14.2.2014 - Celerová pomazánka

Moderátoři: Lika, radanova

Uživatelský avatar
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3199
Registrován: 23.11.2010 13:49:48 0
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od IvaP »

Celerová pomazánka

Je mi jasné, že tímto receptem šlapu do vosího hnízda – lidé se dělí na příznivce a zaryté odpůrce celeru a jídel z něho. Jako dítě jsem celer nesnášela, možná to bylo tím, že máti z celeru odřízla kousek a zbytek nechala schnout někde ve špajzu, ale pozřít hnědé škrábající kostičky plovoucí v hovězím vývaru bylo nad mé síly, s odporem jsem je polykala vcelku bez kousání. Podobný odstup mám k růžičkové kapustě, pokud není překrojená na půlku, aby z ní vyšel typický pach, nesním ji.
Celer jsem vzala na milost až v dospělosti, známá ze zahrádky donesla na ochutnání celerovou pomazánku a ta se dala jíst. Přesný recept nám tehdy paní nedala, časem jsem se dopracovala k vlastní verzi, a protože se snažíme hubnout , tak i tuto pomazánku jsem začala dělat v dietnějším provedení.

Suroviny:
250 g celeru
250 g mrkve
125 g jogurtu, nejlepší je řecký (Bohemilk), nemusí se to s tou dietou přehánět
větší cibule
citrónová šťáva

Postup:
Mrkev a celer oloupeme a dáme vcelku (celer na menší kusy) vařit do osolené vody. Uvaříme do poloměkka, slejeme vodu a zalijeme studenou vodou, aby se zelenina rychleji zchladila a dále neměkla. Po vychladnutí mrkev a celer nastrouháme na středně silné nudličky – pokud jsou nudličky moc jemné, pomazánka je hodně hutná, pokud nastrouháme na hrubé nudle, bude mít konzistenci salátu, ale to nemusí být na škodu. K nudličkám přidáme větší cibuli nakrájenou na kostičky a jogurt. Zamícháme, dosolíme a dochutíme citronovou šťávou. V méně dietní verzi použijeme jogurt + majonézu, v přepychové jen majonézu, ale to už je dost mastné. Do této základní pomazánky můžeme přidat nakrájený salám, šunku, nasekat vlašské ořechy, přidat strouhaný sýr...
Nejlepší je s čerstvou vekou, bagetou nebo křupavým rohlíkem.
Naposledy upravil(a) IvaP dne 16.02.2014 21:48:32 0, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Karolína
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3001
Registrován: 30.05.2007 6:56:58 0
Bydliště: HORNÍ MARŠOV

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od Karolína »

Cerel, jak jsem té zelenině říkala jako dítě, jsem milovala odjakživa.
Maminka dělávala falešného humra - celer, mrkev - vše najemno strouhané, smíchané s majonézou a dochucené bílým pepřem, solí a citronovou šťávou - vlastně je to podobná pomazákna, jako tato.

Já mám ráda celer i smažený, dělali jsme celerové karbanátky - půl celeru, půl mletého masa, celer vařený vyjídám z polévky taky jenom já. Celer mám moc ráda.

Uživatelský avatar
LFSH
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1983
Registrován: 19.09.2007 8:33:18 0
Bydliště: Plzeň

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od LFSH »

Celer mám nejraději ve špagetách. Tam totiž - i přes použití většího množství - není vůbec cítit.
LA

Uživatelský avatar
Lika
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1638
Registrován: 09.01.2011 12:05:48 0

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od Lika »

Hlásím se k příznivcům celeru, a to jak vařeného, tak syrového. Nemusím ho nakládaný nakyselo. Ale do polívky nakrájím jak bulvu, tak nať, a do salátů krájím najemno zase řapíkatý... A takový čerstvý celerový džus, to je panečku síla! To je tedy moc i na mě, tam musím přidat mrkev! :D
Díky za připomenutí pomazánky, už jsem ji dlouho nedělala :thumb_up:
Lika
zviretnik.lika@gmail.com mobil 705 237 678

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od Rpuť »

Celer raděj ne, prosím!

