28.2.2014 - indický hrnec podle Ireny, co slíbila EvaB

Moderátoři: Lika, radanova

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

28.2.2014 - indický hrnec podle Ireny, co slíbila EvaB

Příspěvek od sharka.68 »

Nejradši vařím jídla v jednom hrnci, tenhle recept je inspirován indickou kuchyní
(všechno se odvíjí dle počtu strávníků)
Děkuji EvěB, že si vzpomněla….


(všechny obrázky se dají zvětšit)

syrové brambory nakrájíme na kostičky
     

mrkev na kolečka
     

kdo chce, dá cibuli a na kostičky nakrájené kuřecí maso

začneme opékat na oleji brambory


a mrkev


a přidáme římský kmín a černé hořčičné semínko, koriandr, použijeme hmoždíř


pak kurkumu a nadrobno nasekaný čerstvý zázvor/kdo chce/


a koření se to hodně i dalším…, víc než jste zvyklí… (harissa je až do masa)
     

když je to lehce osmahnuté, podlijeme vodou (nebo vývarem) a dusíme do měkka


na konec vylepšíme zakysanou smetanou a je to!


-----
A pár poznámek:
ještě jde tam přidat i curry (když není čistá kurkuma)
podstatná je ta chuť římský kmín, mrkev , brambory, zakysanka
super to chutná na ghí dělané (výroba ghí se dá najít na netu)
měla jsem tam jen 5 ingrediencí zprvu podle ZENu, pak jsem to začala „prasit“ po evropsku
Indové by tam cibuli nedali, možná ani to maso

(krůtí mleté, kořeněné s přidáním Harissy)


A dobrou chuť:


Vařila Irena Šestikočka, fotila sharka.68 … chuť na Indický bramborový Irenin hrnec dostala EvaB a donutila nás to uvařit a sepsat…
Obrázek

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 28.2.2014 - indický hrnec podle Ireny, co slíbila EvaB

Příspěvek od Rpuť »

Mé pocity jsou velmi rozporuplné. Jak se mi řekne "dusíme mrkev", vidím oranžový kydanec na talíři :wink:
A taky toho koření je na můj vkus krapet moc, ale to v asijských kuchyních bývá. Mohl by mi někdo ozřejmit, jak to vlastně chutná? :jazyk:

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 28.2.2014 - indický hrnec podle Ireny, co slíbila EvaB

Příspěvek od sharka.68 »

Rputinko,
taky jsem nejevila valné nadšení..ale právě to koření tomu dodá tu "indickou exotiku", jen ho nesmíš dávat špetku,ale špetek 5....a nevěřila jsem, že bez soli to bude dobrý..bylo...
ten římskej kmín, koriandr a černé hořčičné semínko, to je to kouzlo...bez toho jsou to jen brambory s mrkví, zjemněné zakysankou..
ono když ho tam hodíš a začne to vonět, tak si připadáš jak "feťák", a slin máš najednou plnou pusu....jak bys to ochutnala i polodušené....co ochutnala... :wink2:
Obrázek

týna
žabí slečna/mládenec
žabí slečna/mládenec
Příspěvky: 119
Registrován: 19.04.2007 14:04:30 0
Kontaktovat uživatele:

Re: 28.2.2014 - indický hrnec podle Ireny, co slíbila EvaB

Příspěvek od týna »

OT pro piškvorky - DÍKY DÍKY DÍKY DÍKY DÍKY. Pětkrát velký ÁCH. Zatím se mnou jásá jen chlapáček, který s pokřikem Viktor Traktor Myš uchvátil polštářek, odkráčel do postele a zrovna provozuje hají s traktorem. Školáci jsou ve škole, takže na ty čeká odpolední překvápko. No a holky ještě chrupou, protože jejich matka sklerotická zapomněla přihlásit obědy ve školce.

Uživatelský avatar
Kaštan
žabí slečna/mládenec
žabí slečna/mládenec
Příspěvky: 125
Registrován: 11.11.2005 11:17:32 0

Re: 28.2.2014 - indický hrnec podle Ireny, co slíbila EvaB

Příspěvek od Kaštan »

Indickou kuchyni miluju, jen mě od její přípravy odrazuje právě to množství nejrůznějšího koření. Už tak mám šuplík narvaný pytlíčky s kořením a to mám jen ty poměrně běžné druhy a pak pár směsí. Taky bych tu indickou nevařila tak často, takže by nakoupené koření časem vyvanulo, ne li zhnuslo.
Kousek od nás směr po Sokolovské do centra na Palmovce je výborná indická restaurace, odkud si člověk může nechat jídlo i přivézt. Bohužel se jednou po večeři tam udělalo manželovi nedobře a od té doby je na tu restauraci rodinné embargo. Jinak skvělé indické omáčky ve skledničkách, kde stačí přidat maso a zeleninu je Marks a Spencer. Omáček jsem tam před časem nakoupila vícero, protože je měli v akci.

