9. 5. 2014 - Jak je to se slušností?

Moderátoři: Lika, radanova

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 5. 2014 - Jak je to se slušností?

Příspěvek od Beda »

jelikož jsem utahaná a chce se mi spát, založím to tady už teď zvečera :mrgreen:

narazila jsem na jeden odkaz a byla jsem z toho docela v šoku - http://www.seberizeni.cz/zkolabovali-js ... e-na-sobe/" onclick="window.open(this.href);return false; :hmm:

co si o tom myslíte????? :ask: :ask: :ask:

a jinak samozřejmě plkejte při pátku o čemkoli - já jsem např. právě před chvílí ke svému velkému překvapení zjistila, že dnes není sobota, ale čtvrtek :uff: :bzik: :uff: :bzik: ... ech, při pátku - doufám, že jsem nikomu nevyfoukla Mlsotník? :nevim: :oops:
Obrázek

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 9. 5. 2014 - Jak je to se slušností?

Příspěvek od Beda »

P.S.

a "na vyvážení" sem dám jedno jiné video http://www.youtube.com/watch?v=V8Ai0JJOIBQ" onclick="window.open(this.href);return false; :mrgreen:
Obrázek

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 9. 5. 2014 - Jak je to se slušností?

Příspěvek od Rpuť »

Bedo, všechno je jinak, jak říkal ten rabín! :hmm:
Lidi nevidí, co vidí, ale co si myslí, že vidí!
Ale je toho moc, takže vydrž do zítřka, něco k tomu napíšu. Teď už na to nemám.

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 9. 5. 2014 - Jak je to se slušností?

Příspěvek od Rpuť »

Ono by to chtělo odborníka, což já rozhodně nejsem, takže to bude pouze názor trochu poučeného laika.

Všechno kolem vnímání druhých lidí se v podstatě odvíjí od toho, že člověk je od počátků programován na vnímání jen několika jedinců. V kterémsi odborném článku jsem četla, že je to tak do stovky. Tisíce a tisíce let žili lidé v pospolitostech, které prostě víc členů neměly a ke všem tedy mohl mít člověk nějaký osobní vztah a samozřejmě tedy i jednal jinak.
Od agrární revoluce ve 13.století ovšem počet lidí stoupá a člověk ve vnímání začal uplatňovat selekci, protože to množství informací by prostě nezvládl. Kdyby měl na Václaváku vnímat každou jednotlivou osobu, tak se zblázní. S nástupem internetu je to ještě horší.

A tak vnímáme "modely" (nejjednodušší je, že "šaty dělaj člověka") a vidíme, co si myslíme, že vidíme a nikoliv sktečnost, protože náš mozek si viděné přizpůsobí zažitému modelu.
Budete si lámat hlavu, odkud je vám ten chlappovědomý a pak zjistíte, že je to trafikant, ke kterému si už dva roky chodíte každý den pro cigarety a normálně s ním klábosíte. Ale máte ho tak pevně spojeného s tou trafikou,že na druhém konci města ho nepoznáte.
Stejně jako třeba slečnu z recepce, kterou denně vídáte v uniformě. Za rohem v sámošce a v minisukni budete přísahat, že jste ji v životě neviděli.

Nedávno dělali podobný průzkum v Americe. Na téma "Koukejte, jak jsou lidi blbí, nepoznaj vlastního strejčka!" Fígl byl v tom, že strýčka oblékli za bezdomovce a vůbec jim nedošlo, že nebyl nejmenší důvod, aby příbuzní očekávali na druhém konci města vlastního strýčka sedícího na rohu na zemi a špinavého jako prase. Byl to prostě bezdomovec, kterého nevnímali.

Nemám ráda podobné průzkumy, protože to vypovídá o čemsi úplně jiném. Na tom videu, co Beda uvedla je to naipak důkaz sociálního chování - slušný člověk je v nouzi, musíme mu pomoci - co lepšího si přát.
Jiný je ovšem náš vztah k bezdomovcům, které "v globálu"vnímáme, jako potenciálně nebezpečné a za pozornost nestojící.