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od sharka.68 »

Mám ráda celer naložený, v salátu i smažený,přidaný do brkaše..v polévce mi nevadí, celerovou nať od našeho celeru mám ráda na chlebu s máslem...řapíkatý požírám samostatně nebo máčený do nějaké pomazánky..... :jazyk:
Obrázek

Uživatelský avatar
YGA
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2856
Registrován: 15.02.2006 8:19:13 0
Bydliště: jih Jižní Moravy

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od YGA »

Jó cerel (jasně Karolíno) - tak ten taky nemusím a dokonce ještě s jogurtem! Ten mi do baráku ani nepáchne. Takže cerelovku dělat nebudu. Z více aromatických zelenin můžu pórek a libeček.

Uživatelský avatar
Lika
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1638
Registrován: 09.01.2011 12:05:48 0

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od Lika »

Ygo, u vás se svíčková nedělá? Nebo je bez celeru :ask:
Lika
zviretnik.lika@gmail.com mobil 705 237 678

Velká kočka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2639
Registrován: 03.02.2008 18:04:46 0
Bydliště: Västgötagatan 7, 41139 Göteborg, Sverige

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od Velká kočka »

Hmmm, a už se tvoří dvě fronty jak pisatelka předpokládala.
Přidávám se k těm kdo celer mohou až milují. Třeba celer obalovaný a smažený býval můj favorit.
Syn celer ano, mrkev ne. Do ničeho nedá mrkev a ani se jí nedotkne. Přikládám to negativním zážitkům ze školní jídelny, dokud byl malý mrkvi se nebránil. Ani syrové a nastrouhané a ani dušené nebo přidané v nastavovaných karbanátkách. Ale všude je něco, že ano? :wink2:

verenka1
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 523
Registrován: 27.08.2010 20:52:20 0

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od verenka1 »

Jasne Karolína:správne je to cerel.A ten milujem v každej podobe.Vyskúšam túto pomazánku hneď cez víkend-doteraz som robila podobnú na jednohubky,ale s jablkom a pomletýmu orechami.Skúsila som aj mandle,ale to nebolo nič moc.A tiež sa divím Yga a čo sviečková-bez cerelu ten názov z detstva sa nedá zameniť,medzi cudzími vyzerám ako blbec s tým cerelom-som rada,že aspoň tu sú ľudia,ktorí to majú ako ja!/ teda správne/ :) :)

Uživatelský avatar
LFSH
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1983
Registrován: 19.09.2007 8:33:18 0
Bydliště: Plzeň

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od LFSH »

Cerel (ano, tak je to správně, verenko) se sice do svíčkové dává, ale chuťově z ní neční, takže tam může zůstat jakožto zahušťovadlo.
LA

Uživatelský avatar
Matylda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2497
Registrován: 04.04.2008 14:36:18 0
Bydliště: Žabčice

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od Matylda »

Můj vztah k cerelu (jo, u nás taky) je velmi opatrný. V polívce ho snesu, řapíkatý v některých jídlech přežiju, ale že bych jásala... zato pórek a libeček mám ráda, stejně jako Yga, asi to je místně vrozené :)
Obrázek

Uživatelský avatar
YGA
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2856
Registrován: 15.02.2006 8:19:13 0
Bydliště: jih Jižní Moravy

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od YGA »

Lika píše:Ygo, u vás se svíčková nedělá? Nebo je bez celeru :ask:
Moc ne, a když, tak bez ... stejně tak bramborový salát.

Uživatelský avatar
ri
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1642
Registrován: 27.03.2007 8:41:57 0
Bydliště: Sovenice, Nymbursko

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od ri »

Hihi, naše mamka vyráběla "humrovou" pomazánku z mrkve, celeru, majonézy a sardelové pasty (sůl, pepř, citronová kůra ... normálně).
Jenomže v její verzi byla ta zelenina syrová.
Jak se mnou luštěniny nic nedělají, tak po téhle kombinaci jsem se vždycky vznášela u stropu a pištěla. Vždycky, protože mi to samozřejmě moc chutnalo, tak jsem ji nenechala :bzik:
Tak přemýšlím, jestli to mám zkoušet s uvařenou zeleninou. Mám? :ask:

Uživatelský avatar
YGA
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2856
Registrován: 15.02.2006 8:19:13 0
Bydliště: jih Jižní Moravy

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od YGA »

ri píše: ... tak po téhle kombinaci jsem se vždycky vznášela u stropu a pištěla ...
Když jsi pištěla, tak to už jsi ucházela :hmm:

Odpovědět