1.2.2014 Minifotoblog - Město

Moderátoři: Lika, radanova

Uživatelský avatar
Tora
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1706
Registrován: 02.10.2013 16:50:26 0

1.2.2014 Minifotoblog - Město

Příspěvek od Tora »

Jdeš městem, plném lidí, zvuků, aut, městem šedivým, uchvátaným a jednotvárným. Vysoké bloky domů, nepřetržité proudy aut, chodníky plné chvátajících lidí. A přitom stačí tak málo. Vybrat si správný čas a vrátit se na ta místa, která se ti v běžném denním shonu zdají tak obyčejná.

Zastav se, poutníku, na chvíli. Dlažba rozsvícená tajuplnou lampou tě zavede do uliček záhadných, tajemných a mlčících. Vrať se do dětství, kdy za každou vysokou zdí mohla být magická zahrada plná starých stromů a vonících keřů…



Přes střechy domů se rozhlíží věže kostelů. Kdo asi žije za rozsvícenými okny domu? Starý pán s malým psem? Či holčička, co zrovna s velikým soustředěním krouží svá první písmenka do linek sešitu? Trápí teď zrovna básníka múza v romantické mansardě? Nebo už v mansardách básníci nežijí?



Na liduprázdném náměstí zůstávají pro oko neviditelná esíčka světel. Jen citlivý fotoaparát zachytí tu správnou chvíli, kdy se světlo na moment zatetelí ve tmě a nenávratně zmizí.



Za sedmero stromy, za sedmero domy, za myriádou světlušek spí tiše jedno srdce. Když ráno měkce udeří o zvon a zazvoní, vstane slunce…



Jak monumentální a krásné je dílo našich předků… Hrdě se tyčí do noci a nikoho nenechá na pochybách, že postaveno ke cti králů a pro lesk země, svůj úkol skvěle splnilo.



Stojí to za to, obětovat kousek noci a projít si své město v klidu a tichu, kdy se jeho tvář uklidní, tma zakryje vrásky a změkčí příkré linie. Vždyť pokud ještě můžeme, vnímejme krásu kolem sebe. Neříkejme si jednou, možná, někdy… protože jednou, možná, někdy, už třeba nebudeme schopni vnímat nic.



I tvé město to umí, věř mi.


Děkuji své kamarádce Mileně za to, že mi dovolila použít do fotoblogu její fotky.

Uživatelský avatar
YGA
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2856
Registrován: 15.02.2006 8:19:13 0
Bydliště: jih Jižní Moravy

Re: 1.2.2014 Minifotoblog - Město

Příspěvek od YGA »

Krásné fotky doprovozeny krásným slovem. Děkuji

Xerxová
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2924
Registrován: 15.02.2007 18:23:16 0
Bydliště: Liberec

Re: 1.2.2014 Minifotoblog - Město

Příspěvek od Xerxová »

nádhera :yes: Asi vytáhnu někdy večer páníka do města... Nebo že by nad ránem ?? To bude opravdu bezlidné

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 1.2.2014 Minifotoblog - Město

Příspěvek od Rpuť »

Parádní fotky! Ten klid z toho přímo dejchá! :super:

Uživatelský avatar
oskarina
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1713
Registrován: 03.10.2013 19:23:38 0

Re: 1.2.2014 Minifotoblog - Město

Příspěvek od oskarina »

Krásné!
Ano, to je moje město tak, jak ho znám z mládí. Z dob, kdy jsme mívali město jen pro sebe a... zdálo se nám to málo!
Liduprázdná Kaprová ulice s vycpanou liškou za výlohou u kožešníka; prázdný Karlův most v létě v poledne; Staré zámecké schody na procházku ve dvou - to jsou už jen vzpomínky... Díky!

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 1.2.2014 Minifotoblog - Město

Příspěvek od sharka.68 »

Mám ráda noční města, jejich rozsvícené pouliční lampy,stíny které vytvářejí a zákoutí plná romantiky...důstojnost a klid noci, která milosrdně skryje jizvy fasád a rozpraskanou nebo opadanou omítku...která dá stavbám jiný vzhled a rozměr... miluju noční tajemství míst,která tou nocí ožívají a promlouvají k tomu,kdo umí naslouchat....děkuju Toro, za tu nádheru.... :heart: :flowers:
Obrázek

Uživatelský avatar
FALLOWA
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 509
Registrován: 11.10.2006 21:11:21 0
Bydliště: Praha 10

