14.2.2014 - Celerová pomazánka

Moderátoři: Lika, radanova

Uživatelský avatar
JoVo
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2713
Registrován: 20.08.2006 10:52:48 0
Bydliště: Plzeň

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od JoVo »

:flowers: Kytička pro Jiřinky. :flowers:
JoVo

Uživatelský avatar
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3199
Registrován: 23.11.2010 13:49:48 0
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od IvaP »

karakal píše:Právě chroupu čistě majonézovou verzi. Nemám jí tam moc, tak mi to ani nijak mastné nepřijde, zato dobré. Mám ještě dost zeleninové směsi na experimenty s jogurtem, tak uvidíme. Jednu chvíli jsem si říkala, proč jsem to proboha udělala z celého množství, kdo to bude jíst. Už se nebojím, že by zbylo. Mňam. Jen té majolky mám málo, takže nemůžu udělat čistě majolkové všechno. Díky. Mně by tohle nějak nenapadlo udělat. :flowers:
Tak to jsem ráda, že chutná.

Uživatelský avatar
JiLe
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ
Příspěvky: 303
Registrován: 12.03.2007 12:18:55 0
Bydliště: Praha 8 Troja

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od JiLe »

Děkuji za přání k svátku :clap_hands: :blob: :wave: :papa: :dance: :cooltext: :na_zdravi:

Uživatelský avatar
RenataE
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1366
Registrován: 16.10.2006 22:08:32 0

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od RenataE »

Rpuť píše:Cerel!
S tím R-L je to zajímavé. Ony jsou takové dvě zvláštní hlásky - říká se jim slabikotvorné, což znamená, že mohou stát ve slově na místě samohlásky. Třeba "čtvrtek" - nebýt R, museli bychom tam nacpat nějakou samohlásku, protože jinak bychom to ani nevyslovili.
Zajímavé je taky to, že pro Japonce, Korejce atp. je to vlastně jedna hláska, kterou klidně zamění. Historky, jak korejský studentík pravil, že "ho někdo posr/lal" je několik.
Ale proč se to zaměňuje i u nás - nejen cerel, ale i třeba verlyba.
Někej háček v tom systému je! :)
Je to tím, že se tyhle hlásky podobně tvoří. Proto také malé děti říkají "lybička, klabička" - slyší "rybička, krabička", ale chvíli trvá, než se jim dostatečně vyvinou mluvidla a hlásku "r" dokáží vyslovit. Ze stejného důvodu dochází k záměně tam, kde se obě hlásky vyskytují v jednom slově (zcela typická je verlyba). V pozdějším věku, kdy už děti obě hlásky vyslovit umí, je to spíš nedbalost.

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od sharka.68 »

:hammer: Já ti dám nedbalost.. :hammer:

U cerel-celer se přeříkávám občas, ale verlyba - no jen si to s tím eRRR zadrnči...verlyba je prostě s tím R nějaká větší.. :wink2:
Obrázek

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od Rpuť »

Ale houby nedbalost! U malých dětí je to dáno asi tím, že vyslovit "vibrantu" R jim dělá trochu potíže. U Asiatů je to dáno tím, že to prostě vnímají jako dvě varianty jedné hlásky.
Ale jak ve slově celer, tak ve slově velryby jsou ty hlásky přítomné obě - jen přehozené. Nedbalostí se to dá jen těžko vysvětlit.

Uživatelský avatar
YGA
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2856
Registrován: 15.02.2006 8:19:13 0
Bydliště: jih Jižní Moravy

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od YGA »

K záměně hlásky "l" a "r"

Tak cerel je jasný - podle vzoru Karel (nebo jste slyšeli, že by někdo říkal Kaler?)

Velryba a já: K maturitě bylo nutno i dodat seznam četby, do kterého jsem mimo jiné zapracovala i Páralova Mladého muže a bílou verlibu (anoano, i s měkkým i - se mi to zdálo hezčí, čičo). Samosebou to Šušku praštilo do oči a decentně prstíkem na tento řádek zaklepala (jak to tam mohla najít, když jsem měla seznam o dvou stovkách položek?). A stejně si myslím, že tento můj tvar by měl být přijat Ústavem pro český jazyk jako jediný správný, neboť tím je jasně řečeno, že velryba-verliba NENÍ v žádném případě nějaká ryba, alebrž něco jiného, například savec :jazyk: . Si to asi dám patentovat :doh:

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od Rpuť »

Ygo, ty jsi číslo! :blob:

týna
žabí slečna/mládenec
žabí slečna/mládenec
Příspěvky: 119
Registrován: 19.04.2007 14:04:30 0
Kontaktovat uživatele:

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od týna »

[quote="YGA"]K záměně hlásky "l" a "r"

Tak cerel je jasný - podle vzoru Karel (nebo jste slyšeli, že by někdo říkal Kaler?)

