Zánět dělohy

Do tohoto fóra by se hodila témata týkající se psů, jejich výchovy, práce s nimi, aktivit provozovaných se psy, zkušeností s převýchovou. Dále samozřejmě výstavy, úspěchy, rady začátečníkům. Zkrátka vše, co Vás napadne, když se někdo zeptá na Vašeho pejska

Zánět dělohy

Příspěvekod Xerxová » 11.04.2014 13:35:50 0

pyometra je postrachem majitelů fen. Hnisavý zánět dělohy se vyskytuje po hárání - nejčastěji v době očekávaného porodu, ale není to pravidlem. Léčba je skoro jediná - kastrace. A i tak musí se přijít včas. Druhá varianta - konzervativní antibiotická léčba nezabírá vždy a hlavně se s největší pravděpodobností potíž posune jen o půl roku - s dalším háráním se to vrátí... Tolik stručná teorie...

Ve středu Betka vypadala trošku zvadle (ale jen trošku) - přičítala jsem to zhoršení pohybu (to je u nás standardní houpačka - chvíli líp, chvíli hůř). Ale hlavně - přebírala se v misce, granule nesnědla všechny. Věc u ní nevídaná. Poprvé zablikala myšlenka na pyometru v mé hlavě ve středu večer - připadalo mi, že venku Betka hodně dlouho pije. Protože žíznivost je první viditelný příznak. Pak nechutenství, horečka, neochota k pohybu, apatie, smrt... jde to bohužel poměrně rychle. Ve čtvrtek ráno jsem na misky (dvě) v domě udělala rysky na úrovni hladiny hladiny (doma většinou nepije, pije venku u leknínů, ale když je nejhůř, pije i doma). A i ve čtvrtek čubka doma nepila - venku ale dlouho (tudíž neprůkazné - nepije v noci ani dopoledne, žíznivost není šílená). Otravovala s jídlem, granule nechtěla, ale slepici s těstovinou vymlaskla ihned (opět neprůkazný příznak). Teplotu neměla a neochotu k pohybu taky nee. Ale včera večer mi připadalo, že má tvrdý podbřišek a padlo rozhodnutí, že raději dneska pojedeme na sono.

Ráno se na prostěradle pod Betkou objevil flíček výtoku (hurá - uzavřená forma by byla větší průšvih) a byl to další střípek zapadající do skládanky. Bohužel zrovna dneska ráno jsem suplovala za nemocnou kolegyni a v jedenáct jsem měla již dvakrát odložené jednání s rektorem - takže jsem ráno zavolala na vetrinu, že tam dojedeme hned po dvanácté. Konzultovala jsem problém i v České u Brna - shoda obou veterinářů - podle popisu pyometra v počátku, kastrace s ohledem na stav páteře skoro vyloučena - prostě zkusit konzervativní léčbu a modlit se, že to vyjde...

V půl jedné jsem absolvovali odběr krve a sono. Závěr jasný. Zánět dělohy. Zatím v počátku. Psice je aktivní, nemá teplotu. Sono potvrdilo naplněnou dělohu. Krevní rozbor ukázal mírně (na jeden křížek) zvýšené hodnoty jaterních testů (již déle než rok a půl je na pěkných dryácích - ale zase po nich chodí) a potvrzený zánět v těle. Takže dneska dvě injekce ATB, léky na podporu jaterní činnosti. Zítra opět na injekce, na neděli dostane tablety (nebo injekce - je fajn, když rodinný klan veterinářů na jednom místě bydlí i operuje). V pondělí kontrolní sono a další injekční léčba (kromě ATB se dodají i hormony které prý feny špatně snáší a hodně po nich zvrací, ale které dočistí dělohu).

Pokud se zhorší - apatie, neochota k pohybu, horečka - máme ihned volat a připraví sál na operaci. ALE. Je vysoká pravděpodobnost, že narkóza a následná pooperační péče se nebude slučovat s Betky špatnou páteří... a že se už na nohy nepostaví. Konec...
Pokud zabere konzervativní léčba - je na sedm měsíců vyhráno. Ale jen na sedm měsíců... Protože pyometra se vrací... A konzervativní léčba pak už téměř nikdy nefunguje... Ale zázraky se dějí.

Až nyní (odpoledne po návratu z veteriny) začíná mít Betka nějaký podstatnější výtok. To je většinou první příznak, který majitelé registrují. A pak čekají, co se vyvine. Díky tomu, že se zánět nerozjel a dorazili jsme brzy a že je to otevřená forma - máme větší šanci, že to zvládne. Netypické je to, že teprve minulý týden dohárala.

Jo a na závěr - je to už třetí pyometra tento týden , který v ordinaci řeší...
Xerxová
žabí královna/král
žabí královna/král

Re: Zánět dělohy

Příspěvekod Matylda » 11.04.2014 13:41:43 0

No tak to můžeme jen držet palce. Tohle je fakt průser jako hrom. Ale třeba když jste to chytili v začátku.....
Obrázek
Matylda
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Beda » 11.04.2014 13:45:43 0

ale bože :bojim: :bojim: :bojim:

strašně moc držím palce, ať léčba zabere!!! :krik: :krik: :thumb_up: :thumb_up: :thumb_up: :thumb_up:
Obrázek
Beda
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod Lika » 11.04.2014 13:52:14 0

Betka je taková netypická pejska už od začátku, takže držím :thumb_up: , ať vytře veterinárním statistikám zrak i tentokrát !
Lika
zviretnik.lika@gmail.com mobil 705 237 678
Lika
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Inka » 11.04.2014 13:55:27 0