A na závěr si ještě dovolím pro ilustraci dovolím uvést své dvě vlastní zkušenosti z opačných konců spektra.

Dnes už tolik ne, ale mezi 15 a 50 rokem jsme si byly podobné s anglickou princeznou Annou, jak vejce vejci. V Čechách jsem s tím potíže neměla, neb ji tu skoro nikdo nezná, ale na západě to bylo horší. A pak jsem jednou přišla do hospody poblíž Garmisch-Partenkirchenu, kde se podobné celebrity vyskytují. A byl malér!
Co na tom, že nikdo z nás nebyl oblečen draze, či snad exkluzivně, že Anka nosí drdol a já krátké vlasy, že jsme všichni mluvili německy - prostě to všichni v hospodě věděli "JO, JE TO VONA!"
Když to došlo tak daleko, že se mi klaněli lidi, co šli okolo stolu, normálně jsem zbaběle zdrhla! :haha:

Když mě teď koncem dubna odvezli do špitálu, nebylo mi už od rána valně, ale nebylo to tak hrozné. Netušíc, co přijde, pojala jsem úmysl přesadit pár kytek a oděla se za tím účelem do pracovního oděvu, t.j. starého trika, svetru a tepláků, co nosím na zahradu. Konstatovala jsem, že zahradnické zbytky jsou již patrné a chtělo by to vyprat, ale že pro tu chvíli to ještě vydrží a pak hodím do pračky. No nestihla jsem.
Kolaps, houkačka špitál. Kdybych věděla, co bude následovat, oděla jsem ráno róbu o Diora.
Zle mi bylo jak psovi a ty bláznivé ženské mě tahaly po sprše, drbaly jak o život a vlasy myly důkladně jakýmsi sajrajtem, i když jsem přísahala, že jsem si tu hlavu myla předevčírem. Ony by ly ve skutečnosti velmi hodné, ale co kdyby vši, že ano... :haha:

tosca
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 981
Registrován: 14.09.2005 21:34:10 0
Bydliště: Hlučín
Kontaktovat uživatele:

Re: 9. 5. 2014 - Jak je to se slušností?

Příspěvek od tosca »

Bedo, já si myslím, že je tam víc aspektů, a to oblečení je jen jeden z mnoha, a ne ten hlavní. On ten kolabující ani v tom prvním případě nevypadal jako bezdomovec (kteří se často se válejí po zemi a pomoc nepotřebují a o zájem nestojí), byl oblečený normálně, čistě, v opačném případě by si myslím byl ten vliv oblečení větší. To oblečení tam podle mě hraje roli v tom smyslu, že člověk v obleku, ležící na zemi, vyvolá i u lidí mentálně méně bystrým myšlenku, že se s velkou pravděpodobností jedná o nějaký průser. Oblek není oblečením svobodně smýšlejících, kteří se uloží, kde se jim to zrovna líbí.
Ale, podle mého je "zakopaný pes" někde jinde. A zmiňuje to hned na začátku ten psycholog. V takovýchto situacích lidé cítí rozpolcenost, a v zásadě mají tendenci z problémové situace utéct, protože se prostě bojí. V prvním případě se nenašel v okolí nikdo, kdo by k tomu kolabujícímu přišel, a projevil zájem. Takže nikdo nereagoval, protože nikdo nereagoval. Ta policistka ... to stojí za zamyšlení, ale spíš by se měl zamyslet její zaměstnavatel, koho to vlastně zaměstnává. Proč tuto profesi dělá člověk, který utíká před problémy místo toho, aby je řešil. Ale i v tom případě kolabujícího v obleku je vidět, že několik lidí prošlo nevšímavě kolem, odvrátilo hlavu, dokonce odešlo od něj!, než se k němu začali sbíhat (podle mě to vyvolala postava v modrém, co přišla zleva (nejspíš slečna) nebo ten pán, co vypadal, že jde k němu a nakonec ho minul...). Protože se prostě v okolí vyskytl jeden člověk, který projevil zájem (ono stačí odhodlaně zamířit směrem k problému), strhl i ty ostatní. Pokud ten experiment zahrnuje jen tyto dva pokusy, nevypovídá to vpodstatě o ničem, akorát o tom, že ten druhý měl víc štěstí na lidi kolem.
A další aspekt, který tam vidím já, je, jak je ten kolaps zahraný. Poprvé jsem si to video pustila bez zvuku. Pokud vynechám opatrné lehání si na zem, což si myslím, že je u kolapsu celkem nereálné... ten první mi projevem připadal spíš jako opilý. Ano, se zvukem je slyšet, že žádá o pomoc, to mění situaci, nezastavit se při takové žádosti je opravdu hodně zvláštní, ale ten neverbální výkon přesvědčivý moc nebyl. U muže v obleku mi přišel kolaps zahraný reálněji. Minimálně si nepodkládal hlavu rukou, jako když se ukládá ke spánku ....
Ano, mnoho z nás hodnotí své okolí podle vzhledu, ale v tomto případě si myslím, že je problém podstatně hlouběji, než v hodnocení člověk podle šatů.

