25.12. - PROČ MÁ KOČKA PROUŽKY ...

25.12. - PROČ MÁ KOČKA PROUŽKY ...

Příspěvekod sharka.68 » 25.12.2013 0:14:40 0

Všem Hadopasům, Hadopaskám a hlavně Zvířetníkům a jejich chlupatým kamarádům, posílá malý dáreček pod stromeček sharka.68

Proč má kočka proužky...

Nevím už, kdo mi ten příběh vyprávěl, možná to byl sen, možná se mi poskládalo něco z útržků a zmínek o jesličkách a děťátku v nich, a možná mi to v noci vrněla do ucha moje krásná, tmavě pruchatá kočka Pitina … a já se jdu s Vámi o to vrnění podělit.…

Příběh narození Božího syna je Vám známý, ale možná se teď dozvíte něco, co považují všichni za vymyšlené a nepravděpodobné, jenže, proč by to nebylo možné?

Boží anděl se ukázal Josefovi, který byl v Nazaretu tesařem, a řekl mu: „Josefe, vezmi si Marii za ženu. Narodí se jí Boží Syn a dáte mu jméno Ježíš.“ Josef udělal, jak mu anděl řekl, a ještě téhož dne si vzal Marii za ženu. I stalo se, že vešlo v platnost nařízení císaře římského o sčítání lidu a následovalo velké putování všech, kteří se musili hlásit ke sčítání v místě, odkud pocházeli. Proto se na cestu dali Josef i Marie. Putovali do Betléma. Tam bylo mnoho lidí a poutníků a všude v hostinských domech bylo plno. Proto Josef s Marií našli útočiště až za městem, v jeskyni, která sloužila jako přístřešek pro zvířata před špatným počasím, dravou zvěří, zloději a tmou. Domluvili se s pastýři, že tam mohou přenocovat. A zrovna té noci se Marii narodil malý chlapec a dostal jméno Ježíš. Byla tma a na obloze zářily hvězdy, zvlášť jedna s velkým chvostem, a nebyl nikdo, kdo by si té velké události všiml. Jen Panna Maria vzala Ježíška, zavinula jej do své plachetky, a položila ho do jeslí, ze jmelí postavených, ze kterých žral seno dobytek. Josef stál celý udivený a dojatý. Byla zima, chlapeček zavinutý do plachetky plakal. Volek a osel hřáli Ježíška svým dechem. Panna Maria dala Ježíškovi pít a potom únavou usnula. Josef šel do města, sehnat něco k jídlu a látku na ušití košilky pro Božího syna. Panna Maria spala tvrdě a volek s oslíkem nestačili zahřívat pouhým dechem malé dítě. A najednou, kde se vzala, tu se vzala, do jesliček pomalu a opatrně vyskočila popelavě šedá kočka. Přilehla k Ježíškovi a začala vrnět. Dítě se zklidnilo. Kočka byla hebká a hřála.

Nedaleko jeskyně hlídali velké stádo pastýři. Tu se jim zjevil anděl a promluvil k nim: „Nebojte se, přináším vám radostnou novinu: Narodil se Vám dnes Spasitel. Běžte honem k Betlému, tam najdete v jeskyni děťátko položené v jeslích!“ A hned se ukázali další andělé a zpívali „Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle!“
Když se andělé navrátili do nebe, řekli si pastýři: „Půjdeme k Betlému a podíváme se, co nám to Bůh vzkázal po andělech.“ A co jim stádo dovolilo, ubírali se k Betlému. Tam uviděli v jeskyni Marii a Josefa s malým Ježíškem v jeslích, vedle chlapce ležela mouratá kočka, Marii u nohou leželo jehně a volek s oslíkem leželi za Marií a Josefem.
Ano, v jesličkách vedle Ježíška ležela mouratá-pruchatá kočka. Kde se tam vzala? Původně byla přece popelavě šedá.

Povím Vám, co se odehrálo od chvíle, kdy Panna Maria usnula a šedá kočka zahřívala v jesličkách malého chlapečka.

