20.9.2014 Pozor, zlý pes! Aneb o rtw…

Moderátoři: Lika, radanova

Fifi
pulec
pulec
Příspěvky: 50
Registrován: 03.09.2014 19:57:23 0

20.9.2014 Pozor, zlý pes! Aneb o rtw…

Příspěvek od Fifi »

Rotvajler. To slovo ve většině „nepsích“ lidí vzbudí respekt, někdy i strach a obavy. Zejména díky mediální masáži, kdy bulvár jdoucí po senzacích mnohdy démonizuje toto plemeno coby „bojové“, zabijácké a nebezpečné.

Jak se říká, není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Ano, rotvajler může být nebezpečný pro své okolí, jako každý jiný pes. To se stává v případě, že majitel podcenil výchovu, socializaci, že se psovi nevěnuje, neposkytne mu vyžití, nechá malé dítě u psa bez dozoru, či si člověk pořídí bez PP křížence, který je povahově nevyrovnaný.

A jaký tedy rtw ve skutečnosti je? Žiji s nimi skoro dvacet let, tak si dovolím uvést pár svých osobních názorů a zkušeností. Historii a standard si může vygooglit každý, já bych chtěla přiblížit rtw z jiného úhlu pohledu. Z pohledu člověka, kterému se toto plemeno vrylo pod kůži, který ho miluje a dokud to půjde, bude mít nějakého doma.
S rtw jsem se potkala víceméně náhodou. Coby mládežnice jsem začínala cvičit v dávnověku Svazarmu s boxerem a erdelem. Rtw v tu dobu byli poměrně častí na cvičácích a měli o dost jiné povahy než dnes. Figuranti si vždy losovali, kdo půjde dělat kontrolák (jedna fáze obrany, zkrátka kousání do rukávu) rotvíkům, příliš se jim do toho nechtělo. Neb razance a váha rtw nebyla žádná legrace.

Dle standardu by rtw pes měl měřit mezi 61-68 cm, vážit cca 50 kg. Feny pak 56-63 cm a cca 40 kg. Takže, žádný diblík, pořádné hovádko. I přesto je ale rtw velmi pohyblivý, vytrvalý a houževnatý pes. Já sama jsem se s fenkou věnovala tahání u koloběžky a u kola, koneckonců rtw byli dříve používáni coby tažný a honácký pes. Tahali řezníkům vozíček s masem, na obojku mívali někdy schovaný výdělek svého pána – a nikdo se neodvážil byť jen přemýšlet o krádeži.

Neboť rotvík byl a je pan pes. Pes, který pro své majitele doslova dýchá, který by pro ně skutečně i život položil. Pes, který uznává svou rodinu, přátele rodiny a zbytek lidí je mu tak nějak šumák. Nevyhledává kontakt s cizími lidmi, prioritou jsou pro něj ti „jeho“ lidé. Pes, který má silně vrozený teritoriální hlídací pud. Rotvíka nemusíte učit hlídání zahrady, už kolem půl roku věku si štěně začne své prostředí střežit. Je proto nezbytné, aby majitel věděl, jak rtw vychovávat, jak tyto vrozené pudy usměrňovat.
Shrnula bych to tak, že rotvíci potřebují spravedlivého, důsledného a milujícího pána, který plemeni rozumí. Rotvajleři jsou velmi chytří psi s vynikající pamětí, co se jednou naučí, nikdy nezapomenou. Stejně tak nezapomenou na jakékoliv příkoří, na člověka, který jim nějak ublížil nebo naopak na člověka, který je kamarád a i po třeba 6 letech takovou osobu nadšeně přivítá.
Na rtw ale nemůžete jít fyzickou silou či nátlakem, to by nemuselo dopadnout dobře. Je to plemeno vyšlechtěné na spolupráci s člověkem, ale zároveň mu bylo ponecháno cosi jako samostatné myšlení. Při učení či výcviku musíte být o krůček před ním. Nebude kroužit kolem vás jako border kolie, nebude viset na každém vašem gestu jako německý ovčák. V situaci, kterou vyhodnotí coby ohrožení svého majitele, se stane z rtw aktivní a neohrožený ochránce. A důvěra, důvěra a vztah je to, co z takového psa udělá ne nebezpečnou zbraň, ale parťáka, se kterým se nebojíte courat v lese, chodit po tmě v ne příliš bezpečných lokalitách. Neb víte, že se na svého rtw můžete plně spolehnout, že nezaútočí bezdůvodně, a i v případě ohrožení se nechá usměrnit jedním povelem.

