řidičák na psa

Do tohoto fóra by se hodila témata týkající se psů, jejich výchovy, práce s nimi, aktivit provozovaných se psy, zkušeností s převýchovou. Dále samozřejmě výstavy, úspěchy, rady začátečníkům. Zkrátka vše, co Vás napadne, když se někdo zeptá na Vašeho pejska
Uživatelský avatar
Matylda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2492
Registrován: 04.04.2008 14:36:18 0
Bydliště: Žabčice

Re: řidičák na psa

Příspěvek od Matylda »

Koukám, že Anglie by se mi líbila.
Obrázek

Uživatelský avatar
LFSH
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1983
Registrován: 19.09.2007 8:33:18 0
Bydliště: Plzeň

Re: řidičák na psa

Příspěvek od LFSH »

ioannina píše:Jasně, nejvíc potíží působí ta nechlupatá strana vodítka.
Já měla na mysli všechny lidi a výcvik týkající se nejen ovládání psa.

(S tou novou generací, co chce opravdu umět, jsem se ještě nesetkala.)
LA

Uživatelský avatar
Matylda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2492
Registrován: 04.04.2008 14:36:18 0
Bydliště: Žabčice

Re: řidičák na psa

Příspěvek od Matylda »

To já jsme se s ní setkala- na víceletých gymnáziích, co prý k ničemu nejsou a měly by se zrušit.
Obrázek

Uživatelský avatar
ioannina
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 566
Registrován: 02.12.2010 23:24:13 0
Bydliště: Makový domeček
Kontaktovat uživatele:

Re: řidičák na psa

Příspěvek od ioannina »

LFSH, tak to máš, člověče, ještě vyšší ambice než já. :-)
Hele, nějak to vymyslíme!
Třeba vrátíme do škol rákosky.
(Nová generace bude ječet, že tohle fakt nechtěli, a to je správně, každá mladá generace musí mít něco, proti čemu může ječet. :-D )

Uživatelský avatar
LFSH
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1983
Registrován: 19.09.2007 8:33:18 0
Bydliště: Plzeň

Re: řidičák na psa

Příspěvek od LFSH »

Já netvrdím, že je to řešitelné. Jen připomínám, co se musí udělat jako první, aby byl realizovatelný tvůj nápad. Všechno je to v lidech a ne jen v těch, co mají psa. Převychovávat relativně malou skupinku lidí nemá význam, když všeobecná morálka to v lepším případě nepovažuje za hodné obdivu.
LA

Uživatelský avatar
Petrs01
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1259
Registrován: 19.05.2008 11:15:50 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: řidičák na psa

Příspěvek od Petrs01 »

Vodítko-náhubkové vyhlášky určuje konkrétní město/obec. Praha naštěstí starou zrušila a na novou zapomněla, Brno to má jak píše Ioannina, KM a Plzeň mají povinné vodítko mimo (směšná) vyhrazená místa.
V lese naopak vodítko povinné není a zastřelit psa jen tak nikdo nemůže. Pes musí být pod vlivem vůdce. Jak ten vliv provozuješ je tvůj problém. Nesmí štvát zvěř. Psa loveckého nebo ovčáckého plemene a psa označeného jako služební/slepecký/... zastřelit nesmí ani kdyby měl v tlamě zajíce. A jsou tam i další podmínky, například ne každý frajer v zeleném smí zastřelit psa.

Dle mne jedinou cestou je povinné čipování + registrace majitele a důsledné vymáhání vysokých pokut a škod když pes něco provede. Vyhlášky podle "presumpce viny" štvou i mne, protože jsou cestou k horšímu a horšímu, až nakonec budou mít jejich zastánci pravdu.

