14.2.2014 - Celerová pomazánka

Moderátoři: Lika, radanova

Uživatelský avatar
Lika
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1638
Registrován: 09.01.2011 12:05:48 0

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od Lika »

Rputi, asi máme nějaký ten japonský nebo čínský gen :wink2:
Lika
zviretnik.lika@gmail.com mobil 705 237 678

Uživatelský avatar
JoVo
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2713
Registrován: 20.08.2006 10:52:48 0
Bydliště: Plzeň

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od JoVo »

:doh: POZOR, POZOR, HLÁSÁNÍ!!! Dnes má narozeniny Vakandi. :doh:
JoVo

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od Rpuť »

Vakandi, veho nejlepšího vinšuju! :flowers:

Uživatelský avatar
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3199
Registrován: 23.11.2010 13:49:48 0
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od IvaP »

Matylda píše:Doporučovali zásadně tekuté záležitosti (kyselina chlorovodíková).
Nevím, jestli ti taky řekli, že pokud si chlorovodici kápneš i nechtíc na baterii (ani nemusíš vědět), tak ti zreaguje chrom a na baterii máš černý flek, případně sleze chrom úplně a máš tam jen tu mosaz. Pokud si potřísníš nerezový dřez, tak tmavé skvrny zmizí vpodstatě až je postupně obrousíš třeba cifem.

Uživatelský avatar
Matylda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2497
Registrován: 04.04.2008 14:36:18 0
Bydliště: Žabčice

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od Matylda »

No, Mušketýr to ví. Ovšem spíš tam hodlám lejt preventivně tu vařící vodu s Jarem :)
Obrázek

Uživatelský avatar
baty
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1747
Registrován: 19.02.2007 18:34:20 0

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od baty »

Rpuť píše:Ale houby nedbalost! U malých dětí je to dáno asi tím, že vyslovit "vibrantu" R jim dělá trochu potíže. U Asiatů je to dáno tím, že to prostě vnímají jako dvě varianty jedné hlásky.
Ale jak ve slově celer, tak ve slově velryby jsou ty hlásky přítomné obě - jen přehozené. Nedbalostí se to dá jen těžko vysvětlit.
Fonetici říkají, že je to přítomností úzkého e, které znesnadňuje následnou výslovnost l, které vibruje víc vpředu než r a musí se na to víc a sofistikovaněji hejbnout pusou. Pro malé děti je to krkiolomné, pro dospělé přece jen nepatrně obtížnější. Tudíž cerel a verlyba je skutečně nedbalostní výslovnost.
Na rozdíl třeba od Francouzů jsou Češi zvyklí při řeči prakticky nepohybovat obličejem. Nemáme vžitou kulturu správné výslovnosti, nějakou jevištní výslovnost už dneska vůůůbec ne a akustická média taky chrlí nedbalé šumlování, kterému se dá sotva rozumět, ve škole se mluvit neučí, protože to kantoři neumějí a tak furt dokola.

Uživatelský avatar
ri
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1642
Registrován: 27.03.2007 8:41:57 0
Bydliště: Sovenice, Nymbursko

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od ri »

Matylda píše:No, Mušketýr to ví. Ovšem spíš tam hodlám lejt preventivně tu vařící vodu s Jarem :)
Prostě vypouštět myčku :-D

