7.2.2014 Čáp

Moderátoři: Lika, radanova

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

7.2.2014 Čáp

Příspěvek od Rpuť »


Čáp stal se ptákem letošního roku a v rámci akcí bude se konat i soutěž o nejkrásnější čapí fotku. Jakkeli a ostatní fotografové máte šanci!
http://www.tyden.cz/rubriky/relax/zvira ... vR25GJ5Mxs" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 7.2.2014 Čáp

Příspěvek od Rpuť »

Já vlastně čápa viděla zblízka jen jednou. Zřejmě se procházel v sadu za naší stodolou a když chtěl odletět, vzal to přes střechu a málem brknul nohama o hřebenáče. A já najednou zjistila, že se na mě řítí pštros nějakej, jak byl velikej a docela jsem se lekla. A hlavně jsem neměla v ruce foťák - jako pokaždé v podobných okamžicích...

Uživatelský avatar
Lika
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1638
Registrován: 09.01.2011 12:05:48 0

Re: 7.2.2014 Čáp

Příspěvek od Lika »

Čápi se mi vždycky moc líbili, i černého jsem viděla na vlastní oko. Nejhezčí pro mě byla strniště nebo mokré louky s dvaceti, třiceti, padesáti čápy, kteří jen pomalu popocházeli čapím krokem a občas slupli zřejmě nějakou tu myš nebo žábu...
Na vesnici měli čápy taky rádi, akorát když se ubytoval na kostelní věži, nesl se dědinou jeden vzdech "ta zas bude posraná..." A byla, odshora až dolů :D
Lika
zviretnik.lika@gmail.com mobil 705 237 678

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 7.2.2014 Čáp

Příspěvek od Beda »

já jsem teda čápa taky zblízka neviděla - jen v dálce někde na komínu

nejsilnější zážitek kolem čápů mám zprostředovaný, to když se loňské zimy čápice nehnula z vajec, ani když zcela zapadla sněhem :mraz: :snezi2:

http://zpravy.idnes.cz/snehu-az-po-zoba ... zpravy_jog" onclick="window.open(this.href);return false;

http://hobby.idnes.cz/foto.aspx?r=ostra ... zpravy_jog" onclick="window.open(this.href);return false;

http://hobby.idnes.cz/obetave-capi-mame ... zpravy_jog" onclick="window.open(this.href);return false;

těším se, že někdo z dvorních fotografů dodá krásné snímky :clap_hands: :clap_hands: :clap_hands:
Obrázek

Uživatelský avatar
LFSH
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1983
Registrován: 19.09.2007 8:33:18 0
Bydliště: Plzeň

Re: 7.2.2014 Čáp

Příspěvek od LFSH »

Vím, kde se čápi vyskytují pravidelně a kde je zájemci můžou hlavně zjara pozorovat i zblízka. Jsou to opravdu krásní ptáci.
Vzpomínám si, že jsem kdysi četla knížku, ve které děti chtěli přilákat do své vesnice čápy. Na název, děj ani konec si už moc nevzpomínám, ale vím, že to začalo krabičkou s bonbony, na které byli namalováni čápi a že kvůli nedostatku stromů v okolí (jeden jediný) se řešilo kolo na střeše.

OT, kterým se tak trochu zachová tradici pátečního vaření: Přišla mi mailem kuchařka (pdf) obsahující asi 30 receptů z hus a kachen. Přiznávám, že jsem ještě nic nezkoušela - husa se mi nevejde do trouby a na kachnu nemám dostatek strávníků -, ale ty obrázky jsou krásné. :tasty: Kdyby si chtěl někdo dělat chutě, přepošlu. :mail:
LA

Uživatelský avatar
HannaH
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ
Příspěvky: 450
Registrován: 02.10.2013 16:51:57 0
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: 7.2.2014 Čáp

Příspěvek od HannaH »

Čápi jsou nádherní. A v kraji, kde máme chalupu, sídlí párek volavek. Ty jsou taky náramně dekorativní. Mám na ně celkem štěstí, potkávám je při procházkách dost často, ale slušně vyfotit se mi je ještě nepodařilo. Moje nadšení z nich ovšem nesdílejí místní rybáři - ty potvory v podstatě zlikvidovaly pstruhovej potok.

Uživatelský avatar
HannaH
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ
Příspěvky: 450
Registrován: 02.10.2013 16:51:57 0
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: 7.2.2014 Čáp

Příspěvek od HannaH »

Tu kuchařku bych si s dovolením vzal :-) teda jestli můžu poprosit. Pro mého synka není žádná kachna dost velká.