Držím palce a ptám se, jak daleko je Betka od hárání, neboli jak se stačí stav ustálit. Někdy je zánět dělohy až po třech měsících od hárání, nejčastěji po nebo po falešné březosti.
A trochu pro povzbuzení - není pravidlo, že by se vždy pyometra vracela při hárání. Takže tam bych to neviděla zas 100% černě. Na druhou stranu může být zánět dělohy kdykoli.
Každopádně držím palce, abyste byli v pořádku
Obrázek
Inka
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Xerxová » 11.04.2014 14:10:04 0

hárat začala přesně před měsícem - 11.3. Ptala jsem se na to hned ráno telefonem obou vetů - oba řekli - ano, nejčastěji v období "porodu", ale je to možné i hned po dohárání. A když jsme "drbaly" s paní doktorkou než mašinka vyplyvla výsledky krve, tak mi říkala, že ta fenka se stejnou diagnozou včera je teprve na konci hárání - dvacátý den. A že jen ta pondělní se chová dle tabulek a "má rodit"...

Jo a jinak po dlouhé době byla Betka i na váze - a má 68,80 kg. Ano za něco může ta naplněná děloha... ale stejně je to kus čuby...
Xerxová
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod MaRi » 11.04.2014 14:35:29 0

Věřím, že to Beta zvládne, je přece statečná moravská puga. Přeju úplné uzdravení.
MaRi
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod sharka.68 » 11.04.2014 14:41:52 0

Beto, prosím Tě, co sis to vyvzpomněla? Koukej se dát do kupy..moc Ti držím palečky a celé Tvojí smečce :thumb_up: :thumb_up: :heart:

Ps: Bezule v pondělí přišla o tři zuby, měla zakrnělé poslední stoličky a zarůstaly jí do dásně... a Pitině zjistili alergii na pyly.. :bang_head:
Obrázek
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Vave » 11.04.2014 14:59:25 0

Ještě že máš Betku pod drobnohledem, Xerxová, vypadá to, že jste chytli zánět za minutu dvanáct. A že to je otevřené, to je nadějné. Budu vám držet palce :heart: :heart: :heart: , Betka je ve skvělé kondici a rozhodně to není typ, který by něco vzdával.
Obrázek ObrázekObrázek
Vave
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Xerxová » 11.04.2014 15:14:27 0

jojo - je pod drobnohledem... Před chvílí čubka vyletěla na zahradu, seřvala sousedku s vnučkou, že se jen tak poflakují podle plotu (ví, že když je tam vnučka, bývá tam i nepřítelka ridžbečka), seřvala školáky, že příliš hlučí cestou ze školy a že nemají stát u JEJÍHO plotu a mají klusat psát úkoly... pak sebou flákla na chvíli na venkovní pelech na sluníčku... a teprve před chvilkou dorazila domů.
Takže zatím naštěstí se stav nehorší - na apatii to rozhodně nevypadá. Jo a začal ten sajrajt z ní odcházet (nevím, jestli tak rychle fungují ATB), ale teče to značně. To je dobře.
Xerxová
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Lika » 11.04.2014 15:20:18 0

Neexistuje pro psy taky nějaký zylexis, co se dává na posílení kočkám?
Lika
zviretnik.lika@gmail.com mobil 705 237 678
Lika
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Xerxová » 11.04.2014 15:32:32 0

zylexis - "při prevenci a léčbě infekčních a/nebo stresem indukovaných onemocnění u psů, koček, koní, skotu a prasat"
Takže je i pro psy - jen nevím - pyometra není infekční ani stresem indukovaná. Má to "hormonální spouštění" - a nikde jsem se s žádnou takovouto prevencí ani na webu, ani u všech "našich" vetů nesetkala... Ale zeptám se.
Já věřím, že to pro tentokrát zvládne - a co a jestli bude za půl roku je zatím zbytečné řešit... Betce teď čas už utíká rychle - tak nemá cenu řešit horizont dlouhodobější, než veselé a pohodové dny kousek před námi :slunce: :in_love:
Xerxová
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Louk » 11.04.2014 16:07:23 0

Sakrakruci, to vám scházelo. No, ne nadarmo tušilas zradu už pár dní zpátky a díky zvýšenému střehu chytla včas. Věřím, že Kosatka svých neutuchajícím elánem zánět udolá. Držím všechny pěsti! Čekají jí přece veteráni, tak ať se děvečka snaží :in_love: .
Louk
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ

Příspěvekod Hanča » 11.04.2014 17:40:24 0

Přidávám se k palcodržně - ať se podaří zánět pomocí antibiotik udolat, když se podchytil v samém začátku! Beta má dobrý základ, ona to zvládne! :thumb_up: :heart:
Hanča
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ

Příspěvekod Xerxová » 11.04.2014 17:52:21 0

Musí to zvládnout !! - dobře žere, ty hnusy tečou ven, není nějak přehnaně skleslá... tak snad vyhraje. Ale - i pokud teď dobře zaberou léky, tak je riziko, že se to hned po skončení léčby rozjede nanovo. A pak zbývá jen okamžitá kastrace. A až mě překvapilo, že se oba doktoři v Betky případě opravdu bojí do toho jít.
Takže možnosti :
nezabere léčba - zhorší se ihned - kastrace :no:
zabere léčba - zhorší se po dobrání léků - kastrace :no:
zabere léčba - opakování při dalším cyklu - kastrace :no:
zabere léčba - a nebude se to víckrát opakovat :yes:
Xerxová
žabí královna/král
žabí královna/král

Další

Zpět na Psi