kastrace

Do tohoto fóra by se hodila témata týkající se psů, jejich výchovy, práce s nimi, aktivit provozovaných se psy, zkušeností s převýchovou. Dále samozřejmě výstavy, úspěchy, rady začátečníkům. Zkrátka vše, co Vás napadne, když se někdo zeptá na Vašeho pejska
Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

kastrace

Příspěvek od Beda »

Inka píše:Jsem velmi striktní odpůrce kastrace psů a zastánce kastrace koček obé obého pohlaví
a tomu já prosím nerozumím - fakt, prostě to nechápu, jaký je mezi tím rozdíl??????? :hmm: :uff: :nevim: :ask:

musela jsem se rozhodnout a někam to "strčit", tak holt je to zde u psů, ale diskusi připouštím o psech i o kočkám (případně jiné zvěři, pokud se jí to týká)
Obrázek

Xerxová
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2918
Registrován: 15.02.2007 18:23:16 0
Bydliště: Liberec

Re: kastrace

Příspěvek od Xerxová »

k rozdílu psi - kočky. Doma chovaný kocour značkuje, je cítit. Pro většinu lidí neprůchodné. Kocour "venkovní" je neuhlídatelný, tudíž rozumný člověk kastruje, aby zamezil nechtěným koťatům. Kočičky chodící ven mívají koťata pravidelně - tudíž buď mám dobrý odbyt na koťata (to většinou nemám) , nebo se třeba utopí (to už zase tolik lidí schopných naštěstí není)... Tudíž většina rozumných lidiček raději kastruje. I tak útulky a depozita praskají ve švech. Nelze kočičí šelmičky mít šťastně a spokojeně ven chodící nevykastrované... Do hormonálního řešení léky jít je zrádné - nejen pro cenu, ale i pro stále malé množství informací o škodlivosti...
U psů je to jinak. Zodpovědný majitel může mít psa i fenu nekastrované. Na rozdíl od koček není žádný důvod muset kastrovat. Kastrace psů i fen má některé výhody i nevýhody. Zarytí zastánci jsou na obou stranách. Pohodlnější je kastrovat. Odpadne hárání a faleška u fen, utíkání a debilní pohledy zamilovaného tvora u psů. Většina časně kastrovaných psů je psychicky nedospělá - jsou pohodoví, nekonfliktní - zůstávají celý život "mldádežníkem" - majitel moc nemusí řešit setkávání s cizími psisky. Já třeba zdravého psa ani fenu kastrovat nehodlám. Uhlídám si je, nevidím důvod zbytečně je zbavovat "hormonální" rovnováhy a normálního života. Ale uznávám, že znám řadu kastrátů, u kterých žádné potíže s povahou rozhodně vidět nejsou a nemají problémy ani ve smečkách psů.
ALE - plně chápu útulky. Kastrovat, kastrovat, kastrovat!! A vůbec nechápu, proč by si měl někdo v útulku brát psa na výstavy a uchovnění. Za těmito aktivitami je tolik peněz, že pořizovací náklady psa jsou to poslední... "Baví" mě inzeráty s prosbou na štěně dogy zdrama či na splátky... Jen očkování a pořádná strava takového mamuta stojí mocmoc. A co pak třeba náklady se stárnoucím psem. Jen pro zajímavost - jedna dávka (na 4 týdny) depotního léku pro pajdající Betu je 1500,- ... A to nemluvím o dalších vitamínech či přípravcích na klouby. Pokud chce někdo chovat, ať si pořizuje jedince z perfektní linie povahové, vzhledové, od malička perfektně živené a vedené. Jen tak může být přínosem pro chov. Nemá cenu množit na všem, co má PP. Sama mám vždy feny i psa s dokonalým PP ze zahraničními předky, až na Betu i výstavně úspěšné a uchovněné. Přesto štěníky neprodukujeme. Fena ani pes se množit nemusí - ani v přírodě se u psovitých šelem všichni v reprodukci neuplatní. To přísluší jen těm nej... Tak to umožněme jen těm nej...
Závěr: vůbec nejsem příznivcem kastrací. Ale u útulkových psů ji podporuju plně.

Uživatelský avatar
Inka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2445
Registrován: 30.11.2009 11:47:57 0
Bydliště: Plaňany

Re: kastrace

Příspěvek od Inka »

Kočky:
Základní rozdíl je ve stylu života a stylu reprodukce. Kočka má ovulaci až po spojení, jestliže nezabřezne, může se mrouskat častěji a déle a prakticky s minimálními přestávkami furt. Kocour je velmi aktivní při značkování teritoria, nakonec kočička též. Kastrovaný kocour nemá tolik tendenci značkovat a jeho moč tak výrazně nečpí. Pokud kočičky chodí ven, je to jediná možnost jak předejít koťatům u sebe a potažmo jinde.
Psi:
Málokomu courají psi navolno bez dohledu, fena se dá uhlídat, pes také. Tím mohou odpadnout nechtěná štěňata. Fena hárá dvakrát ročně a pokud nemá silnou faklešnou březost, která ji ohrožuje na zdraví, není kastrace nutná. U psa už vůbec ne. Jediný důvod jaký uznávám je zdravotní. Ano, hrozí u feny pyometra, hrozí rakovina mléčné žlázy. Jako preventivní akce mi připadá takto velká operace, která navíc ochudí tělo o hormony neadekvátní. Možná toho jednou budu litovat, ale stejně tak já jsem si nenechala vyjmout plíce, hrtan, tlusté střevo a jiné orgány, jejichž ohrožení onemocněním rakovinou mi geneticky silně hrozí.
Obrázek

