4. 5. 2014 Do Prahy

Moderátoři: Lika, radanova

abyt

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od abyt »

Nelina píše:U nás na košířském kopci máme zažité 2 termíny: jdu/jedu dolů, tzn. na Plzeňskou, jedu do Prahy zn. od Anděla kamkoliv dál.
Jé Nelino, skoro jsem zapomněla, jasně, jdu "dolu" nakoupit a u Anděla začínala Praha. :usmev: Na Cibulkách jsem bydlela 25let. Tak pozdravuj tam, "sousedko".

Uživatelský avatar
LFSH
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1983
Registrován: 19.09.2007 8:33:18 0
Bydliště: Plzeň

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od LFSH »

Rpuť píše:Ono je dobré, že se opravili domy, které by se rozpadly, ovšem Genius Loci za to tvrdě zaplatil.
Když vezmu, co všechno z Prahy přichází, tak při pohledu zvenčí je genius loci v nejlepší formě.
LA

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od Rpuť »

LFSH píše: Když vezmu, co všechno z Prahy přichází, tak při pohledu zvenčí je genius loci v nejlepší formě.
Tohle je zbytečné. S tím Genius locí opravdu nemá co do činění...

Hepca
žabí děvče/chlapec
žabí děvče/chlapec
Příspěvky: 93
Registrován: 20.11.2013 12:21:25 0

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od Hepca »

LFSH píše:Vzhledem k tomu, že většina adres, kde jsem v životě bydlela, byla na vsi, tak je to s výrazem "jít do města" jasné. Když jsem bydlela na Slovanech, tak se používalo úsloví jít do města pro historické centrum Plzně. Zajímavé také je, že přestože je v Plzni x náměstí a na jednoho jsme to měli jeden blok cesty, tak pro nám. Republiky (centrum města) se používalo jen "náměstí", bez bližšího určení. A všem to bylo jasné. :chi:
Praha? To je pro mne jednolitá prokletá oblast kdesi na severu.

LFSH ano u nás v Plzni rčení jít do města, tak tím se myslí náměstí Republiky.
Dnes už je Plzeň propojená s prstencem sídlišť na okraji města.
Ale v 19. století, na jejich místě byly vesnice jako např. Skvrňany, Bolevec atd. Pak se mohlo říkat jít do Plzně a myslela se její stará část za hradbami.
Míša z Plzně

EvaB.
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1512
Registrován: 21.01.2010 14:28:54 0

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od EvaB. »

Xerxová píše:my chodíme "do města", ale babča chodí "do vsi" - vždycky mě to u stotisícové vísky pobaví :wink2:
ano! naše babča ( moje mamka) také říká, že jde " do vsi", děda ( taťka) jde " na rajz" ( k cukráři, na pedikúru, k srdcaři :-)

Uživatelský avatar
YGA
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2856
Registrován: 15.02.2006 8:19:13 0
Bydliště: jih Jižní Moravy

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od YGA »

EvoB. - já myslím, že vás tatínek mystifikuje :hmm: ... protože kdyby šel na rajz u nás, tak by šel za děvčaty :doh:

abyt

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od abyt »

LFSH píše:
Rpuť píše:Ono je dobré, že se opravili domy, které by se rozpadly, ovšem Genius Loci za to tvrdě zaplatil.
Když vezmu, co všechno z Prahy přichází, tak při pohledu zvenčí je genius loci v nejlepší formě.
Jednou bych se konečně chtěla přesně dozvědět, čím přesně Praha a Pražáci ostatní tak silně hnětou. Mmj, termínem Pražák se v Praze myslí ten, který si už ani nevzpomíná, kdy se jeho předek v Praze ocitl. A těch je minimum.