Re: 1.2.2014 Minifotoblog - Město

Příspěvek od FALLOWA »

oskarina píše:Krásné!
Ano, to je moje město tak, jak ho znám z mládí. Z dob, kdy jsme mívali město jen pro sebe a... zdálo se nám to málo!
Liduprázdná Kaprová ulice s vycpanou liškou za výlohou u kožešníka; prázdný Karlův most v létě v poledne; Staré zámecké schody na procházku ve dvou - to jsou už jen vzpomínky... Díky!
Taky mi to připomnělo noční Prahu mého mládí - klidné ulice (moc aut tehdy nejezdilo),tiché staroměstské uličky, náměstí, svátečně oblečení lidé, kteří si vyrazili večer za zábavou, do restaurace, nebo si zatančit.
Žádní feťáci válející se na lavičkách, žádní drogoví dealeři ani žebráci...
FALLOWA

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 1.2.2014 Minifotoblog - Město

Příspěvek od Rpuť »

Falowo, bylo to "naše město" a s Geniem loci byli jsme jedna ruka. Když ho dneska chce člověk potkat, musí počkat hluboko do noci, protoe je chudák radši někde zalezlej...

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 1.2.2014 Minifotoblog - Město

Příspěvek od Beda »

Toro, to se ti moc povedlo - slova i fotky, a vůbec celý nápad... tleskám moc a díky!!!! :clap_hands: :clap_hands: :clap_hands: :love: :flowers:
Obrázek

Velká kočka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2639
Registrován: 03.02.2008 18:04:46 0
Bydliště: Västgötagatan 7, 41139 Göteborg, Sverige

Re: 1.2.2014 Minifotoblog - Město

Příspěvek od Velká kočka »

Děkuji milá Toro!!! Lidičky mně se tak stýská po Praze. Ale ne po tom tyngltanglu který jsem našla po roce 1990, kdy jsem se po 22 letech mohla zase vracet domů.
Jako bych znovu chodila na DAMU, šla Karlovou ulicí, sedala v hospůdce na rohu, procházela se po Karlově mostě. Kolej byla blízko kavárny Vltava kde jsme si mohli objednat jen to nejlacinější, knedlíky s vajíčkem. A potom manželův Žižkov, kde jeho rodina žila mnoho let. Jezdila jsem s kloučkem v kočárku z Roháčovy ulice na Židovské pece a nebo cestou k soše Honzy Žižky na Vítkově.
Ani nevím jestli se tam ještě někdy dostanu. Tak alespoň ty fotografie. Že Mileně také děkuji.

Uživatelský avatar
P I T R Ý S K O V Á
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1014
Registrován: 31.08.2007 0:48:59 0
Bydliště: východ jihu Moravy

Re: 1.2.2014 Minifotoblog - Město

Příspěvek od P I T R Ý S K O V Á »

Fakt, ta Praha je překrásná. Ale naštěstí v ní nemusím žít. Zajet si tam na den dva, paráda.
Má vzpomínka na prázdnou Prahu je z roku 1980. Doprovázela jsem mistříčka na letiště. Odlétal do SSSR. Že to bylo v tom roce si pamatuji, že zrovna byla v Moskvě olympiáda.
Byla rozpálená sobota a ulice byly úplně prázdné, protože se všichni dívali na televizi. Z otevřených obchodů Tuzexu se linula vůně jablíčkových šamponů a mýdel (to byl, ten rok, hit). Procházeli jsme Starým městem a po Královské cestě jsme došli až na Pražský hrad.
Hmmm, dnes bych tu túru, po dláždění, nezvládla.

Druhý den jsem už byla doma. V TV byl přímý přenos olympijského maratonu. A, co myslíte, kdo tam stál na moskevském chodníku? Správně, mistříček tam byl.
:dog: :wave:

Uživatelský avatar
P I T R Ý S K O V Á
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1014
Registrován: 31.08.2007 0:48:59 0
Bydliště: východ jihu Moravy

Re: 1.2.2014 Minifotoblog - Město

Příspěvek od P I T R Ý S K O V Á »

Hlášení! Dnes má narozeniny naše Jajka.


:flowers: http://pitrysek13.rajce.idnes.cz/pro-Ja ... nickou.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; :flowers:
.......................... :flower2: :glass: :flower2: :cake: :flower2: :glass: :flower2: ............................
:dog: :wave:

Uživatelský avatar
Lika
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1638
Registrován: 09.01.2011 12:05:48 0

Re: 1.2.2014 Minifotoblog - Město

Příspěvek od Lika »

Moc krásné fotky. Připomněly mi randění... pohoda.

Jajce všechno nejlepší!
Lika
zviretnik.lika@gmail.com mobil 705 237 678

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 1.2.2014 Minifotoblog - Město

Příspěvek od Beda »

jajko, všechno nejlepší k narozkám :super: :super: :heart: :heart: :heart: :flowers:
Obrázek

Uživatelský avatar
FALLOWA
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 509
Registrován: 11.10.2006 21:11:21 0
Bydliště: Praha 10

Re: 1.2.2014 Minifotoblog - Město

Příspěvek od FALLOWA »

Oslavenkyni všechno nej, hodně zdraví a pohody :usmev: :heart: :flowers: :slunce:
FALLOWA

Odpovědět