20.5.2014 V lednici

Moderátoři: Lika, radanova

Odpovědět
Uživatelský avatar
ri
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1642
Registrován: 27.03.2007 8:41:57 0
Bydliště: Sovenice, Nymbursko

20.5.2014 V lednici

Příspěvek od ri »

Tak jsem se před chvílí musela plácnout přes ruku. Nahlížela jsem na NP a okem zahlédla, že výživoví poradci tepou obsah českých lednic. Neodolala jsem, nahlédla a ... a ...
V českých lednicích chybí zelenina, ovoce, vajíčka, rostlinné oleje ...
Chtělo se mi napsat, jestli si opravdu pan výživový poradce schovává olivový olej, jablka, rajčata a vajíčka v lednici. Já tedy ne. Speciálně u rajčat vím, že takové ochlazení kazí jejich chuť. A co se vajíček týče, snižuje to jejich trvanlivost (nebo si to s něčím pletu?).
Tak to píšu sem. Dáváte rajčata do lednice ?

Článek zde:
http://www.lidovky.cz/alkohol-uzeniny-a ... a-chut_ape" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3199
Registrován: 23.11.2010 13:49:48 0
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: 20.5.2014 V lednici

Příspěvek od IvaP »

Mimo domácí sezónu, kdy by se mi rajčata do ledničky nevešla ani náhodou, je tam mám, stejně tak papriky, okurky a koupená jablka. Vše to bylo před tím, než jsem si to koupila, v klimatizovaném (chlazeném) skladu, pokud se nechá v teple, tak strašně rychle zvadne a zkazí se.
Jinak ten výživový poradce je asi magor, tak jako všichni :roll: - olej do ledničky nepatří, nevím, proč by tam měly být rybičky v konzervě :doh:

Uživatelský avatar
LFSH
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1983
Registrován: 19.09.2007 8:33:18 0
Bydliště: Plzeň

Re: 20.5.2014 V lednici

Příspěvek od LFSH »

Vzhledem k tomu, že nemám sklep, tak zralá rajčata a vajíčka do ledničky dávám. Ono by to jen tak v kuchyni na stole nebylo to pravé ořechové. Že by se vajíčkům v ledničce snižovala trvanlivost, jsem nikdy neslyšela, jen to, že by se měly nechat před použitím orazit.
Ale ty oleje, ryby a olejovky v lednici mne rozhodně zarazily. Olej a olejovky podle mne v lednici být nemusí, stačí špajz. Rybu nejraději přinesu domů a hned ten den jí udělám, takže se v lednici ani neochladí.
Ono je to takové vachrlaté hodnotit stravu podle aktuálního stavu ledničky, to moc nevypovídá o skladbě potravy. Můžou jíst ryby 3x týdně, ale zrovna teď je nemají v ledničce. Můžou jíst hodně zeleniny, ale mají vhodný sklep (nebo chladný špajz) a skladovat ji v něm. Sýr můžou jíst max. k nedělní snídani, ale mají ho v ledničce několik druhů (každý rád nějaký jiný), protože vydrží nebo je zrovna konec týdne. Můžou tam mít flaštičku majolky, ale používat ji 1-2x za kvartál. Může tam být smažený řízek, který dělají jednou ročně pro návštěvu a nějaký zbyl. Atd.

Já mám např. ve špajzu několik tabulek čokolády na vaření, přestože čokoládu nejím. Budu z ní dělat bráchovi k svátku růžičkové řezy. Takže asi tak.
LA

Uživatelský avatar
Matylda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2497
Registrován: 04.04.2008 14:36:18 0
Bydliště: Žabčice

Re: 20.5.2014 V lednici

Příspěvek od Matylda »