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 28.2.2014 - indický hrnec podle Ireny, co slíbila EvaB

Příspěvek od Beda »

hihi, tak já jsem z představy dušených brambor s mrkví taky trochu na rozpacích :hmm: :hmm: ... ještě nesolených :uff: :uaaa:

a ještě zalitých kysanou smetanou :bzik: , kterou já miluju třeba v okurkovým salátu nebo bych ji zcela nedietně sežrala jen tak :tasty:, ale do teplýho jídla ji nedávám ŽÁDNÝHO :no: , vždycky u různých polívek ječím, hlavně mi do toho nedávejte tu smetanu... jednou už byla kydnutá předem a docela mi to celou polívku zkazilo :sad2:

a připomnělo mi to jednu kamarádku, kterí žila několik let v Holandsku a říkala mi, že nějaké jejich skoro "národní jídlo" jsou nějaký brambory s mrkví (pokud si to pamatuju dobře), název jsem zapomněla - a prej je to dost hrozný :pche:

římský kmín netuším jak chutná :nevim: , koriandr a černé hořčičné semínko dtto :dunno:

tož asi strategicky počkám, jestli se mi nepodaří to nejdřív někde ochutnat, než zaujmu stanovisko :jazyk:
Obrázek

Uživatelský avatar
Inka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2445
Registrován: 30.11.2009 11:47:57 0
Bydliště: Plaňany

Re: 28.2.2014 - indický hrnec podle Ireny, co slíbila EvaB

Příspěvek od Inka »

Bedo, já jsem dost dlouho chtěla ochutnat indickou kuchyni a nakonec se mi to podařilo a definitivně jsem se zamilovala. Římský kmín používáme v práci, když jsem ho poprvé cítila, tak jsem se málem poblinkala a dneska s ním vařím nejen tu indii. Díky jedné nejmenované kamarádce jsem se dostala k báječnému jehněčímu a po indicku je nepřekonatelné. Díky kolegovi mám namíchané směsi, takže jsem trochu oživila naši kuchyni. Nesnědla bych teda oči a podobné , ale voňavé indické brambůrky klidně
Obrázek

Uživatelský avatar
YGA
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2856
Registrován: 15.02.2006 8:19:13 0
Bydliště: jih Jižní Moravy

Re: 28.2.2014 - indický hrnec podle Ireny, co slíbila EvaB

Příspěvek od YGA »

No nevím :hmm: - jak znám naši konzervativní Terku, tak ta by to nejedla. Ale až nebude doma, mohu to na Jendovi vyzkoušet (on je takový vděčný strávník). Jenom dotaz - černého hořčičného semínka nemaje mohu použít bílé hořčičné semínko?

Ale děkuju za krásný návod - podle toho se bude vařit jedna radost! :clap_hands: :clap_hands:

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 28.2.2014 - indický hrnec podle Ireny, co slíbila EvaB

Příspěvek od Beda »

tohle je úplně OT - ale líbí se mi to a dám to prostě k tématu dne :super:



z dítěte, které čte, vyroste dospělý, který přemýšlí :super: :super: :super: :yes:
Obrázek

Uživatelský avatar
Dede
žába/žabák
žába/žabák
Příspěvky: 262
Registrován: 11.03.2007 16:41:10 0

Re: 28.2.2014 - indický hrnec podle Ireny, co slíbila EvaB

Příspěvek od Dede »

