17.2.2014 Zákon kočičího spánku

Moderátoři: Lika, radanova

Uživatelský avatar
Tora
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1706
Registrován: 02.10.2013 16:50:26 0

17.2.2014 Zákon kočičího spánku

Příspěvek od Tora »

Dnes je na pořadu druhá přednáška kocoura Čeňka, takže tímto mu předávám slovo (tedy vlastně písmo).
Ještě poznámka - obrázky jsou rozklikávací.

Vážené a milé kočky, vážení a milí kocouřové, rozjívená koťata, dnes bychom si pověděli něco o jednom z nejdůležitějších kočičích zákonů, a to zákonu kočičího spánku.

Neboli

všechny kočky musí spát s lidmi (pokud možno) v pozici, která je co nejnepříjemnější pro dané lidi a současně co nejpříjemnější pro kočku.

Osnova dnešní přednášky je následující:
1) Správný výběr místa spánku
2) Správný výběr pelíšku
3) Správný výběr doby spánku

Na začátku bych rád udělal prezenci, neboť jsem zjistil, že minule chyběla Rozárka. Samozřejmě se to projevilo, neboť hned následující den usnula na číhané a myš musel chytit Tobiáš. Tak aby se to nestalo, tak si vás přehlédnu... Ano, vidím jižní Čechy, vidím Moravu, vidím Prahu, Brno ... ještě si odškrábnu severní Čechy... a kdopak nám to přišel pozdě na hodinu – Mourek, aha, a důvod? No jo, zaspal. No tak pro dnešek vzhledem k tématu prominuto.

Tak k věci.
Správný výběr místa spánku je nesmírně důležitý pro kvalitu, tak i délku spánku. Pokud si usteleme ve středu dveří, nemůžeme počítat s tím, že se prospíme dlouho a kvalitně. Dříve nebo později o nás někdo zakopne a s kvalitním spánkem je konec. Proto si každá správná kočka, která má tu možnost, vybírá pro spánek zásadně místnost tichou, vyvětranou, již uklizenou, aby nehrozil vpád hlučícího vysavače nedej bože se zpívající obsluhou. To bychom pak nemuseli leknutím usnout třeba taky celý den! A to je na pováženou. Takže nejlepší místo pro spaní je postel v ložnici. Nemusí být ani čerstvě povlečená (i když samozřejmě je to lepší), na tom nebazírujeme. Hlavně musí být suchá a prostorná. Na této posteli si potom uděláme pohodlí, nejlépe v prostředku, pořádně se natáhneme a blaženě spíme. V zimě pak je výhodným místem v posteli ta část blíže u topení. Pozor! Pokud máme ve zvyku zavrtat se pod peřinu, což považuji za hezký zvyk, je dobře dát obsluze vědět, že jsme pod peřinou, jako prevenci před zalehnutím. Můžeme vystrčit kousek ocásku nebo špičku tlapičky, popřípadě dát na postel psané avízo. Pokud je nás doma více, lze hrát i hezkou spací hru, kdy se večer naskládáme na postel cik cak a obsluha má za úkol ulehnout ke svému spánku tak, aby nás neprobudila, nebo snad až neshodila z postele. Ta smečka, která má druhý den nejvíce uzívanou a do různých úhlů zalomenou obsluhu, tak ta vyhrála a má možnost první volby místa k ulehnutí další večer.

Pokud nemáme možnost uvelebit se v ložnici na posteli – no ano, jsou i tací lidé, kteří kočičky do ložnice nepouští – vidím úlek ve vašich krásných očích, ale i takový je svět – tak potom je nutný správný výběr pelíšku. Bylo by záhodno dát obsluze ihned na vědomí, že každý pelíšek, který nám přistrčí k nosíku, nám vonět nemusí a nebude. Je to dobré i pro výcvik obsluhy, aby si nemyslela, že jsme jen takoví hejpočkej, kteří se spokojí s prvním, co uvidí. Pelíšky jsou různé – kulaté, s boudičkou, prověšené, dále se liší i barvou a střihem. Nicméně pelíšek není to jediné, kde je možno kvalitně se vyspat. Nesmíme zapomenout v tomto směru prozkoumat sedačky, polstrované židle, parapety, koberce či umyvadla. Určitě si každý své oblíbené místo vybereme. Pokud si ale jednou místo najdeme, nesmíme se nechat zviklat obsluhou, pokud se jí to nelíbí. Možná to bylo kdysi její místo, ale teď jsme tu my a čo bolo, to bolo. Terazky som tu ja kocúrom. A třebas v kočárku, no a co??