Uživatelský avatar
ioannina
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 566
Registrován: 02.12.2010 23:24:13 0
Bydliště: Makový domeček
Kontaktovat uživatele:

Re: řidičák na psa

Příspěvek od ioannina »

Petro: myslíš, že se známky tak často čenžujou? (Mám jenom před očima malou Nessy, kterou ten čip zjevně bolí.)
A taky by to chtělo, aby se při každé kontrole psa pes přejel čtečkou. Nevím, na jakým principu čip funguje (měla bych silný výhrady, kdyby permanentně vysílal, jednak je to škodlivý, druhak Velký Bratr), a taky nevím, jestli se už vyřešil ten problém s nekompatibilitou různých typů.
Nemám principiálně nic proti, jen si tak vrtám.
S tou registrací naprosto souhlasím. A jak ji vymáhat - najdu "nepřihlášenýho" psa někde venku a... strčím ho do útulku?
(Protože normální lidi, ta veliká většina, mají už teď psa přihlášeného a venku jim nosí známku.)

LFSH: jo, máš recht, ale někde se začít musí. :-) Že jde morálka do kýble, to nás přece nezastaví. Tak budem trochu bojovat proti protržený přehradě, no. :-) Stejně tak jsem donedávna pracovala s ještě menší skupinou lidí - gymnazistama na jediným gymplu - a učila jsem je ty nejtrapnější možný základy, jako že vlastní práce, byť je to otrava a není to cool, je dostane dál než podvádění. Skončilo to právě těma otázkama, jak to, že naše generace toho ještě tolik umí a jim se ta možnost už nedala. Odpovídala jsem, že oni mají asi tak dvacetkrát víc možnosti, než jsme měli my, jenom jim chybí disciplína, a ta jim chybí, protože se mezi nima objevili takoví ti řvouni, co vyhrožujou tatínkama právníkama. Sklapli - krom jedněch všichni - a za dalšího půl roku zjistili, že když makají, baví je to nakonec víc, než když se flákají. :-D Jestli to budou šířit někam dál, to nevím; nicméně dva z nich, o kterých mám zprávy, to dělají.
Tak proč nezopakovat totéž u psářů. :)

Uživatelský avatar
Petrs01
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1259
Registrován: 19.05.2008 11:15:50 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: řidičák na psa

Příspěvek od Petrs01 »

Čipované mám oba, o čipu nevědí, dá se nahmátnout. Jeho aplikace naprosto bez problémů (tlustá injekce do podkoží). Čip nevysílá, přesný princip opravdu nechápu, ale čtečka pošle impuls a čip jí "ukáže" svoje číslo. Např. v Plzni jsou čipy povinné, měšťáci mají čtečky, napojení na městský registr a občas psy "luxují". Výhoda čipu oproti známce není ani tak v záměně, ale v tom, že se nedá snadno odstranit (a pes uvázat u útulku nebo v lese). Myslím, že všechny čipy musí být jednotně čitelné, jsou zatím jen různé registry, ale tohle opravdu není problém sjednotit (no jo, velké výběrové řízení atd., ale technicky to složité nebude). Pokud psa čip bolí, zřejmě jej veterinář strčil na místo kde to na něco tlačí. Jestli opravdu bolí, možná by stálo za to pobavit se o možnosti vyříznout a aplikaci jinam. Je to ale první případ o kterém "slyším" - uznávám, pokud je pes prcek, asi je obtížnější vhodné místo najít, ale čipují se i čivavy a problémy to nedělá. Tetování bylo jiné kafe, navíc často po pár letech nečitelné.
Nepřihlášený pes s majitelem = pokuta, ideálně i nařízení dostavit se ke kontrole splnění povinnosti. Bez majitele = útulek, stejně jako teď.