Když Maria-Matka Boží načerpala spánkem sílu, probudila se a zrakem spočinula na jesličkách, uviděla šedou kočku. Napřed ji chtěla zahnat, ale všimla si, jak opatrně leží vedle jejího syna a vrní mu do prvního snu. I promluvila tiše: „Jak jsi hodná, že hřeješ mého Ježíška, který tu v jesličkách, jen v mojí plachetce leží.“ A opatrně natáhla ruku a pohladila kočku po hlavě a prsty jí zabořila do huňaté hebké srsti. Kočka blaženě přivřela oči a nechala se hladit. Doteky Panny Marie byly příjemné a něžné. Tam, kde se její prsty dotkly srsti, srst změnila barvu. Na jindy popelavě šedé kočce se objevily nádherné pruhy a na jejím čele se skvělo písmeno M. To na památku a jako poděkování od Matky Boží-Panny Marie.
V té chvíli se vrátil Josef s trochou jídla a látkou na košilku pro Syna Božího.
Uviděl Marii, jak hladí kočku, která se tulila k chlapečkovi v jesličkách. I on chtěl pohladit kočku a projevit jí svůj dík. Kočka se otočila na záda a ukázala Josefovi břicho. Ten se jí opatrně dotknul a na místech, kde se jeho prsty dotkly kočičí srsti, zčernala srst a kočce se na bříšku objevily skvrnky, připomínající tečky. Kočka poznala, že ani jí ani chlapečkovi Josef neublíží, a opět se otočila a hřála a vrněla a přitom sledovala, co se okolo děje.
Z venku se ozvaly hlasy, to k jeskyni došli pastýři, které poslal anděl. Uviděli dítě v jesličkách a poklonili se mu. Pastýři byli první, kdo se Ježíškovi směli poklonit. Čtyřicet dní potom, co se Ježíšek narodil, donesli ho Maria a Josef do chrámu v Jeruzalémě, aby ho představili Bohu a obětovali párek holoubat, jako poděkování.
Zatím zdaleka od Východu doputovali bohatí a velice moudří muži, aby se Ježíškovi poklonili, byli to mudrci (Tři králové), kterým narození Syna Božího zvěstovala podivná Hvězda se svítícím chvostem (kometa) a ukazovala jim cestu k němu. Ježíškovi přinášeli dary: zlato, kadidlo a myrhu. I zjevil se jim anděl a řekl, aby se nevraceli ke králi Herodovi, protože Herodes chtěl Ježíška zabít.
Král Herodes se totiž bál, že už nebude králem on, když se narodil nový Král.
„Musím ho zabít, dokud je maličký, jinak to později udělá on a uchvátí můj trůn.“ Velice se mýlil Herodes král. Maličký Ježíšek nebyl určen pro vládnutí na zemi… neměl být pozemským králem.
V té době se Josefovi ukázal ve snu anděl a pravil: „Vezmi chlapce a jeho
Matku, král Herodes je chce zabít. Odejděte do Egypta a tam zůstaňte, dokud se ti opět nezjevím.“ Josef se probudil ze snu, vstal, vzbudil Pannu Marii a utekli s Ježíškem do Egypta. Na cestě je doprovázel oslík, který nesl Pannu Marii a jejího syna, a protože malý Ježíšek plakal a vzpínal ručičky po huňatém kožíšku, vzali s sebou na cestu i kočku.
Sotva odešli, přišli do Betléma Herodovi vojáci a hledali to dítě, které se mělo stát králem, to dítě, které vyvolalo takovou hrůzu v mysli Heroda krále. Ježíška ani Josefa s Marií nenašli. Herodes ve svém vzteku a strachu poručil zabít všechny chlapečky v Betlému a okolí. Zoufalé matky chtěly své děti chránit. Holýma rukama je bránily a mnohé za tu mateřskou lásku zaplatily životem. Byl to první velký zločin, který provedl ve svém zaslepeném strachu Herodes král. Mnoho neviňátek bylo zabito.
Ježíšek byl zachráněn. Než se Josefovi opět ve snu zjevil anděl, uplynuly dva dlouhé roky….

Od doby, co znám ten příběh, hledám v každém „betlémě“ v každých jesličkách, kočku. Není tam, není vedle malého Ježíška, není ani jinde. Není o ní zmínka v žádném vyprávění…a proč?

Kočky byly uctívané dávno před narozením Syna Božího, jsou s lidmi tisíce let. Byly mezi vyvolenými, byly i božstvem. Měly svá privilegia a jejich smrt, způsobená člověkem, byla trestána.
Mnoho lidí je obdivuje pro jejich povahu, mnoho lidí je právě pro tu jejich povahu, připomínající tu lidskou, nesnáší.

Možná i ten inkvizitor, co vyhlásil kočkám „válku“ a nechal jich tisíce upálit na hranicích, nechal je vymazat z obrazů s Jezulátkem a z celého příběhu o narození a cestě Syna Božího, je z nějakého důvodu neměl rád….