Uživatelský avatar
Lika
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1638
Registrován: 09.01.2011 12:05:48 0

Re: 9. 5. 2014 - Jak je to se slušností?

Příspěvek od Lika »

Vrátím se k tomu, co píše Rpuť o vnímání člověka v kontextu nebo s určitými atributy. Kolem našeho domu je několik míst, kde se sdružují bezdomovci. Klábosí v závětří, mně slušně pozdraví. Nic po mně nechtějí.
Jakmile se vracím z fotovycházky a nechám si foťák pověšený na krku (vypadá jako velká zrcadlovka, i když není), bezdomovci se ke mně ihned chovají jinak, pustí se do žebroty a i několik kroků se mnou vyrazí. A přitom jsou to stejní lidé - já už je poznám =resp. myslím si, že jsou titíž, protože jsou oblečení stejně a stejně kulhají, ale oni mě ne, protože mám najednou velký foťák.

A ještě se vrátím k tomu, jak Rpuť píše o rozeznávání lidí v rámci zhruba stočlenného společenstva. Četla jsem zprávičku o nějaké studii, která studovala, proč bezvadně fungují firmy s max. počtem lidí 100. Při vyšším počtu se prý přestali znát a přestaly fungovat neformální vazby a spolehlivost, a šlo to do kelu.
Lika
zviretnik.lika@gmail.com mobil 705 237 678

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 9. 5. 2014 - Jak je to se slušností?

Příspěvek od Beda »

Rpuť píše: Budete si lámat hlavu, odkud je vám ten chlappovědomý a pak zjistíte, že je to trafikant, ke kterému si už dva roky chodíte každý den pro cigarety a normálně s ním klábosíte. Ale máte ho tak pevně spojeného s tou trafikou,že na druhém konci města ho nepoznáte
jojo, to je úplně přesný a už se mi to párkrát stalo - zaboha jsem si nemohla někoho zařadit, protože jsem ho potkala jinde než kam "patřil" :bzik:

ovšem s tou princeznou Annou jsi mě odrovnala - a já si musím jít hnedka vyhledat, jak vypadá... protože to nevím :mrgreen: :oops:

to muselo být úža, když se ti lidi klaněli, ne???? :haha: :haha: :haha:
Obrázek

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 9. 5. 2014 - Jak je to se slušností?