Uživatelský avatar
Petrs01
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1259
Registrován: 19.05.2008 11:15:50 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: kastrace

Příspěvek od Petrs01 »

Inko 100% souhlas.

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: kastrace

Příspěvek od Beda »

Xerxová - děkuju :thanx_2: :flowers:
Obrázek

Uživatelský avatar
jiný Honza
žabí slečna/mládenec
žabí slečna/mládenec
Příspěvky: 175
Registrován: 12.03.2007 18:12:42 0
Bydliště: Paskov

Re: kastrace

Příspěvek od jiný Honza »

Kočky - pokud nemám čistokrevné miláčky na chov, tak 100 % kastrace. Doma kvůli značkám, venku kvůli koťatům. Bez debat.
U psů tak 50/50. Feny máme kastrované, ale Fila byla kastrovaná až po vleklých problémech (a prodloužilo jí to život - nádor na mléčné liště se ztratil a zemřela až za 6 let na metastázy), Příšera byla kastrovaná po šíleném hárání, které spustila smrt alfy - Fily. Cindy jsme toho ušetřili a vykastrovali ji po 3. hárání. Na druhou stranu - Dasty je nekastrovaný a když hárají sousedům feny, je to tragédie a jsme z toho všichni na játra. Jenže jemu je už 12, takže ho nechceme trápit.

Uživatelský avatar
radanova
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2304
Registrován: 02.03.2006 13:53:10 0

Re: kastrace

Příspěvek od radanova »

Xerxová i Inka skvěle popsaly jak to je. Honza popisuje jak to v praxi má vypadat u rozumných. Rozumím i Petře proč je tak proti kastracím, přesto si myslím, že cesta z útulku vede přes kastrace i u psů. A přes zdeptání množičů. Ať má zvíře PP nebo ne. MMch pokud chovatel papíráka od něho dává ruce pryč, rovnou bych mu je urazila a odebrala možnost dál chovat. Celoživotní zodpovědnost za svý odchovance v mých očích chovatelé mají.
Za poslední tři měsíce měl Argo dvě nabídky na krytí. Jsem za divnou, když je přesvědčuju ať nedaj na řeči veta o potřebnejch jedněch štěňatech pro fenu, ať si pořídí štěně z regulérního chovu nebo kouknou v útulku pokud chtěj dalšího mazla ( taky je straším náročností porodu a péče o štěňata - využívám popisy Ivy a EvyŽ o demoličních štěňojednotkách :o) ), nebo ať se dají na chov dle pravidel, mají-li zvířátko s PP bez vady. A taky je prosím ať si zajdou do útulku tak aspoň jednou za rok ať si trošku okouknou, jak by jejich štěnda taky mohli dopadnout. Když se štěstím jsou v útulku u dobrých lidí je jich tam o moc víc než rukou co pohladěj, nebo i daj štulec.
Co za divnou, spíš za posedlou."Šak vona nemá ani děti." Tady na vesnici je o tolik hmatatelnější ta potřeba rozmnožitelnosti. Ale jo. Jasný. Nějak se pokračovat musí. Ale jen některý pokračování nepozbývá smyslu. Tleskání u každýho zrození je krátkozraký. No to je jiný tema.

Mám svý psy nekastrovaný. Ale podle toho i žijou a jsou hlídaný a háravý feny zdaleka obcházíme a trpí oni - toužící i já - vlající. Přesto lepší pes nebo fena po kastraci z pohodlnosti páníků než štěňata rozdaný po kamarádech. Máme teď ve vzdálený rodině kříženku asilabradora a asiričbeka, dostala ji 84 letá paní k vánocům. To aby jí dovolila v domě, staraj se mladí, ale vyhoďte dárek, že jo. Dala bych na hubu skoro všem zúčastněným. A prý by ji taky rádi jednou připustili. Štěňátka jsou tak roztomiůlý.
„Mají-li duši, čímž míním, že jsou schopna cítit lásku, věrnost a vděčnost, pak jsou zvířata lepší, než spousta lidí.“ James Herriot alias Alf Wight

Uživatelský avatar
Inka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2445
Registrován: 30.11.2009 11:47:57 0
Bydliště: Plaňany

Re: kastrace

Příspěvek od Inka »

Asi nemá cenu dohadovat se o potřebnosti a nutnosti kastrace u zvířat, prostě jsou zastánci i kritici obého. Podobná debata proběhla před časem na Zvířetníku, když o tomto uvažovala Dede. Stále si říkám, že leta zpátky se nekastrovalo a feny nepadaly ve třech letech k zemi byť neměly štěňata.
Obrázek