Uživatelský avatar
ioannina
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 566
Registrován: 02.12.2010 23:24:13 0
Bydliště: Makový domeček
Kontaktovat uživatele:

Re: řidičák na psa

Příspěvek od ioannina »

To s tím dostavením se ke kontrole, jo, to by mohlo fungovat.
Lidi zase začnou ječet, že se chovy prodraží, ale... ono je to furt dokola. Kdyby nebyli někteří lidi hajzli, nemuselo by se vymýšlet opatření na dopadení hajzlů, který, bohužel, platí i ta slušná většina. :( Štve mě to.
Ještě se soukromě bojím toho, že jak se začnou čipovat psi, bude blízko k čipování lidí, ale co už.
A taky mám zkušenost s cizím tělesem v těle po dobu 1 roku - tělo se to snažilo současně vyhnisat a zarůst, i když to byla chirurgická ocel. Musela bejt dost sranda to pak z tý kosti dolovat, to těm chirurgům fakt nepřeju. Takže je tu jistý procento psů, kteří můžou bejt tak citliví jako já, třeba ta Nessy. Nebo je možný, že sebou Nessy jenom tak strašně mlátila, ona byla v tom útulku taky vedená jako "nezvladatelná, vrácena náhradním majitelem". Proč jsem ji odtud asi vytáhla, že. U těchhle psů je to většinou nějaká lidská chyba, psích magorů je fakt málo... ale to víš sama nejlíp. :)
A taky je možný, že ten čip prostě bolí. Oni psi málokdy řeknou, jenom když nějak vědí, že jim člověk *může* pomoct. A je fakt, že Nessy si ode mě zvykla očekávat zázraky...

Uživatelský avatar
LFSH
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1983
Registrován: 19.09.2007 8:33:18 0
Bydliště: Plzeň

Re: řidičák na psa

Příspěvek od LFSH »

Pořád mám pocit, že je lepší učit všechny lidi, že pravidla se mají dodržovat a že každý musí nést zodpovědnost za své jednání, než tlačit k podvádění menší skupinu. Vezmi si jen kolik psů ještě není přihlášených a někdy dokonce ani očkovaných proti vzteklině.
LA

Uživatelský avatar
ioannina
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 566
Registrován: 02.12.2010 23:24:13 0
Bydliště: Makový domeček
Kontaktovat uživatele:

Re: řidičák na psa

Příspěvek od ioannina »

Jasně že je správně učit lidi, že se mají dodržovat pravidla, v tom není spor.
Ale nechápu, kdes vzala to tlačení k podvádění? Kdy a kde navrhuju, že by se měla malá skupina tlačit k podvádění? Navrhuju, aby se postupně rozšířil zvyk, že kdo má psa, bude ho cvičit a bude pak mít tolik svobody, kolik práce si se psem dal.
Nepřihlášenost psů můžu posuzovat jenom v Brně a teď tady na šíleným lontě. Z žabinských pejskařů nevím o nikom, kdo by psa neměl přihlášenýho, a zjevně i všichni očkovali, protože měli poměrně slušnej přehled o vetech v okolí (častej námět hovorů, kterej ze tří nejbližších je nejlepší). Tady jsem se přistěhovala a prakticky za týden se u mě objevil starosta, koukl se nenápadně kolem a dojednali jsme platby včetně psů. Na lontě taky objíždí vet s vakcínou.

Možná myslíš takový ty partičky somráků z nádraží. Jenže ty ani nenaučíš, že je třeba dodržovat (většinový) pravidla. Ti se ti vystrouhají na všechno.
Nějakej odpad holt je vždycky.
Tyhlety by řešilo to Petřino povinný očipování každýho štěněte po narození - ačkoli asi ani to ne, protože tihle psi nepocházejí z žádných chovek ani tak něco. To jsou zkrátka lidi na hraně, kteří budou vždycky. A sankcionovat je není jak, protože od zrušení domovských obcí a trestu vykázání z obce jim už není co vzít.
Na další stranu, jejich psi bývají absolutně v pohodě. Musí být - pomáhají somrovat, tak nemůžou napadat psy a lidi kolem. Nevím, jak večer, když jdou na pelech z kartónů, to asi hlídají, ale přes den jsou rozhodně víc v pohodě než Fifinky na flexinách.
Ti lidi se prostě chovají ze svého zvolenýho úhlu racionálně.

Odpovědět