Příspěvek od Beda »

tosca píše:V takovýchto situacích lidé cítí rozpolcenost, a v zásadě mají tendenci z problémové situace utéct, protože se prostě bojí. V prvním případě se nenašel v okolí nikdo, kdo by k tomu kolabujícímu přišel, a projevil zájem. Takže nikdo nereagoval, protože nikdo nereagoval
k tomu byla strašně zajímavá nahrávka v posledním díle Nejchytřejšího Čecha - jak jsme ovlivněni tím, co dělají/nedělají ostatní... prostě jak moc jsme jako to stádečko ovcí :ovecka: - docela jsem se řezala smíchy :haha: ... možná proto, že sama jsem se toho neúčastnila :bzik: :mrgreen:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1065 ... cni-vedec/" onclick="window.open(this.href);return false; - srolujte si dolů na epizodu Chování v davu :bang_head: :wc2: - jasně že bych přísahala, že já bych to tak NEDĚLALA :no: :haha: :pche:
Obrázek

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 9. 5. 2014 - Jak je to se slušností?

Příspěvek od Beda »

tak já sem doplním tu princeznu - Rputinko, nebííííííííít !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :hammer: :hammer: :run: :give_up:

Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 9. 5. 2014 - Jak je to se slušností?

Příspěvek od Rpuť »

Kdes tu mojí fotku vzala? :haha:

Přesně takovej klóbrc jsem měla!

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 9. 5. 2014 - Jak je to se slušností?

Příspěvek od Beda »

no vidíš - a já málem napsala, že dojem kazí jen ten klobouk :chi:

no jo, tato fotka mi přijde snad nejpodobnější - takhle narychlo :usmev: :yes: :slunce:
Obrázek

Uživatelský avatar
Matylda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2497
Registrován: 04.04.2008 14:36:18 0
Bydliště: Žabčice

Re: 9. 5. 2014 - Jak je to se slušností?

Příspěvek od Matylda »

Řekla bych, že třeba u ně by zafungovala i osobní zkušenost. Na tom prvním videu si fakt lehá jako ožrala- bydlela jsme v sociálně vyloučené oblasti, takže mám nakoukáno. A tam jsem taky byla mockrát svědkem toho, jak chlap na ulic mlátí babu, ta řve jak tygr (logicky) a když se jí někdo zastane, povstanou ubližovač i ubližovaná a dotyčnému sprostě vynadají. Takže lidi, kterým bych pomohla, bych si fakt nejprve otipovala (a ano, tomu prvnímu bych fakt nepomohla, protože ten si tam prostě ustlal a v podstatě nepřekáží) a druhému bych pomohla. Konec konců, když na náměstí do chlapa kopali tři další a já jsme na ně zavolala policajty, tak ti přijeli až za čtvrt hodiny, zatím se všichni aktéři posbírali a nějak někam odešli. Policajti byli otrávení, že tam nikdo není a kdyby věděli, že jsme je volala já, co stojí v těch dveřích, ještě by mě seřvali.
Obrázek

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 9. 5. 2014 - Jak je to se slušností?

Příspěvek od Rpuť »

Beda píše:no vidíš - a já málem napsala, že dojem kazí jen ten klobouk
Bedásku, my jsme klóbrcový a na klobouku, kterej nám nesluší, je něco špatně!
A musím dodat, taky nefotogenický, takže nás vyfotit, aby to k něčemu vypadalo,, byla vždycky fuška.
Lika píše:to muselo být úža, když se ti lidi klaněli, ne????
Mi z toho málem zaskočilo!
Pak jsem se bleskurychle zamyslela, co by tak Anka udělala, abych ji netropila ostudu a poděkovala jsem vznešeným úklonem hlavy. Ale dlouho se to tedy vydržet nedá! :haha: :haha: :haha:

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 9. 5. 2014 - Jak je to se slušností?

Příspěvek od Beda »

Rpuť píše: poděkovala jsem vznešeným úklonem hlavy
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Obrázek

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 9. 5. 2014 - Jak je to se slušností?

Příspěvek od Rpuť »

Bedásku, což pak o to, "vznešený úklon hlavy" jsem svedla (od čeho mám baleťácký výcvik), ale nechechtat se při tom, to byla fuška! :haha:

Odpovědět