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: kastrace

Příspěvek od Beda »

zrovna dneska jsem dostala mail od kamarádky, že fenka s PP její dcery bude mít "neplánovaně" štěňata (samozřejmě s prosbou - kdo si je vezme?)

musím se přiznat, že už jsem měla otevřené okno na odpověď - ale pak jsem to zahodila... nemám na to, udělat přednášku - a bez nějakého komentáře k tomu jsem odepsat nedokázala... tož tak
Obrázek

Uživatelský avatar
YGA
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2855
Registrován: 15.02.2006 8:19:13 0
Bydliště: jih Jižní Moravy

Re: kastrace

Příspěvek od YGA »

No prosím! Dceři nasekat na prdel ... ach jo, je to jako mluvit do dubu.

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9388
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: kastrace

Příspěvek od sharka.68 »

Bedo , nač plýtvat perlama... já když slyším - prosim tě, to se přece uhlídá...tak se mi ježej vlasy a všechny chlupy po těle... a pak najednou SOS a štěňata,koťata a my za nic nemůžeme...
JASNĚ, ŽE MŮŽOU!!!!! Taky vždycky spolknu -jste se kasali a prd a vořech...
Co prdel Ygo, nechala bych to takovejm vyžrat až do konce-jasně, útulek,ale budeš na ně platit, komplet vetpéči a žrádlo...dokud se neudaj...aby věděli,co ta jejich nezodpovědnost a sliby stojej!!!! :hammer:
(jenže pak končej takový mláďata ve škatulích převázaných provazem někde před vratama nebo v lese, v příkopě... :bang_head: )
Obrázek

Uživatelský avatar
Inka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2445
Registrován: 30.11.2009 11:47:57 0
Bydliště: Plaňany

Re: kastrace

Příspěvek od Inka »

No, moje černá můra opravdu je, že by se nám tohle mohlo stát. I když Majda je z těch chladnějších a na případné nápadníky se netváří, k zadečku se nečuchá a na záda se nikomu neleze. No ale co vím. Je to to riziko, které jsem zvolila s tím, že pokud by se to vědělo hned, asi bych zvolila kastraci po dohárání, pokud bychom je povili posypala bych si hlavu a jala se shánět rodiče pro prťata. Ale to je ten okamžik kdy zdrhne v tu vhodnou dobu s vhodným nápadníkem, těch faktorů je více a umenšují možnost. Ale protože Majda není chtivá, nemá silné falešky, už vůbec se nenalévá a nerodí, nechám ji tak, jak ji matka Příroda vybavila.
Obrázek

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9388
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: kastrace

Příspěvek od sharka.68 »

Já to nemyslela v žádném případě na tebe Inko a Majdu....protože ty se staráš a postarala by jsi se i o dětičky, bez výmluv a vytáček... :yes:
Obrázek

Uživatelský avatar
Inka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2445
Registrován: 30.11.2009 11:47:57 0
Bydliště: Plaňany

Re: kastrace

Příspěvek od Inka »

Nicméně ano, i mě se toto může stát, byť střežím jako oko v hlavě. Nemyslím, že by ta reálnost byla velká, ale ano. Potom se člověk musí postavit čelem, protože zabít nechtěňátka, to nějak nemohu.
Obrázek

Uživatelský avatar
Petrs01
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1259
Registrován: 19.05.2008 11:15:50 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: kastrace

Příspěvek od Petrs01 »

Zajímavé, že když se štěněti uřízne kus ucha, je to týrání, ale když se psu/feně vyoperuje podstatně důležitější část je to v pořádku. A jak napsala Xerxová "většina časně kastrovaných psů je psychicky nedospělá" - někomu to možná vyhovuje, já v tom vidím skutečné týrání, něco co by prostě nemělo být dovoleno. A výmluvy na zdraví? Jasně že fena nedostane zánět dělohy, když jí tu dělohu seberem (zato se bude pravděpodobně počůrávat a dostane třeba zánět močáku). Ale uříznout kus ucha kvůli prevenci zánětů nesmíme. Nejsem ani pro kupírování, nevidím důvod pro jakýkoliv chirurgický zásah do psa, který není opravdu opodstatněný, ale musíte uznat, že to nějak nesedí.
Kňučení pro hárající fenu Barda zkusil - jednou, když ho hlídali naši. Jinak byl schopný po háravce startovat v agility, spali jsme s háravkou v malém obytném přívěsu, znám dost lidí co mají fenu a psa (oba nekastrované) a zvládají je uhlídat. Ovladatelný pes si s ovladatelnou háravicí může pod dohledem i hrát, aniž by něco spáchali. Takže sice chápu že je určité riziko, ale sakra, tak se snažím to minimalizovat, háravici hlídám jako oko v hlavě a když by teda došlo na nejhorší, pořád můžu dát vykastrovat hned po skončení hárání při kterém se neuhlídalo, ale neřežu preventivně.

Odpovědět