Doba spánku, vzhledem k tomu, že my kočky rády prospíme spoustu hodin, je také důležitá. Zde je nutno zamyslet se nad tím, zda naše obsluha s námi tráví celé dny, nebo zda zbaběle prchá z domu pod záminkou jakési práce a chodí domů jen občas, většinou odpoledne až navečer. Tomu je nutno přizpůsobit své zvyky. Pokud máme doma obsluhu celodenní, je vhodné si spánek rozvrhnout tak, abychom nepropásli nejzajímavější okamžiky dne obsluhy, jako je snídaně, oběd, večeře, eventuelně svačiny. Při obsluze vyskytující se doma jen sporadicky je nutné přizpůsobit spánkový režim tomu, abychom v době, kdy je obsluha doma, nespali, aby se nám obsluha mohla plně věnovat. Dále ještě upozorňuji na podivný zvyk této skupiny obsluh, kdy několik dní za sebou prchají z domu s večerním návratem a pak to náhle prostřídají celodenním pobytem doma. V tomto případě je nutno tento režim vysledovat a přizpůsobit se mu. Nejhůře jsou na tom naši kočičí kolegové, kteří mají takovou obsluhu, co prchá do práce na takzvané směny. Ty lituji a mohu jim jen držet tlapky v tom, aby stíhali přizpůsobovat svůj spánek. Ovšem v těchto případech, pokud kočka zaspí i v době, kdy je obsluha doma, to není žádná ostuda a nelze se jim proto posmívat. Jinak všeobecně pro všechny kočky platí pravidlo, že kočka je živočich noční, tedy spánku v noci by se měla věnovat co nejméně. Zde je ze strany obsluhy největší tlak na to, abychom se ve svém spánkovém rozvrhu přizpůsobili jí. Předpokládám ale, že málokterá kočka si ze snahy své obsluhy cokoliv dělá. Vždyť co je krásnějšího než vstávání za ranního kuropění, kdy ptáčkové libě zpívají, slunéčko vystrkuje své něžné růžové prstíky za obzorem a v dálce hučí splav... To se přece musí každé obsluze líbit, ať už je půl třetí nebo půl páté ráno. A pokud nelíbí, tak si holt na to bude muset zvyknout. Jednou chtěli kočičku, tak ji mají a musí se jí věnovat.



Myslím, že mohu tuto naši další přednášku uzavřít. Věřím, že už teď jste v kočičím spánku přeborníci a budu jenom rád, pokud jste si z dnešní hodiny odnesli alespoň malé ponaučení.
Příští hodinu se budeme věnovat dalšímu závažnému tématu, a to Zákonu kočičí přitažlivosti.

Přeji vám všem hezký den a hodně spacích úspěchů.
Naposledy upravil(a) Tora dne 16.02.2014 22:10:12 0, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Tora
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1706
Registrován: 02.10.2013 16:50:26 0

Re: 17.2.2014 Zákon kočičícho spánku

Příspěvek od Tora »

Prosím o opravu v nadpisu - odeslala jsem to omylem dřív, než jsem chtěla a nějak jsem se tam přepsala, tam opravdu patří kočičího a ne kočičícho :-) Děkuji moc.

Uživatelský avatar
Lika
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1638
Registrován: 09.01.2011 12:05:48 0

Re: 17.2.2014 Zákon kočičícho spánku

Příspěvek od Lika »

Toro, opravit nadpis si můžeš sama :usmev:

Článek si nechám na ráno, už se těším.
Lika
zviretnik.lika@gmail.com mobil 705 237 678

Uživatelský avatar
Tora
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1706
Registrován: 02.10.2013 16:50:26 0

Re: 17.2.2014 Zákon kočičícho spánku

Příspěvek od Tora »

No asi jsem tupá, mně to pustí opravit všechno v textu článku, ale nadpis ne... tak nevím. Prostě se na to nedostanu, nebo něco dělám blbě.

Uživatelský avatar
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3199
Registrován: 23.11.2010 13:49:48 0
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: 17.2.2014 Zákon kočičího spánku

Příspěvek od IvaP »

Toro, vrať se ke svému článku, klikni "upravit" a v řádku "předmět" oprav a odešli

Uživatelský avatar
Tora
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1706
Registrován: 02.10.2013 16:50:26 0

Re: 17.2.2014 Zákon kočičího spánku

Příspěvek od Tora »

No jo fakt, díky moc za radu, to mě nenapadlo, klikat na předmět. No jo, tupá. Tak díky, už vím pro příště :-)

Uživatelský avatar
Inka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2445
Registrován: 30.11.2009 11:47:57 0
Bydliště: Plaňany

Re: 17.2.2014 Zákon kočičího spánku

Příspěvek od Inka »

Milý Čeňku, dnes jsem se ukázala jako opravdu hodně tupá obsluha, omlouvá mne jen únava, noční hodina a fakt, že naše Veličenstva si zatím nezesynchronizovala pokyny, takže občas tápu. Posuďte sami:
V půl druhé mi cosi s výkřikem čilimčilim převálcovalo nohy a zmizelo. Díky ojedinělému hlasovému projevu jsem správně poznala Felínka. Než jsem se alespoň trošku vzbudila, opakovala se výzva, tentokráte se slovy vrků, vrků a jemným kousnutím do ruky. To už jsem pochopila, že je ode mne očekávána :ask: jakási akce, ale zaboha jsem nemohla přijít na to jaká. Mazlit se zjevně nechtěl, kdyby chtěl ven, vyleze na strom, posadí se na poslední schůdek a eventuálně začne mlátit či škrabat do okna. Felínku, povídám, co chceš? Felínku, Felínku :doh: Jasně, Felínek, naprosto nepochopitelná komunikace, určitě chce ven! Otevřu okno a Felínek s hlasitým JUPÍ skáče ven a odjíždí po střeše...
Obrázek