Aby se výživoví poradci nepo... zeleniny mám v lednici dost, včetně těch rajčat. Ovoce tam naopak nemám, nechávám ho na košíku na stole, protože ze studených jablek všem trnou zuby a nikdo si je tam nevezme. Z košíku na stole mizí raketovou rychlostí. Banány v lednici černají a nikdo je jíst nebude, navíc z nich prý trnou zuby. Olej stojí na lince, nevidím důvod, proč ho někam strkat. Copak ho v obchodě mají v chlaďáku? Konzervy totéž. Skleničku tatarky tam najdete, jenže její spotřeba není nijak velká. Zato tam nikdo nenajde rostlinné tuky mazací, jen máslenku a v ní máslo (nikdo mi to nejí). Taky tam mívám kousek libového uzeného (chápu, je slaný a nezdravý apod, ale na rozdíl od šunky, která je za tři dny oslizlá, mi tam vydrží jako železná zásoba). Vajíčka mám v lednici, protože je kupuju, když jedu v lidskou dobu kolem drůbežárny a to jich obvykle beru dvě plata.
Já vlastně nevím, co v těch lednicích máme tak špatnýho? Metrák zeleniny, jogurty, sýry. Vanička místního domácího sádla, protože některé věci jsou na oleji hnusný. Vajíčka, kousek uzenýho a zbytky od víkendu, což vydrží cca do úterka. Rozdělaný mlíko a flaška meruňkovice. Dobře, ta meruňkovice je možná trochu přes čáru :)
Obrázek

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 20.5.2014 V lednici

Příspěvek od Rpuť »

Ať jdou na kolo!
Narvat do ledničky všechno co mi přijde pod ruku je hovadina. Mám ledničku, nikoli chladírnu. Ledaže ty ledničky stojj v panelácích, kde je místo špajzky skřínka v kuchyni.
Zelenina patří do šuplíku dole, vajíčka samozřejmě, uzeniny nejím, rybu koupím mraženou (tudíž v mrazáku) nebo čerstvou a pak ji hned zblaznu. Proč by se měla flákat v lednici?
Takže mlíko, máslo, sádlo, jogurty, otevřené zavařené saláty, vařím do "zásoby" - takže mé vlastní polotovary. Proč bych tam měla strkat olej?

Uživatelský avatar
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3199
Registrován: 23.11.2010 13:49:48 0
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: 20.5.2014 V lednici

Příspěvek od IvaP »

Jo, ještě se mi líbila pochvala za kokosový olej - výživoví poradci se dělí na dva nesmiřitelné tábory. Na příznivce, kteří ho vynášejí až do nebe a odpůrce, kteří zřejmě oprávněně poukazují na to, že má nevhodné složení mastných kyselin...

aida
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1532
Registrován: 10.03.2007 11:38:15 0

Re: 20.5.2014 V lednici

Příspěvek od aida »

Ivo, teď je kokosový olej hrozná móda, používá se na kde co (dokonce i na čištění zubů! - fakt, nekecám!). Když jsem se snažila agitovat a vysvětlovala, že zas tak zdravý není, nikdo mi nevěřil.

Uživatelský avatar
LFSH
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1983
Registrován: 19.09.2007 8:33:18 0
Bydliště: Plzeň

Re: 20.5.2014 V lednici

Příspěvek od LFSH »

Aido, já ti věřím a v kuchyni budu dál používat sádlo.
LA

aida
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1532
Registrován: 10.03.2007 11:38:15 0

Re: 20.5.2014 V lednici

Příspěvek od aida »

LFSH - ??? Vždyť potvrzuju Ivina slova a píšu, že to není nic moc. No, ono sádlo po pravdě řečeno taky.

