4. 5. 2014 Do Prahy

Moderátoři: Lika, radanova

Uživatelský avatar
Vave
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 5726
Registrován: 11.10.2005 8:14:30 0
Bydliště: Netřebice u Nymburka

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od Vave »

Jestli se dobře pamatuju, tak ve Sňatcích z rozumu se jelo kočárem na výlet z Prahy do Krče. :usmev: Ostatně, i počátkem sedmdesátých let minulého století to byla odlehlá periférie.

Rputi, jsem ráda, že se cítíš lépe. :super: :heart:
Obrázek ObrázekObrázek

abyt

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od abyt »

Vave píše:Jestli se dobře pamatuju, tak ve Sňatcích z rozumu se jelo kočárem na výlet z Prahy do Krče. :usmev: Ostatně, i počátkem sedmdesátých let minulého století to byla odlehlá periférie.

Rputi, jsem ráda, že se cítíš lépe. :super: :heart:
A na nynějším Olšanském náměstí vlastnila rodina Neumannů "letní sídlo" obklopené rozlehlými pozemky.

Uživatelský avatar
Hana Williamson
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 526
Registrován: 15.07.2006 3:35:36 0
Bydliště: Jizni Karolina

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od Hana Williamson »

Matylda píše:Zato tady říká se, když pojedu na centra Židlochovic, že jedu "na město"..
Do Olomouce se taky chodilo "na mesto" . Coz byl mentalne docela presne definovany prostor Dolniho a Horniho namesti a par prilehlych ulic. Nepamatuju si, ze by se to nejak specificky rozebiralo, ale kazdej vedel, kde presne je "na meste".

návštěvník

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od návštěvník »

Rodná místa, to bylo staré Podskalí, kde u Železničního mostu ještě sedával starej Podskalák a pletl na náplavce sítě a podskalští plavci chodívali v baráčnických krojích a s muzikou.
Jojo... na starýho Podskaláka pletoucího sítě si pamatuji a podskalští plavci "Vltavani" stále chodí s muzikou když jsou na Vltavě "primátorky" a mívají doprovod
policie na koních :in_love: no vždycky mě to děsně dojme :wink: Většinou zajdou na mši do kostelíčka Podskaláků - Nejsvět.trojice v Podskalí v Trojické ulici.
Je tu stále krásně :slunce:
Mám radost, že už se cítíte lépe, jen tak dál, opatrujte se.
Podskalačka křtěná Vltavou :D

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od Rpuť »

Návštěvníku, na tom, už zrušeným, hřbitůvku u Trojického kostelíčku tlí kosti moji prababičky Exnerové... :in_love:

Tady je:
http://www.virtualtravel.cz/praha/nove- ... ulici.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil(a) Rpuť dne 04.05.2014 11:36:06 0, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od Beda »

já jsem prosím náplava, a to puhých 37 let - takže říkám že jedu "do města"... teda "do Prahy" by mě nenapadlo, i když z Jižňáku je to pěkný kousek... JENŽE já už nepamatuju např. Chodov coby samostatnou vesnici (nebo co to bylo), takž ve svém pojetí jsem i tady "v Praze" - ale asi na předměstí nebo kde, když říkám že jedu do města :mrgreen:

:hmm: Brno, nepamatuju, Bratislavu (kupodivu) taky ne, v Hradci jsem myslím taky říkala "do města", když to bylo někam do centra :yes:

Renato, dobrý námět k zamyšlení :super: :super:
Obrázek

Uživatelský avatar
LFSH
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1983
Registrován: 19.09.2007 8:33:18 0
Bydliště: Plzeň

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od LFSH »

Vzhledem k tomu, že většina adres, kde jsem v životě bydlela, byla na vsi, tak je to s výrazem "jít do města" jasné. Když jsem bydlela na Slovanech, tak se používalo úsloví jít do města pro historické centrum Plzně. Zajímavé také je, že přestože je v Plzni x náměstí a na jednoho jsme to měli jeden blok cesty, tak pro nám. Republiky (centrum města) se používalo jen "náměstí", bez bližšího určení. A všem to bylo jasné. :chi:
Praha? To je pro mne jednolitá prokletá oblast kdesi na severu.
LA

Uživatelský avatar
Apina
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 964
Registrován: 13.02.2008 21:59:39 0

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od Apina »

Rpuť píše:To je zřejmě dané historicky.