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 17.2.2014 Zákon kočičího spánku

Příspěvek od sharka.68 »

Inko :haha: :haha: :haha:

Milý Čeňku, pravdu díš. A hlásím, poskládat se do postele plné koček umím :blob: už ani nezdrhají a ani očka neotvírají, jak si jsou jisté.... :wink2:
Obrázek

Uživatelský avatar
Lika
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1638
Registrován: 09.01.2011 12:05:48 0

Re: 17.2.2014 Zákon kočičího spánku

Příspěvek od Lika »

Hergot, u Torů ale mají přepychové křeslo ! :D A kočka v něm dokonce spí, přestože je pro ni určené! :shock:
Já dnes měla docela štěstí, nad ránem kočkouři po mně přeběhli pouze dvakrát v rámci vlastních záležitostí, takže jsem se i vyspala. A kdosi se vyblinkal zcela decentně, jindy s tím přiběhnou ke mně spící (naštěstí zůstanou na zemi) a blejou tak, abych z toho taky něco měla, a hlavně vědí, že tohle mě z postele spolehlivě vymrští. Dotyčný pak vždycky nevinně kouká, proč tak brzo vstávám, vždyť on si jde právě znovu lehnout :roll:

Krásný předjarní den přeji! :slunce:
Lika
zviretnik.lika@gmail.com mobil 705 237 678

Uživatelský avatar
Inka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2445
Registrován: 30.11.2009 11:47:57 0
Bydliště: Plaňany

Re: 17.2.2014 Zákon kočičího spánku

Příspěvek od Inka »

S tím blinkáním do postele měl u nás štěstí Bimbo. Brášulka naprosto nepoučitelný každé jaro chytil rejska, sežral rejska a vyblinkal rejska. Většinou Bimbovi do postele, jen dvakrát do klávesnice
Obrázek

Uživatelský avatar
Lika
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1638
Registrován: 09.01.2011 12:05:48 0

Re: 17.2.2014 Zákon kočičího spánku

Příspěvek od Lika »

Inko :haha: Vzpomínám si, že když jsem si z útulku brala svou první kočku v životě, paní mě ohledně blinkání utěšovala, že to aspoň nesmrdí :D

Mírné OT, ale týká se koček: kamarádka má potíže s čuracím kocourem (do pohovky atd.), už měl období, kdy toho nechal, ale zase se to objevilo a potřebuje poradit. Napadla mě Petra Žallmanová a Lucka veterinářka, co myslíte? Petřin blog a kontakt jsem našla, měl by někdo kontakt i na Lucku, prosím? Děkuji.
Lika
zviretnik.lika@gmail.com mobil 705 237 678

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 17.2.2014 Zákon kočičího spánku

Příspěvek od Beda »

Liko, Lucka veterinářka je tady jako Lucíšek :usmev: , můžeš jí poslat mail i přes fórum, pokud tam má funkční :yes: (já sama jiný nemám)... na profilu má i web http://www.rubycavaliers.cz" onclick="window.open(this.href);return false; , třeba tam je taky nějaký kontakt :thumb_up:
Obrázek

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 17.2.2014 Zákon kočičího spánku

Příspěvek od Beda »

milý Čeňku, děkuji za podnětnou přednášku, ale asi ji nenechám moje kočky číst, jsem ráda že to máme tak jak to máme :yes: ... i když, Zuzanka by mohla taky do postele - :hmm: že bych jí to přece jen ukázala? :wink2:

Zuzanka spí nejčastěji ve svém zeleném pelíšku na gauči (taky už je podle toho chlupatej - sakra, vidím to až tady na fotce :mrgreen: :bzik: :oops: )



Nynyška poslední dobou, už docela dlouho u mě na polštáři :heart: , a zabere ho celý, takže já se celá šťastná musím vejít na malý polštářek vedle :lolly:

Obrázek

Xerxová
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2924
Registrován: 15.02.2007 18:23:16 0
Bydliště: Liberec

Re: 17.2.2014 Zákon kočičího spánku

Příspěvek od Xerxová »

držte palce - zrovna když jsem si říkala, jak skvěle Beta zvládá děti... tak jí začal "padat zadek". V půlu máme časovku na veterině...

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 17.2.2014 Zákon kočičího spánku

Příspěvek od sharka.68 »

:thumb_up: :thumb_up: Bětušce :heart: a Tobě taky :thumb_up: :thumb_up: :kiss:
Obrázek

Odpovědět