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 20.5.2014 V lednici

Příspěvek od Beda »

obrázek vlastní lednice sem teď snad radši ani nedám :bzik: - teda ne že by byl nezdravej, to ne :no: :no:

ale odpůrci mléka by asi omdleli na hromádku :mrgreen: - trošku jsem se zazásobila :clap_hands: :clap_hands: :blob: :hops:
Obrázek

Uživatelský avatar
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3199
Registrován: 23.11.2010 13:49:48 0
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: 20.5.2014 V lednici

Příspěvek od IvaP »

aida píše:Ivo, teď je kokosový olej hrozná móda, používá se na kde co (dokonce i na čištění zubů! - fakt, nekecám!). Když jsem se snažila agitovat a vysvětlovala, že zas tak zdravý není, nikdo mi nevěřil.
Jo, četla jsem to, co ty lidi nevymyslej :roll: Já se při čtení těch nadšených článků dost bavím - v jednom odstavci napíšou, že je zdravější, protože se pomaleji tráví, v dalším, že poskytuje rychleji energii než "obyčejné" tuky, protože se tráví rychleji...A takových nesmyslů se v každém článku, který propaguje kokosový olej, najde docela dost. Ale na zředění polevy je ten kokosák výborný :wink:

Návštěvník

Re: 20.5.2014 V lednici

Příspěvek od Návštěvník »

Jj, jednou to je kokosový, podruhé řepkový a potřetí nevím jaký si zrovna vzpomenou. Když to nejím na metráky tak snad to ještě nikoho nezabilo. Nevím tedy jak ten kokosový olej, myslím, že se používá hlavně v kosmetice. Prostě, která společnost co doveze a potřebuje to prodat a vydělat na tom nějakou sumičku, tak to je zrovna to nejzdravější zboží. A nechce mě to pořád, protože jsem překročila pokusy a nebaví mě to pořád sčítat

Uživatelský avatar
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3199
Registrován: 23.11.2010 13:49:48 0
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: 20.5.2014 V lednici

Příspěvek od IvaP »

Kokosový olej se hojně používá v potravinářství....

baba
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ
Příspěvky: 329
Registrován: 02.10.2013 18:34:06 0

Re: 20.5.2014 V lednici

Příspěvek od baba »

LFSH píše:Aido, já ti věřím a v kuchyni budu dál používat sádlo.
Sádlo na chleba, do vlasů kvítí.....
Můj nebohý otec, který se dožil věku 92 let, pak umřel, protože už ho to přestalo bavit, končil diskuze o zdravé výživě následující větou:" Nejzdravější by bylo sednout si doma na hajzl a tam umřít hlady". Upozorňuji, že to byl docela intelektuál (i když dneska to zní skoro jako nadávka).
Já už za svůj dlouhej život zažila tolik rad - většinou protichůdnejch, jak se zdravě stravovat, že by z toho mohly bejt i anály - vzpomeňme - vejce a cholesterol (teď je už dlouho spor o tom neškodném a škodném), mléko, máslo-ničím nenahradíš, olej jenom olivový -pak se dozvíte, že je stejnej jako motorová nafta, no byĺo by toho mnohem víc. O vegetariánství se ani zmiňovat nebudu.
Poslední, co mě dorazilo. byly ty rajčata - rozhodně nejsem laudator temporis acti - ale hygienická služba a zdravotní ochrana hranic včetně té potravinové, tady docela fungovala -i když - no vzpomeňme jedné spartakiády, před kterou začla ta epidemie hepatitidy. Svět byl větší, nebyla globální dálnice, my tu byli zašpérovaní.
Třeba se k tomu sádlu taky dopracujem. Nejlepší jsou škvarky z domácí zabíjačky, taky se daj rozemlít.
Končím: veselá mysl půl zdraví,čistota je taky půl zdraví, ale špína celé. Už jdu pryč, nebo přijdu i o ty klíče.

saebelj
pulec
pulec
Příspěvky: 37
Registrován: 24.11.2010 7:33:45 0
Bydliště: Australia

Re: 20.5.2014 V lednici

Příspěvek od saebelj »

Rajčata nechávám zásadně na kuchyňské lince, protože podle jednoho starého řeckého zelináře, rajčata skladovaná v ledničce ztrácejí chuť.

Vajíčka jdou do lednice hned, jak je přinesu domů.

Odpovědět