži uvolnit, máslo (nejlíp nějaké kapku ochucené - sůl, pepř, česnek, majoránka, atd., atp., prostě podle chuti) nebo nádivku nacpat, je to jednoduché, jde to snadno.
Další faktor pečení těchchle monster (ale i mnohem menších kusů masa) je podle mě teplota a čas, teda aspoň myslím (podle své zkušenosti). Čím nižší teplota a čím delší doba pečení, tím je to míň vysušené, chutnější a šťavnatější - a ani to máslo, slanina, atd. nemusí být, nebo aspoň ne v nějak nadměrném množství, jen tak pro chuť. No, však si jen tak na zkoušku zkuste upéct kuře (nebo třeba jen stehna) místo na obvyklých 200 °C jen třeba na 120-150 °C, ale místo jedné hodiny hodiny třeba tři. Budete velmi příjemně překvapené tím rozdílem. Doporučuju to péct přiklopené a vždycky asi tak po hodině se na to podívat a případně podlít.

Velká kočka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2639
Registrován: 03.02.2008 18:04:46 0
Bydliště: Västgötagatan 7, 41139 Göteborg, Sverige

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od Velká kočka »

My jsme tu kupovali porce krocana, i třeba prsíčka a uložili jsme je na pekáči pod nádivku. Tím pádem nebylo maso nikdy suché. :super:

Uživatelský avatar
Karolína
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3001
Registrován: 30.05.2007 6:56:58 0
Bydliště: HORNÍ MARŠOV

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od Karolína »

Když se pekla ta pověstná krůta, tak máslo bylo tak leda občas na chleba. Cpát ho do krůty by maminka nepřežila.
Krůta se pekla v kachlových kamnech na chalupě, ale na "pomalé" pečení maminka zvyklá nebyla, prostě se krůta hodila do pekáče, pořádně se přiložilo a za pár hodin bylo hotovo. A tím pádem to chutnalo tak, jak to chutnalo.
Já když jsem porcovala obřího krocana, tak jsem pak ty kusy pekla pomaličku a přes celou noc v lehce přitápěné troubě. To bylo pošušňání.
Hlavně jsem tam tu hnátu narvala zmrzlou a ráno jsem vytáhla kus úžasné křupavé a šťavnaté pečínky.
Takhle jsem pekla i svíčkovou, dělala guláše, různé mixované druhy pečeného masa na víně apod., vždy pomalu a přes noc.
Husa z kachláků nemá konkurenci.
Jo, kde ty časy jsou!

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od Beda »

aida píše:Doporučuju to péct přiklopené
aido, a to nebude dušené místo upečené?????? :ask: :ask: :hmm:

Karolína píše:vždy pomalu a přes noc
Karolíno, přes noc? :uff: a to se nepřipálilo?? :ask: myslím - nikdy se ti nevypekla všechna šťáva až na dno???? :ask: :hmm:
Obrázek

aida
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1532
Registrován: 10.03.2007 11:38:15 0

Re: 4.10.2014 Kaštany

Příspěvek od aida »

Bedo, nebude, zato to bude moc dobré. Ostatně - na dušeném mase nevidím nic špatného, naopak - nebo je snad na něm něco zlého? No a kdo chce kůrčičku, pekáč na posledních pár minut odklopí a dopeče do křupava. Opravdu je v tom pomalém pečení veliký rozdíl, stačí jednou vyzkoušet...

Odpovědět