Uživatelský avatar
Lika
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1638
Registrován: 09.01.2011 12:05:48 0

Re: 7.2.2014 Čáp

Příspěvek od Lika »

LFSH, taky se o kuchařku hlásím!!! Děkuji prosím pěkně předem zadem :cook:
Lika
zviretnik.lika@gmail.com mobil 705 237 678

Uživatelský avatar
Lika
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1638
Registrován: 09.01.2011 12:05:48 0

Re: 7.2.2014 Čáp

Příspěvek od Lika »

Pokud jde o páteční vaření - na dnešek slibovala EvaB. bramborový hrnec s římským kmínem, ale nějak jí to nevyšlo. Tímto jí to decentně připomínám, pokud proběhne - recept by klidně mohl vyjít zítra, pokud ho má připravený.
Ale dnešní čáp zase tak OT není - o takových čápech s mákem se taky leccos napovídalo... :wink2:
Lika
zviretnik.lika@gmail.com mobil 705 237 678

Uživatelský avatar
ri
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1642
Registrován: 27.03.2007 8:41:57 0
Bydliště: Sovenice, Nymbursko

Re: 7.2.2014 Čáp

Příspěvek od ri »

já bych také pěkně prosila o kačenovou kuchařku :prosim:

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 7.2.2014 Čáp

Příspěvek od Rpuť »

No já si všimla, že je tu prázdno, že je pátek sem se (jako obvykle) nešimla :doh: a čapisko mi padlo do oka :wink2:

Xerxová
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2924
Registrován: 15.02.2007 18:23:16 0
Bydliště: Liberec

Re: 7.2.2014 Čáp

Příspěvek od Xerxová »

čápa nemám - ale volavka by se našla - burgundské kanály jich byly plné

Uživatelský avatar
P I T R Ý S K O V Á
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1014
Registrován: 31.08.2007 0:48:59 0
Bydliště: východ jihu Moravy

Re: 7.2.2014 Čáp

Příspěvek od P I T R Ý S K O V Á »

Čáp je sympatický pták. Jen mi vadilo, že spolužáci - posměváčni mě oslovovali "Čápe!" Ani se jim nedivím. Hubená holčička s cůpky a dlouhatánskými tenkými nožičkami a výraznými kolínky.

Nejvíc jsem si čápy oblíbila, když jsme byli na výcvikovém táboře v Lednici pod Minaretem. Velká louka mezi zámeckou starou Dyjí a Dyjí byla rozdělena několika remízky. V jedné části stálo, pod obrovskými duby, téměř osmdesát stanů a stejně tolik psů leželo u úvazových kolíků, nebo, při výcviku, po té louce běhalo. Na dubech byla obrovská čapí hnízda, kde odrůstala čápata. Staří kroužili nad nimi a zajišťovali pravidelný přísun potravy. Klidně si ji sbírali právě na té louce, odkud chvilku před tím, odešly zubaté příšery.
Dnes by nám tam ochránci přírody se svatozáří kolem hlavy, určitě stanovat nedovolili. Právě kvůli hnízdícím čápům.
Ano, příroda se musí chránit, ale někdy je ochrana přírody proti přírodě.

:dog: :wave:

aida
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1532
Registrován: 10.03.2007 11:38:15 0

Re: 7.2.2014 Čáp

Příspěvek od aida »

Liko: čápi s mákem mě napadli už ráno, když jsem četla název článku (jako každý pátek jsem čekala nějaké kulinární téma).
Takže bych měla dotaz tady do pléna - co to jsou (nebo byli) čápi s mákem? Já sama to nevím, ale tipovala bych to na něco podobného, jako jsou šulánky (tj. válečky z bramborového těsta, uvařené a pak sypané buď mákem a cukrem a polité máslem, nebo strouhankou osmaženou na másle a mírně oslazenou). Nevíte to někdo?

Uživatelský avatar
P I T R Ý S K O V Á
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1014
Registrován: 31.08.2007 0:48:59 0
Bydliště: východ jihu Moravy

Re: 7.2.2014 Čáp

Příspěvek od P I T R Ý S K O V Á »

aida píše:Liko: čápi s mákem mě napadli už ráno, když jsem četla název článku (jako každý pátek jsem čekala nějaké kulinární téma).
Takže bych měla dotaz tady do pléna - co to jsou (nebo byli) čápi s mákem? Já sama to nevím, ale tipovala bych to na něco podobného, jako jsou šulánky (tj. válečky z bramborového těsta, uvařené a pak sypané buď mákem a cukrem a polité máslem, nebo strouhankou osmaženou na másle a mírně oslazenou). Nevíte to někdo?
nevěděla jsem, ale už vím a jsem překvapená. Také jsem myslela, že je to něco jako šulánky a ejhle krtice:
http://www.labuznik.cz/recept/capi-s-makem/" onclick="window.open(this.href);return false;
za povšimnutí stojí také čapí hnízda (najdeš dole ve sloupku vlevo)
:dog: :wave:

Odpovědět