Co asi lidé netuší, je fakt, že rtw jsou neskutečně tulivá a mazlící zvířata. Se svými lidmi. Nejraději by se do člověka doslova „vcucnuli“. Mazlit, drbat stále a neustále, chodit za patami svým majitelům, asistovat při všem a doufat, že nějaké to pohlazení přijde – tak to vypadá dnes a denně. Jo a žárlí. Strašně moc a na všechno/y, čemu věnujete pozornost, místo abyste ji věnovali jemu. Takže další věc, se kterou musí majitel jemně a citlivě pracovat.

Co se týká kontaktu s jinými psy, mají rtw taktéž vyhraněný názor. Jsou spokojení se svou smečkou, s cizáky se příliš nekamarádí. Nedej bože s cizím psem stejného pohlaví. Feny nemají rády cizí feny, psi cizí psy. Je to pravidlo, se kterým se člověk v majetku rtw musí naučit žít a počítat. Málokterý rtw bude květinkový pejsek skotačící v parku s neznámou smečkou. Pro mě nic nepřekonatelného, na výlety jezdíme s ověřenými psími kamarády.

A já radši asi už přestanu psát, zavání to Jiráskovým Temnem.
Zkrátka a dobře, rtw není plemeno pro každého. Vychovaný rotvík je pro majitele požehnáním, získá tak nejen spolehlivého hlídače a ochránce, ale také úžasného parťáka a mazla. Nevychovaný rotvajler je nebezpečný. Ale není to chyba plemene, je to chyba lidí. Přeji všem, ať potkávají jen ty vychované rtw. :D

Xerxová
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2924
Registrován: 15.02.2007 18:23:16 0
Bydliště: Liberec

Re: 20.9.2014 Pozor, zlý pes! Aneb o rtw…

Příspěvek od Xerxová »

hezká slůvka a obrázky o nebezpečném bojovém plemeni :chi:
Kolem nás bydlí opravdu hodně rotvíků - hlídací jsou, ale rozhodně z nich nemám strach. Prostě hlídači.
Sranda byla jednou s náhodným návštěvníkem "našeho" lesoparku. Rotvík jako hrom. Když jeho páník uviděl Kosatku Betku a ujistil se, že je to čubina, zajásal a vypustil psa, že si může pohrát s velikou statnou nerozbitnou holkou. Betka nadšeně popoběhla, rotvík stáhnul kratičký čudlíkoocásek pod sebe a zdrhal se schovat do auta. Už bylo zavřemné... snažil se nacpat pod něj. Prej s tak velkou holkou kamarádit nebude a nebude. Jeho páník se hrozně divil a smál... my se smáli... jen chudinka Betka nechápala, kde se stala chybka

Uživatelský avatar
Matylda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2497
Registrován: 04.04.2008 14:36:18 0
Bydliště: Žabčice

Re: 20.9.2014 Pozor, zlý pes! Aneb o rtw…

Příspěvek od Matylda »

