22.5.2014 - Láska a přátelství

Moderátoři: Lika, radanova

admin
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 503
Registrován: 13.09.2005 22:02:28 0

Re: 22.5.2014 - Láska a přátelství

Příspěvek od admin »

Clea píše:Straka nepatří mezi chráněné živočichy, naopak je považována za škodnou.
Tak jo, očekávaná rekce byla: "Ano, zjistíme si to (vím to) a samozřejmě se budeme řídit literou zákona." Nepochopili jste, škoda.
Takže Předpis č. 114/1992 Sb.Zákon České národní rady o ochraně přírody a krajiny, § 5a,Ochrana volně žijících ptáků se myslím na tento případ vztahuje.

Takže... z pozice administrátora vás žádám, abyste zde okamžitě ukončili propagaci jakýchkoliv aktivit, které jsou v rozporu se zákonem

Pokud mi nějaký právník pošle vyjádření, že zde zmiňované domlouvané aktivity NEJSOU v rozporu se zákonem, tak tuto výzvu stáhnu. V tomto okamžiku se řídím svým úsudkem a svědomím.

Edit:
Pro upřesnění, předpokládám, že existuje způsob, jak přijít k mláděti straky legálně. Straka je opravdu škodá, takže její stavy se regulují. A právě proto jsem nejprve psala, ať si to v zákonech prověříte.

tosca
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 981
Registrován: 14.09.2005 21:34:10 0
Bydliště: Hlučín
Kontaktovat uživatele:

Re: 22.5.2014 - Láska a přátelství

Příspěvek od tosca »

Pod tématem "Láska a přátelství", a od lidí prezentujících svoji lásku ke zvířatům, bych teda nečekala odebírání zdravých mláďat z jejich přirozeného prostředí pro potěšení jednotlivce.

Uživatelský avatar
Vave
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 5726
Registrován: 11.10.2005 8:14:30 0
Bydliště: Netřebice u Nymburka

Re: 22.5.2014 - Láska a přátelství

Příspěvek od Vave »

Admine, s Tvým prvním vstupem naprosto souhlasím. Podle toho, co jsem v letu našla, tak ten odchyt mláděte povolený není, zarolujte až dolů: http://ptaci.czweb.org/ptaci/1-krkavcoviti.php" onclick="window.open(this.href);return false; . Ale je možné, že to je informace neaktuální, jen jsem byla zvědavá a tohle je první nález.

Nad tím druhým bych se ještě zamyslela (v obecné rovině, nemluvím teď o chráněných ptácích!, tam je to jasné) - možná je lepší ochočit si "škodnou", pokud už opustila hnízdo, než ji nechat napospas predátorům, včetně člověka. Ale to je na diskusi a asi zvážení okolností a možností přežití v té či oné lokalitě.

EDIT - v tomto případě by samozřejmě nešlo o vykrádání hnízd, ale stejně je určitě potřeba si sehnat další informace.
Obrázek ObrázekObrázek

admin
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 503
Registrován: 13.09.2005 22:02:28 0

Re: 22.5.2014 - Láska a přátelství

Příspěvek od admin »

První i druhý vstup administrátora řeší pouze a jen obsah diskuze vzhledem k zákonům.

O vhodnosti/nevhodnosti odchytu volně žijícího zvířete a jeho chovu v zajetí lze diskutovat s uživateli, administrátor se k tomuto nevyjadřoval a vyjadřovat nebude.

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 22.5.2014 - Láska a přátelství

Příspěvek od sharka.68 »

Hnízda nevybírám, na stromy nelezu, nic proti zákonu dělat nechci, na vysvětlenou uvedu jen toto, je jich tu mnoho,stráčat, většina bohužel skončí jako vteřinová hračka pro psa, kterého jeho neukázněný páník nemá na vodítku..zachránit nějaké,co se nechá chytit (zdravé se nenechá), snad není zločin :nevim: :hmm:
Obrázek

admin
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 503
Registrován: 13.09.2005 22:02:28 0

Re: 22.5.2014 - Láska a přátelství

Příspěvek od admin »

Sharko, podle zákona, na který jsem odkazovala (a zatím mi to nikdo nevyvrátil), pokud se někdo chystá odchytit volně žijícího ptáka (z vlastní vůle, bez dalších legislativních náležitostí) a následně ho hodná umístit do zajetí, chystá se porušit zákon.

Uživatelský avatar
Vave
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 5726
Registrován: 11.10.2005 8:14:30 0
Bydliště: Netřebice u Nymburka

Re: 22.5.2014 - Láska a přátelství

Příspěvek od Vave »

Sharko, koukni sem: http://ptaci.czweb.org/1-zakony.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrázek ObrázekObrázek

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 22.5.2014 - Láska a přátelství

Příspěvek od sharka.68 »

admin píše:Sharko, podle zákona, na který jsem odkazovala (a zatím mi to nikdo nevyvrátil), pokud se někdo chystá odchytit volně žijícího ptáka (z vlastní vůle, bez dalších legislativních náležitostí) a následně ho hodná umístit do zajetí, chystá se porušit zákon.
jo jinými slovy, mě zavřou za to, že seberu slabýho jedince, co bez pomoci chcípne a majiteli psa, kterej chytne zdravý stráče a zabije ho,se nic nestane...