Beda píše:
a připomnělo mi to jednu kamarádku, kterí žila několik let v Holandsku a říkala mi, že nějaké jejich skoro "národní jídlo" jsou nějaký brambory s mrkví (pokud si to pamatuju dobře), název jsem zapomněla - a prej je to dost hrozný :pche:
Bedulko, to je holandský hutsput a já to miluju:)) Popis je děsivý, ale dobře udělaná realita připomíná asi tohle: upečeš dobrou hovězí pečeni (na cibuli, hodně cibule:)) tak, abys měla mňam sos s cibulí, tmavej a dobře pečenej. Mrkev do receptu můžeš klidně péct s tím masem (jen sůl a na hrubo mletý černý pepř), když máš dost masa a dost velkej hrnek, aby se ti to vešlo do trouby. Brambory uvaříš, případně upečeš se speciálním hutsputovým kořením (podle mě je to červená paprika s něčím). No a pak se smíchají rozšťouchané brambory, ta mrkev z pod masa i s tou šťávou a navíc se do toho nahňácá jablečné pyré. Oni to fakt všechno dohňácají dohromady! No a k tomu dáš tu hovězí pečeni. A je to prudce jedlé. Prý je toho dost různých variant (pochopitelně), tuhle přitáhl Andy z Maastrichtu. Ovšem sama vidíš, že se to dá dokonale zkazit..., třeba jen pokud to všechno jen vaříš, bude to spíš taková za míchanice pro batolata:))

Jinak indickou kuchyni miluju a kořenění mi nevadí (vím, jaké čáry to se zeleninou udělá), takže díky za recept, určitě to udělám:))

Uživatelský avatar
Dede
žába/žabák
žába/žabák
Příspěvky: 262
Registrován: 11.03.2007 16:41:10 0

Re: 28.2.2014 - indický hrnec podle Ireny, co slíbila EvaB

Příspěvek od Dede »

Jo, já do toho holandskýho jídla přidávám ještě celer, hodně, peču ho s masem. (miluju celer:)) A je to snad ještě lepší než jen s tou mrkví - tedy pro mě:))
Naposledy upravil(a) Dede dne 28.02.2014 10:32:59 0, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Inka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2445
Registrován: 30.11.2009 11:47:57 0
Bydliště: Plaňany

Re: 28.2.2014 - indický hrnec podle Ireny, co slíbila EvaB

Příspěvek od Inka »

Jenom dotaz - černého hořčičného semínka nemaje mohu použít bílé hořčičné semínko?


Není, ani to nezkoušej, černé je zcela jiná rostlina. Z černého semínka se například dělá dijonská hořčice
Obrázek

Uživatelský avatar
Inka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2445
Registrován: 30.11.2009 11:47:57 0
Bydliště: Plaňany

Re: 28.2.2014 - indický hrnec podle Ireny, co slíbila EvaB

Příspěvek od Inka »

Jo a co se týče masa s mrkví - vzhledem k tomu, že jsem před nějakou kratší dobou byla dítě a chodila do školní jídelny, toto nepášu ale dusím vše zvlášť. Na táboře jsem vytvořila kotel masa a kotel brambor a jala se kotlovat i mrkev pěkně na máslíčku. Zlí jazykové tvrdili, že si ji budu přikládat coby obklad do konce tábora. Protože u nás vedoucstvo jí nakonec, měli maso, měli bramboru a mrkev se nedostala
Obrázek

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 28.2.2014 - indický hrnec podle Ireny, co slíbila EvaB

Příspěvek od Beda »

náááááááhodou, Inko , dušený maso s mrkví miluju :yes: :clap_hands: ... a neměla jsem to už ani nepamatuju - že by v té školní jídelně??? :hmm:



Dede, no když je tam ta hovězí pečeně, možná to nemusí být špatné - to jsem buď zapomněla, nebo mi to byla zamlčeno :bzik: :jazyk:

jo a o celeru byl myslím jednou někde (trochu se už ztrácím v těch trojích stránkách) článek - a hlavně o vztahu lidí k němu :argue: :mrgreen:
Obrázek

Uživatelský avatar
MaRi
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1155
Registrován: 11.10.2006 20:48:08 0
Bydliště: nítkovice

Re: 28.2.2014 - indický hrnec podle Ireny, co slíbila EvaB

Příspěvek od MaRi »

Budu ve svém věku za hlupáka, ale to nevadí. Říďa se svým oblíbeným: "Dyž si blbé, tož se zepté" se ptám:

1) Kde se dá koupit černé hořčičné semínko a římský kmín? (Coop v naší vesnici nevede :hmm: )
2) Jaký druh hovězího masa je vhodný na pečení? Vzhledem k tomu, že je mám ráda dušené (plátky i kostky na mnoho způsobů), nepostoupila jsem dále.

Totiž oba receptíky - jak Indie, tak Holandsko - mě dosti lákají. Mrkev já rád...

Odpovědět