Hm, jsem pejskař-začátečník a myslím, že tomu odpovídá i výběr plemene- mám dvě kavalírky, kde jsme jedné psici koupili druhou kamarádku. Na rtw asi nejsem dostatečně důsledná, kavalírky mám vychované tak nějak normálně. Co se špatnou výchovou pokazí u velkého psa, lze pokazit i u malého- viděla jsme kavalírku bez PP, která zaútočila na batole svých majitelů. Jenže ty následky by asi nebyly tak drsné, přece jen je to malý pes, ale stejně. Navíc nepotřebuju tak důsledného hlídače, stačí mi, že psiny oštěkávají kohokoli, kdo přijde ke dveřím nebo k vrátkům zahrady, na odrazení to psí duo stačí.
Když pominu to, že můj muž by velkého psa nechtěl, opravdu bych asi nebyla dostatečně důsledný majitel.
Obrázek

Uživatelský avatar
oskarina
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1713
Registrován: 03.10.2013 19:23:38 0

Re: 20.9.2014 Pozor, zlý pes! Aneb o rtw…

Příspěvek od oskarina »

Já měla 14 let amstafa. A protože se naše výchovné snahy tak nějak tříštily, pes nakonec byl domácím mazlem, ale venku chodil pouze na vodítku (absolvovali jsme dva roky cvičáku, ale když šlo do tuhého, pes prostě nedbal).
Když mu bylo asi šest let, na sídliště přibyl mladý rotvailer a za čas se opravdu neměli rádi. Náš pes ho čul na dálku a vždy se mi vzpínal na vodítku, řval - no ale to nebylo to nejhorší, s rotvíkem večer obvykle chodil synek majitelů, bylo mu tak deset let a míval ho na volno. Takže pes na nás jednou vyrazil z křoví ve tmě - kluk ho povelem zachytil a udržel....; jindy zase na úzké cestičce k lesíku - kluk ho zadržel; no a naposledy v poledne u obchodu - najednou se na nás řítí 50 kilo rotvajlera, hubu vyceněnou, úplně jsem mu viděla do krku...ale asi 3 metry od nás se zastavil (kluk na něj volal povel) a nechal se připnout k vodítku... :shock: . Náš pes se mě přitom snažil kousnout do ruky s vodítkem, abych ho pustila :oops: .
Tak to jsem zírala a musím dát autorce za pravdu, že rotvajleři jsou psi, kteří poslouchají. Protože to s ním nešel žádný pán, žádný silák, ale tehdy asi dvanáctiletý kluk, houžvička -a pes i ve vypjaté chvíli prostě poslechl.
Pěkné vyprávění a pěkné fotky!
Já mám molossovitá plemena ráda a kdybych byla v jiné životní situaci a nebydlela v centru města, tak bych přemýšlela buď o boxerovi, nebo o rotvajlerovi. Docela přávidím! :super:

Uživatelský avatar
radanova
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2309
Registrován: 02.03.2006 13:53:10 0

Re: 20.9.2014 Pozor, zlý pes! Aneb o rtw…

Příspěvek od radanova »

Fifi to je krásný psaní a úžasný obrazový materiál.
Kamarádi měli rtw psa dodnes o něm vypráví HISTORKY. Taky neměl rád cizí psy. Jmenoval se myslím Major, snad to nepletu a důstojnej tedy byl.
Teď mají holku ruskýho teriera, že prý v předcích možná nějakej rtw taky je, či co.
Já mám z rtw velkej respekt, dodneška se vidím s poštovní kabelou pod oploceným kopcem ze kterýho se řítí dvě řvoucí černohnědý obludy na cestě mě sežrat, já věděla že ten plot nepřekonají, stejně mi nohy pustily kořeny a chvilku se nemohla hnout :o))
„Mají-li duši, čímž míním, že jsou schopna cítit lásku, věrnost a vděčnost, pak jsou zvířata lepší, než spousta lidí.“ James Herriot alias Alf Wight

Fifi
pulec
pulec
Příspěvky: 50
Registrován: 03.09.2014 19:57:23 0

Re: 20.9.2014 Pozor, zlý pes! Aneb o rtw…

Příspěvek od Fifi »