Tak to teda zas jo. Mám spolužáka ze základky, a ten svým jménem deptal matikářku, která neuměla R a L. Říkala Kaueu Kaueu. Většinou ho ale oslovovala něžně Kájuško. Ale jestli má K.Kaler rád cerel, to netuším. Ale bude sraz, tak se můžu zeptat.

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od Rpuť »

:krik: :krik: :krik: TÝNO, u stěžovníku máš vzkaz :krik: :krik: :krik:

Uživatelský avatar
Matylda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2497
Registrován: 04.04.2008 14:36:18 0
Bydliště: Žabčice

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od Matylda »

Vrátím se k nedávné diskuzi o ucpaných odpadech. Už jsme dospěli k téměř neodtékajícímu odpadu, na který jsme týden zkoušeli enzymy a pak znovu brutální dávku hydroxidu. Nic. I zavolali jsme firmu na čištění a byli tu včera. Chlapci z vedlejší vsi, po vyčištění potrubí prohlédli i videokamerou. Cena za čištění plus prohlídku byla 1400 kč za hodinu a u nás byli hodinu a půl. Nicméně ucpaný odpad protáhli rychle rotující pružinou, pružinou s ostnatým okem na konci, propláchli tlakovou vodou a prohlídli. Podle nich je to nejhorší, co lze do potrubí dát, krtek, hydroxid a cokoli granulovitého, protože odpady často bývají delší (nejen ten náš) a jak ta voda s tím sajrajtem zchládne, tak to ztuhne a vytvoří špunt. Doporučovali zásadně tekuté záležitosti (kyselina chlorovodíková). Vzpomínali na nějakou paní, která koupila deset krtků, nasypala je do odpadu a vytvořila metrový tvrdý špunt, který čistili 7 hodin. Prevencí je jednou za 14 dní nalejt do odpadu kýbl vařící vody se dvěma deci Jaru. Kýbl proto, aby se to potrubí pořádně naplnilo a neteklo to čůrkem. Enzymy jsou dobré do sifonu, ale odpadem v podstatě spíš protečou a užije si je ČOVka. Nicméně na tom sajrajtu v našem odpadu bylo prý vidět, že je lehce natrávený enzymy (dávali jsme je tam několik dní po sobě, tudíž jsme čekala větší efekt.) No a nejhorším nepřítelem odpadů je prý myčka :)
Obrázek

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od Rpuť »

Njn - každý kdo má myčku, tak tam to nádobí hází, jak je a když to odemyje všechny zbytky, tak je malér. Jinak, podle mne, je nejhorším nepřítelem lógr. Ten to dokáže zabetonovat definitivně.

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od sharka.68 »

Rpuť píše:Ale houby nedbalost! U malých dětí je to dáno asi tím, že vyslovit "vibrantu" R jim dělá trochu potíže. U Asiatů je to dáno tím, že to prostě vnímají jako dvě varianty jedné hlásky.
Ale jak ve slově celer, tak ve slově velryby jsou ty hlásky přítomné obě - jen přehozené. Nedbalostí se to dá jen těžko vysvětlit.

Rputi, když mě to tvoj evysvětlení vyznělo tak, že kdo to říká "obráteně", je debil :brecim
Obrázek

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od Rpuť »

sharko, tak jsem to rozhodně nemyslela :krik:
Jen mě, jakožto češtináři, vrtá hlavou, proč to tak je? Možná, že i v některé fázi "slovanštiny" byly tyhle hlásky jen poziční varianty a někde v genech to máme pořád zastrčený a jen to občas vyplave na povrch. Nevím... :)

týna
žabí slečna/mládenec
žabí slečna/mládenec
Příspěvky: 119
Registrován: 19.04.2007 14:04:30 0
Kontaktovat uživatele:

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od týna »

Rpuť píše::krik: :krik: :krik: TÝNO, u stěžovníku máš vzkaz :krik: :krik: :krik:
Díky díky, taky jsem na ni narazila

Odpovědět