jakkel:
"krtek" je v podstatě čistý hydroxid sodný, který se prodává pod tímto názvem jen proto, aby se dal prodávat za pětinásobnou cenu :D
čili, louh, zásaditá žíravina. Všechny mycí prostředky, JAR a podobně, včetně prostředků do myček jsou založeny na zásaditých prostředcích. Ty totiž dobře rozpouštějí organické sloučeniny, různé zbytky jídla (drobné), vlasy, a taky tuky, i když tuky hůře. Na kyselé bázi jsou založeny prostředky na odstraňování vodního kamene, což jsou především uhličitanové soli (vápenná, železitá). Vzniknou ve vodě rozpustné soli a CO2. Kyselina chlorovodíková je jednou z nejsilnějších kyselých žíravin. reaguje dobře nejen s vodním kamenem, ale i čistými kovy. Proto prostředky pro domácnost jsou založeny na kyselině citrónové, která je šetrnější ke kovům. Opět při přečtení složení, mnohé jsou prakticky čistá kyselina citronová pod obchodním názvem, aby se to dalo prodat dráž. :D
Nejjednodušeji se odpad ucpe tukem. Ten když je studený, usazuje se na stěnách, je vodou nerozpustný, kyselinami také nerozpustný, jen částečně louhy a různými tenzidy. Problém s tím mají i městské ČOV.
Takže nejrychleji se odpad ucpe tak, že se tam párkrát vyleje olej z pánve, nebo dokonce friťáku. Pokud se k tomu přidají nějaké pevné nerozpustné částice, písek(z hlíny, kočičích misek atd.), chlupy, lógr a podobně, je ucpávka jistá a rychlá :-)
Tomu pomůže ta horká voda s rozpouštědlem (ten louh, nebo aspoň JAR), ale hlavně sádlo a oleje ne do odpadu, ale lépe na kompost (rozloží se tak za dva měsíce kompostovými bakteriemi), případně utřít papírem a do koše.
Tyto zkušenosti neplynou jen z toho, že jsem se trochu chemií zabýval, ale hlavně z kontroly a údržby naší domácí ČOV :D
A nemyslete si. Ten řídký slunečnicový nebo olivový olej, když se dostane v trubce pod zem do té ČOV do zimy, dokáže na stěnách odělat několikacentimetrový bílý tuhý tukový povlak. Pomáhá teplo a zase enzymy a bakterie určené do ČOV a septiků.

No a my si odpad v černé kuchyni u slepic dokonale ucpali právě směsí písku a peří :super:

Uživatelský avatar
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3007
Registrován: 16.10.2006 16:54:53 0

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od Rpuť »

baty, mi odpověděl svého času jeden kantor na NP na mé lamentování, že se nezkouší ústně - "no přece nebudu děti ponižovat zkoušením u tabule!".... :uff:

Uživatelský avatar
baty
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1747
Registrován: 19.02.2007 18:34:20 0

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od baty »

Rpuť píše:baty, mi odpověděl svého času jeden kantor na NP na mé lamentování, že se nezkouší ústně - "no přece nebudu děti ponižovat zkoušením u tabule!".... :uff:
Vaúúúúúúú, za chvíli se budem doruzumívat hýkáním, smajlíky a kouřovými signály!

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od sharka.68 »

Rpuť píše:sharko, tak jsem to rozhodně nemyslela :krik:
Jen mě, jakožto češtináři, vrtá hlavou, proč to tak je? Možná, že i v některé fázi "slovanštiny" byly tyhle hlásky jen poziční varianty a někde v genech to máme pořád zastrčený a jen to občas vyplave na povrch. Nevím... :)
:haha: já vím, že ne :haha:
Obrázek

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9393
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od sharka.68 »

Matyldo, a začněte šetřit na to dlouhý péro s vrtulkou :super:
Obrázek

Uživatelský avatar
Inka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2445
Registrován: 30.11.2009 11:47:57 0
Bydliště: Plaňany

Re: 14.2.2014 - Celerová pomazánka

Příspěvek od Inka »

Jen prosím, pokud se stáváte malými chemiky když v domácnosti něco odstraňujete, nemíchejte prostředky zásadité na bázi chloru s prostředky kyselými. Kdysi jsem potřebovala vydrhnout starou hnusnou vanu a vzala jsem na ni Savo. Nedocílila jsem požadovaného efektu, tak jsem Savo dosti nedokonale spláchla a použila Fixinelu. Vyrobila jsem poměrně velké množství plynného chloru a jak jsem tak byla nahnutá do té vany v úzké koupelně vděčím jen přítomnosti svého milovaného Bimbouška že to mohu sem napsat. Vydezinfikovaný barák jsme měli dostatečně.....
Obrázek

Odpovědět