Xerxová píše:hezká slůvka a obrázky o nebezpečném bojovém plemeni :chi:
Kolem nás bydlí opravdu hodně rotvíků - hlídací jsou, ale rozhodně z nich nemám strach. Prostě hlídači.
Betka nadšeně popoběhla, rotvík stáhnul kratičký čudlíkoocásek pod sebe a zdrhal se schovat do auta.
Oni jsou rtw duše jemné, ač se nezdají. Vyděsit se Betky, to se asi mohlo snadno stát. 8) Kor, jestli frajer rtw do tý doby žádnou jinou dogu nepotkal. :D Jsem ráda za ocasaté rtw. Jsou pro ostatní psiska čitelnější a hlavně ten pohyb, jak jim usnadňuje či kormidlování ve vodě.
Ad hlídači. Nedávno u nás byla návštěva z Anglie. Amy oba anglány zná, po vpuštění návštěvy na zahradu i nadšeně přivítala. Pak si šel mužský element pro cosi do auta, sám si odemkl branku. Měl problém při návratu, branku už otevřít nemohl. :D

Fifi
pulec
pulec
Příspěvky: 50
Registrován: 03.09.2014 19:57:23 0

Re: 20.9.2014 Pozor, zlý pes! Aneb o rtw…

Příspěvek od Fifi »

radanova píše: Já mám z rtw velkej respekt, dodneška se vidím s poštovní kabelou pod oploceným kopcem ze kterýho se řítí dvě řvoucí černohnědý obludy na cestě mě sežrat, já věděla že ten plot nepřekonají, stejně mi nohy pustily kořeny a chvilku se nemohla hnout :o))
To je další specifikum rtw. :) Strašně rádi straší, mají doslova radar na lidi, kteří se jich bojí. Vycítí takovýho člověka na sto honů a pak si ho i řádně vychutnají. :D A pošťáci, to je samostatná kapitola, ty oni nenávidí asi všechny, neber si to osobně. Neb aby se někdo opakovaně přibližoval k plotu a ještě neco strkal do schránky?! To je silná káva na rtw. :D
Ale krásně si popsala, jak vnímá většina lidí rotvajlery. Řvoucí, černohnědý obludy s cílem sežrat člověka. :chi:

Fifi
pulec
pulec
Příspěvky: 50
Registrován: 03.09.2014 19:57:23 0

Re: 20.9.2014 Pozor, zlý pes! Aneb o rtw…

Příspěvek od Fifi »

Matylda píše:Hm, jsem pejskař-začátečník a myslím, že tomu odpovídá i výběr plemene- mám dvě kavalírky, kde jsme jedné psici koupili druhou kamarádku. Na rtw asi nejsem dostatečně důsledná, kavalírky mám vychované tak nějak normálně.
Tohle je strašně důležitý, aby si člověk uvědomil. Při výběru jakýhokoliv plemene. Co chci od psa. Co pes může čekat ode mě. A dle toho postupovat při volbě psího kamaráda. Proto mě může občas šlak trefit, když si někdo chce pořídit seveřana typu husky či malamut do bytu, filu do města, kavkazáka na sídliště. :( Kavalírky jsou zlatý, taky slušný kašpařice.

Uživatelský avatar
radanova
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2309
Registrován: 02.03.2006 13:53:10 0

Re: 20.9.2014 Pozor, zlý pes! Aneb o rtw…

Příspěvek od radanova »

Fifi píše: A pošťáci, to je samostatná kapitola, ......
Já nosila poštu dvoje prázdniny, jednou na vsi a jednou v Praze a o psích vztazích s pošťákama můžu vyprávět celej večer. Nejen rtw je nenávidí :D .
„Mají-li duši, čímž míním, že jsou schopna cítit lásku, věrnost a vděčnost, pak jsou zvířata lepší, než spousta lidí.“ James Herriot alias Alf Wight