Uživatelský avatar
Vave
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 5726
Registrován: 11.10.2005 8:14:30 0
Bydliště: Netřebice u Nymburka

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od Vave »

U nás jít na rajz je skoro totéž jako na špacír, ale rajzování je spíš jako courání se někde.
Obrázek ObrázekObrázek

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od sharka.68 »

Máti se ptávala:
Kde jsi rajzovala? Což byla horší varianta courání.....a pak : Kde jsi rajzala? A to bylo spíše o tom-s kým, kde a co se dělo..
Obrázek

karakal
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 827
Registrován: 07.01.2009 20:18:37 0
Bydliště: Praha

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od karakal »

Hm, já dám dohromady, kdy se většina mých předků vzala v Praze, ale z prarodičů se mimo Prahu narodil jen jeden dědeček, ale ten zase přijel zdaleka :). Do Prahy přicházeli zvenčí až tak prababičky a pradědečkové. To MLP je ve srovnání s náma náplava. V Praze se asi narodila jeho maminka, ale nejsem si tím uplně jistá, protože její rodiče měli domek mimo Prahu. Jeho tatínek se přistěhoval až na studia. Ale nějak to neřešíme, ono je to vcelku jedno, navíc MLP se narodil na Žižkově, zatímco já vyrostla ve srovnání s ním "na vsi" a do školy chodila "přes les". A přitom je to stále Praha.
U nás doma se říkalo, že jdeme do města či do Prahy a bylo tím myšleno centrum. To pro nás začínalo tak někde u Florence, na druhou stranu jsme to ohraničené neměli. Teď to tak moc neříkáme, protože k Národnímu divadlu mě tramvaj veze 7 minut a klíďo to vezmu i pěšky. Teď nějak přesněji říkáme, kam se vlastně chystáme, protože centrum je z tohoto úhlu pohledu příliš velké a neurčité.
Můj vztah k Praze prodělal dost velké kotrmelce, ale myslím, že jsem to tu už psala. Teď zrovna se mi tu docela líbí, i když proudy turistů mi poněkud lezou krkem.

EvaB.
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1512
Registrován: 21.01.2010 14:28:54 0

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od EvaB. »

YGA píše:EvoB. - já myslím, že vás tatínek mystifikuje :hmm: ... protože kdyby šel na rajz u nás, tak by šel za děvčaty :doh:
tož baže, Ygo :-D u nás " jít na rajz" značí, jít za zábavou - diabetolog, obvoďák, srdcař a pedikúra, to je švanda jak vyšitá :-D

Uživatelský avatar
Inka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2445
Registrován: 30.11.2009 11:47:57 0
Bydliště: Plaňany

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od Inka »

no, chodit do Prahy jsem začala až přestěhováním na Spořilov, jinak jsme bydleli přímo nad Muzeem, takže v Praze.
No a u nás se říká jít na Plaňany, to jest na náměstí. tepnu to našeho 1600 hlavého městyse
Obrázek

Uživatelský avatar
Kytka
žába/žabák
žába/žabák
Příspěvky: 184
Registrován: 30.03.2007 9:10:24 0
Bydliště: Praha

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od Kytka »

Rpuť píše:
LFSH píše: Když vezmu, co všechno z Prahy přichází, tak při pohledu zvenčí je genius loci v nejlepší formě.
Tohle je zbytečné. S tím Genius locí opravdu nemá co do činění...
Když se zamyslím nad tím CO do Prahy přichází, divím se že Praha ještě vůbec nějaké genius loci má!! :grr:

Uživatelský avatar
Vave
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 5726
Registrován: 11.10.2005 8:14:30 0
Bydliště: Netřebice u Nymburka

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od Vave »

Když se to tak vezme kolem a kolem, tak i kněžna Libuše byla náplava. O Přemyslovi ani nemluvě. Chichi.
Obrázek ObrázekObrázek

Kim
žabí slečna/mládenec
žabí slečna/mládenec
Příspěvky: 134
Registrován: 04.03.2008 19:31:03 0
Bydliště: Praha

Re: 4. 5. 2014 Do Prahy

Příspěvek od Kim »

My jezdíme vždycky dolů do města, protože bydlíme na okraji Prahy u letiště a to je hodně desítek metrů nadmořské výšky výš než centrum :wink: (Masarykovo nádraží 196,96 m.n.m., Ruzyně 380 m.n.m.).

Odpovědět