Že by se mi nestejskalo, to se mi stejská, ale po té MÉ Praze. Současná Praha je jakési cizí město s povědomými kulisami, kde se prohání tolik tůristů, že Prahu nevidět.
Rputi, samozřejmě, že je to dané historicky, vždyť z Prahy bylo jedno město až od Josefa II (tehdy se spojila všechna tehdejší pražská města - Staré Město, Malá Strana, Nové město, Hradčany a Josefov - čili židovské ghetto). Ale to Tobě vykládat nemusím. Tudíž, kdo byl z jiného města, byl zákonitě tak trohcu odjinud. Pro mě je Staré město to MÉ MĚSTO, už malostraňáci byli za řekou a tudíž jistá konkurence.

A jinak, mně se také stýská po té MÉ Praze, ale to jsem kdysi popsala na Našem Zvířetníku, ještě to tam je. Kdo vyrostl v té prapodivně zvláštní atmosféře, tak prostě nezapomene. A tady, kde bydlím, už je to jiné. Prostě jsem tu nechodila do školy a neproběhala zdejší dvorky tak, jako já na Starém městě tenkrát. Já vím, pokud čirou náhodou ještě nějaké dítě žije na Starém Městě, ty dvorky stejně neproběhá, protože je zamčeno a nebo tam jsou hospody. A navíc by ho rodiče asi ani nepustili. Tudíž to město, ve kterém jsem žila já, už prostě a jednoduše není. Teď je to skanzen pro turisty.
Apina

Uživatelský avatar
Apina
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 964
Registrován: 13.02.2008 21:59:39 0

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od Apina »

To povídání o Starém Městě je tady: http://naszviretnik.net/2010/03/01/clov ... o-prazske/" onclick="window.open(this.href);return false;
Apina

AlenaŠ
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 776
Registrován: 02.01.2014 20:29:54 0
Bydliště: Brno

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od AlenaŠ »

U nás se také říkalo jedu do Brna. Narodila jsem se ve staré Líšni, ještě když nebylo sídliště. Takže se chodilo do městečka, to bylo
na náměstí Karla IV nebo se jedlo do Brna a to tramvají.

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od Rpuť »

Ono je dobré, že se opravili domy, které by se rozpadly, ovšem Genius Loci za to tvrdě zaplatil.

Uživatelský avatar
Apina
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 964
Registrován: 13.02.2008 21:59:39 0

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od Apina »

Rpuť píše:Ono je dobré, že se opravili domy, které by se rozpadly, ovšem Genius Loci za to tvrdě zaplatil.
Samozřejmě, také netruchlím po spadaných omítkách a rozpadajících se domech, ani trochu. Ale Genius Loci dostal tvrdě do držky. To se ani nedá napsat slušně. A vyhnání obyvatel bylo v podstatě plánovitě řízené. Jenže právě obyvatelé dělají z obyčejného města žijící město.

Mimochodem, mám italskou známou., která byla v Praze někdy v roce 1987 nebo 1988. Od té doby tu nebyla, odmítá přijet, protože si nechce kazit tehdejší dojem. Ví, že by nalezla pouze pouťový jarmark a toho má dost v Itálii.
Apina

abyt

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od abyt »

Rpuť píše:Ono je dobré, že se opravili domy, které by se rozpadly, ovšem Genius Loci za to tvrdě zaplatil.
Jojo, Angelo Maria Ripellino by asi zaplakal, Praga Magica zmizela pod přílivem hamburgerů.

Uživatelský avatar
Nelina
žabí děvče/chlapec
žabí děvče/chlapec
Příspěvky: 77
Registrován: 18.04.2007 21:26:30 0
Bydliště: Praha 5

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od Nelina »

U nás na košířském kopci máme zažité 2 termíny: jdu/jedu dolů, tzn. na Plzeňskou, jedu do Prahy zn. od Anděla kamkoliv dál.

Uživatelský avatar
Jajka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1261
Registrován: 21.10.2006 14:42:55 0
Bydliště: Praha 5

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od Jajka »

Z kopce pod Strahovem se jde na Smíchov, tj mezi Anděl a tank, nyní fontánu, a nebo jede do města, tj kamkoliv dál.

Odpovědět