Fifi
pulec
pulec
Příspěvky: 50
Registrován: 03.09.2014 19:57:23 0

Re: 20.9.2014 Pozor, zlý pes! Aneb o rtw…

Příspěvek od Fifi »

radanova píše:
Fifi píše: A pošťáci, to je samostatná kapitola, ......
Já nosila poštu dvoje prázdniny, jednou na vsi a jednou v Praze a o psích vztazích s pošťákama můžu vyprávět celej večer. Nejen rtw je nenávidí :D .
U nás zajíždí pošta autem. Když se výjimečně s poštačkou potkám při doručení doporučenýho dopisu, couvá za auto. Asi nevěří, že ta bestie zlá krvežíznivá zná povel zůstaň či zalez. :mrgreen:

Uživatelský avatar
oskarina
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1713
Registrován: 03.10.2013 19:23:38 0

Re: 20.9.2014 Pozor, zlý pes! Aneb o rtw…

Příspěvek od oskarina »

Proto mě může občas šlak trefit, když si někdo chce pořídit seveřana typu husky či malamut do bytu, filu do města, kavkazáka na sídliště.
U známých v Praze v centru má pán v domě v 1+1 dvě brazilské fily. To nechápu! :(

Uživatelský avatar
Raven60
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ
Příspěvky: 431
Registrován: 04.12.2012 12:04:06 0
Bydliště: poblíž Pardubic

Re: 20.9.2014 Pozor, zlý pes! Aneb o rtw…

Příspěvek od Raven60 »

Ano, moc záleží na výchově. S jednou rotvajlerkou moji bíglové také kamarádí. Pokud jde pes s páníkem, jsem v klidu. Jednou jsem se na vycházce se psy v poli srazila s rotvajlerem a nikde nikdo. Moc dobře mi teda nebylo. Většina vesnických psů žádný výcvik nemá a když jde o uprchlíka ze dvorku, který jinak na vycházky nechodí, je zaděláno na problém. Tehdá jsem se zastavila, Tobíka přesvědčila, ať hlavně neštěká a pomalu jsem vycouvala zpět, odkud jsme přišli. RTW si nás dlouze prohlížel, naštěstí zůstal stát a za námi nešel. Byla jsem zralá na panáka.
Překvapivě nejhůř pro nás dopadlo setkání s retrívrem. Byla jsem přesvědčená, že jsou to hodní psi, na cvičáku jich bylo plno a všichni přátelští. Tenhle zmetek přeběhl ulici, okamžitě zaútočil a prokousl Jimíkovi ucho. Ten byl úplně v šoku, protože do té doby byl každý pes kamarád :shock: Tobíkovi nic udělat nestačil, povedlo se mi ho zahnat. Jestli mě tenkrát někdo poslouchal, určitě ho zaujal můj vybraný slovník. Nicméně to byl zlom. Psi, které bíglové poznali do té doby, jsou s pohodě. Ale k neznámým jsou teď obezřetní a nedůvěřiví.

Ani bíglové nemají rádi pošťáky ...co nám mají co šahat do schránky a postávat u branky.

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 20.9.2014 Pozor, zlý pes! Aneb o rtw…

Příspěvek od Beda »

Fifi - krásné povídání psané s láskou :love2: :love2:

z mého pohledu je rtw takový "strašidelný" pro úplně neznalé lidi už svou barvou, ta černohnědá je prostě poněkud "hrůzostrašná" :nevim: :yes: :oddech:
Obrázek

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 20.9.2014 Pozor, zlý pes! Aneb o rtw…

Příspěvek od Rpuť »

RTV mne nějak minul - nikdo z mých známých ho neměl. Takže jediným zástupcem, o kterém mám povědomost byl Neffův Bart.

Uživatelský avatar
Asteris
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1022
Registrován: 06.11.2007 12:08:36 0
Bydliště: Praha 5

Re: 20.9.2014 Pozor, zlý pes! Aneb o rtw…

Příspěvek od Asteris »

To je krásný rotvajleří medailonek! Moc pěkně jsi to napsala. Já žádného neznám, na Barandově je nepotkávám :) . Líbí se mi, nebojím se jich, ale mám z nich respekt.
Asteris
:dog:

Odpovědět