Navíc je to podle té tabulky od Vave pták určený k lovu ....
a já bych to odlovení napasovala na bod 9.
Ujmeme-li se zraněného ptáka, musíme neprodleně požádat o povolení k jeho držení v zajetí.

no tak požádáme....

tosco,já ti rozumím, nezlob se, že jsme se tu bavily o věcech, jejichž důsledky nás nějak nenapadly.... :flowers:
Obrázek

admin
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 503
Registrován: 13.09.2005 22:02:28 0

Re: 22.5.2014 - Láska a přátelství

Příspěvek od admin »

sharka.68 píše: jo jinými slovy, mě zavřou za to, že seberu slabýho jedince, co bez pomoci chcípne a majiteli psa, kterej chytne zdravý stráče a zabije ho,se nic nestane...
Tím, že někdo porušuje zákon (vyhlášku) nám nevzniká právo porušovat zákony.
sharka.68 píše: Navíc je to podle té tabulky od Vave pták určený k lovu ....
Ale za lov jsou zodpovědné pouze zákonem definované organizace (obvykle myslivecká sdružení). V naší zemi nemůže lovit jednotlivec ani na vlastním pozemku (spíš naopak, i na vlastní zahradu MUSÍŠ umožnit vstup člověku oprávněnému lovit, pokud máš na zahradě zvíře určené k lovu).
Ale, já odkazovala hlavně na následující text zákona 114/1992 Sb. a ten se vztahuje na všechny volně žijící ptáky, bez ohledu na jejich zařazení dále..
§ 5a
Ochrana volně žijících ptáků
(1) V zájmu ochrany druhů ptáků, kteří volně žijí na evropském území členských států Evropských společenství (dále jen„ptáci“), je zakázáno
a) jejich úmyslné usmrcování nebo odchyt jakýmkoliv způsobem
sharka.68 píše: ... musíme neprodleně požádat o povolení k jeho držení v zajetí.

no tak požádáme....
Děkuji. O něco takového mi tady celou dobu jde.

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 22.5.2014 - Láska a přátelství

Příspěvek od sharka.68 »

hele, sice mě to nikdy nenapadlo, když mám doma na lodžii ptačí bufet a někdy i odpočívárnu a schovku před deštěm..ale ráno na mě holubi čekali na parapetu jako ti u Popelky..jenže ti její přebírali hrách, moji chtěli nažrat....
že bych hlásila odnos domů a odchov třeba i Jiříčků-těch dvou jiřiček, co jsem měla kdysi doma, racka se zlomenou nohou, havrana, co měl nános nějakýho svinstva na očích a nechal si to odlepit a pobejval na lodžii, dokud se mu oči nezahojily-myslím víčka a zánět.... jenže ty jsem vracela zase zpět...

tak se zeptám v záchranný stanici pro sichr a pokud letos najdu nějaký zesláblý stráče...pořeším to ouředně.... :wink2:
Obrázek

Uživatelský avatar
Vave
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 5726
Registrován: 11.10.2005 8:14:30 0
Bydliště: Netřebice u Nymburka

Re: 22.5.2014 - Láska a přátelství

Příspěvek od Vave »

Myslím, že je dobře, že se tu problematika odchovu/chovu ptáků tady objevila, protože tohle asi není běžně známé. Já jsem to alespoň nevěděla.

Admine, prosím, nestálo by za úvahu ty pasáže o ptácích přesunout do samostatného tématu pod názvem cca "Odchyt a odchov volně žijících ptáků v ČR"? Taky to zapadne a někdy se ta informace může někomu hodit. Děkuju Ti za zvážení a případný přesun.
Obrázek ObrázekObrázek

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 22.5.2014 - Láska a přátelství

Příspěvek od sharka.68 »

Havrani v Chrudimi:

http://pardubice.idnes.cz/havrani-v-chr ... zpravy_jah" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrázek

Uživatelský avatar
Štětinka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1387
Registrován: 06.08.2006 9:20:51 0
Bydliště: Praha

Re: 22.5.2014 - Láska a přátelství

Příspěvek od Štětinka »

vrátím se k tématu přátelství (aktéři Béďa a Bobíček)

http://stetinka1.rajce.idnes.cz/Mazlinky/#MVI_2828.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

nevím, jak vložit video přímo, tak alespoň odkazem
Obrázek

Uživatelský avatar
Inka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2445
Registrován: 30.11.2009 11:47:57 0
Bydliště: Plaňany

Re: 22.5.2014 - Láska a přátelství

Příspěvek od Inka »

sharka.68 píše:Havrani v Chrudimi:

http://pardubice.idnes.cz/havrani-v-chr ... zpravy_jah" onclick="window.open(this.href);return false;
Nojo, na skládce u Radimi jsou jako v restauraci. Já je miluju, když přiletí tak se lépe srovnám s tím, že už bude zima
Obrázek

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 22.5.2014 - Láska a přátelství

Příspěvek od Beda »

Štětinko, to je moc krásné video :super: :super: :super: :super: ... mně se líbí ty mezidruhové náklonnosti - kočičanda se krásně mazlí :heart: :heart: :heart:
Obrázek

Odpovědět