Mám slabost pro ta pruchatá stvoření s písmenem M na čele a myslím si, že kočka do příběhu o Ježíškovi prostě patří….

PS: no jen si představte, že miminku funí do obličeje vůl, aby ho zahřál..

PS2:
Děkuju Lice, že mne přivedla na myšlenku Vám tento příběh odvyprávět. :flowers:
Děkuju Bedě, že mi ho pomohla zrealizovat. :kiss:
Děkuju Vám všem za to, že jste. :heart:
Obrázek
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král

Re: 25.12. - PROČ MÁ KOČKA PROUŽKY ...

Příspěvekod ioannina » 25.12.2013 0:37:18 0

EDIT Beda

Ioannina prosí opravdu naléhavě o pomoc - více ZDE :arrow: viewtopic.php?f=46&t=2647&p=40842#p40842 :krik: :krik:

editováno, aby se diskuse netříštila pod dvěma články, věřím že to pochopí i Io :heart:
děkuji vám
ioannina
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Karolína » 25.12.2013 5:03:04 0

Sharko opět jedno z Tvých krásných hebkých kočičích povídání.
Ano, souhlas, u Ježíška je spousta zvířátek, ale kočka tam chybí.
Vždycky jsem si myslela, že mourci jsou takové "obyčejné" kočky, ale od té doby, co mám doma jednoho proužkatého nezbedu, nedám na ně dopustit.
Já jinak miluju černé kočky, připadají mi tajemné a záhadné. Asi proto byly upalovány a mučeny, protože se jich lidé báli. Myslím, že dodnes ty neoprávněné obavy přetrvávají - v útulcích zůstávají nepovšimnuty a když se na venkově narodila koťata, bylo vždy to černé utopené nejdříve. Alespoň dle mých zkušeností od příbuzných, kteří měli velký statek.

Ioannino, je to moc smutná zpráva, Penny byla krásná pejska, nezasloužila si takový odchod ze světa. Dožila se dlouhého věku a měla umřít stářím a ne na bolest a utrpení. Bohužel, pomoci nemůžu, jen můžu podržet palce, abys to zvládla. Věřím, že to není jednoduché a že Ti je moc smutno a těžko se s tím vyrovnáváš, zvláště, jestli jsi sama zraněná.
Karolína
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Rpuť » 25.12.2013 6:42:11 0

sharko, díky!
A já mohu jen vzpomenout na černého kocoura Mulisáka, který se po narození starší dcery stal láskyplným pečovatelem na plný úvazek, první rozpoznal, když chytla salmonelozu, přiběhl za mnou do kuchyně, upřeně mi koukal do obličeje, mňoukal a vodil.
Mimochodem ten vůl a osel byli v tom chlévě dost důležití. Nejen svým dechem, ale i tělesnou teplotou udrželi v chlévě přijatelnou teplotu. :)
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Xerxová » 25.12.2013 7:48:36 0

hezký Boží hod vánoční všem hadopaskám, hadopasákům a zvířátkům :usmev: těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej :flowers: . A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp. :heart:
Krásný příběh. Srdcem :heart: plným láskou k číčám napsaný.

Io, máš smutné Vánoce. Penuška nám už nic nenapíše, Melly se bude muset "postavit" na své nohy a navíc "zapomenout" na ten hrůzný okamžik. Ty jí musíš pomoct. Bojuj za spravedlivé potrestání, ale nenech se celá sežrat zlobou a vztekem. Psice tě potřebuje vyrovnanou !! A svět kolem tebe taky... :yes:
Xerxová
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Lika » 25.12.2013 8:51:09 0

Příběh je to moc pěkný, dojemný, děkuji, Sharko. A to Mariino M vidím i na své černé kočičce, ony i ty černé jsou totiž pruchaté :-)
Lika
zviretnik.lika@gmail.com mobil 705 237 678
Lika
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod verenka1 » 25.12.2013 9:18:44 0

Šťastný a pokojný deň narodenia Krista.Sharka,to je kúzelný príbeh,od tejto chvíle sa budem na pruhované kočky dívať inak a hlavne si budem všímať ich hlavičky/to M/.Začínam druhú 24-ku,zatiaľ to ide,už druhý deň je studeno,veterno ale svieti slnko-fakt.Takže je to ozajstný slnovrat.
jedno skoro OT:som hnusne prežr...teda prejedená,ani netuším,či sa mi ešte niekedy vráti pocit hladu.Každý priniesol svoj šalát,svoju rbybu a ja som samozrejme jedla z každého./ a viete čo,som domýšľava.ale moj šalát bol najlepší-asi/
verenka1
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ

Příspěvekod Beda » 25.12.2013 10:36:13 0

sharko, tvé vyprávění jsem četla už s předstihem, ale ještě jednou tu za ně děkuji :heart: - a kočička ležící v nohou malého Ježíška je "boží" a určitě tam patří :yes: ... když budu ve vyjadřování poněkud nesváteční - sedne tam jako *** na hrnec :kuk:

taky mám (bílo)pruchatou a mourinky jsou spolu s želvičkami moje srdeční záležitost :heart2: :heart2: :heart2: :heart2: :heart2:

všem přeji krásný Hod boží :love2: :love2: :love2:

vlastně jsem trochu zmatena... hm, Hod boží - tak narodil se dnes nebo 24. ????? :ask: :ask:
Obrázek
Beda
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod MaRi » 25.12.2013 11:31:32 0

Bedo, a je to důležité :usmev: ? Hlavně že se narodil :heart:
Když pomineme, že narození Krista se shoduje se slunovratem (proč asi?), je tu ještě jedna možnost vysvětlení: Židé počítají den od západu slunce do dalšího západu, takže jejich den spadá do obou našich :nod:
MaRi
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod verenka1 » 25.12.2013 11:37:54 0

Neviem,či sem Jiří z Austrálie chodí,ale snaď ano.Príbeh o strome a skale bol úžasný a hrozne mi pomohol.som rada,že i ja sa mám o koho oprieť,ľahšie sa mi služilo,poplačkala som si,ale mala som komu zavolať,tiež si ma obrastli koreňmi a nedovolia,aby ma niečo odplavilo,zničilo.Fakt vďaka.A Dede to výborne vybrala na Sviatky.Ozaj,čo útekárka Ari?Na fotke sa zdá,že vie,kde má svoje doma.
verenka1
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ

Příspěvekod RenataE » 25.12.2013 12:17:21 0

Konečně jsem si podrobně prohlédla náš perníkový betlém a opravdu - kočka tam není. Příští rok to napravíme :)
Moc hezké vyprávění, Sharko :super:
RenataE
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Vave » 25.12.2013 16:07:47 0

Krásný vánoční příběh, Sharko. :super: :heart: Myslím si dokonce, že tak nějak to muselo být. :usmev: Kočky jsou rády v teple a taky u miminek. Zajímavé je, že bláznivá Rozárka okamžitě "práskla" jak na nevlastní dcerenku Lenku, tak na snachu Milku, že jsou těhotné. Prostě se jim zcela nezvykle otírala o bříško, a pak si jim lehla na klín, což nikdy nedělá. Pak ji vystřídal Mikeš a nakonec Bertík - prostě košky jsou takový chlupatý ultrazvuk. :wink2: :heart:
Obrázek ObrázekObrázek
Vave
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Beda » 25.12.2013 17:50:20 0

prostě košky jsou takový chlupatý ultrazvuk

pravdu díš, milá Vave :yes: :yes: :love: :kiss:

a v článku se mi mooooooc líbilo tohle:
protože malý Ježíšek plakal a vzpínal ručičky po huňatém kožíšku, vzali s sebou na cestu i kočku

moc krásné, úplně to vidím :heart: :heart: :heart:
Obrázek
Beda
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod Velká kočka » 25.12.2013 18:40:21 0

Krásné vyprávění Šárko. Panna Maria způsobila proužky nejen v kočičích kožíšcích ale také kolem hrdliččina krčku. :wink2: :usmev: :usmev: :usmev:
Tvoje vyprávění mi právě připomnělo tuhle báseň od pana Halase. Znáte ji???

Jak hrdlička přišla k pásku

František Halas

Maria Panna v samé práci
a Ježíšek nechce spat
Poklízet vařit zašívat si
a ještě k tomu kolíbat

Hrdlička lítá samá legrace
a nechce se jí mršce do práce

Durdí se Panna Co se máš co smát
Ježíška budeš kolíbat

Kolíbala hrdlička
kolíbala Ježíška
sotva zavřel očička
ulítla mu hrdlička

Kolíbka se zastavila Ježíšek ten pláče zas
mlíko z plotny utíkalo k obědu byl právě čas

Ty lajdačko hned pojď sem
počkej my tě přivážem

Vzala Panna sametku
Ty poběhlice
uvázala hrdličku
rovnou ke kolíbce

Oběd už je uvařený a Ježíšek spinká dál
neposeda nesměje se pásek se jí zařezal

Prosím prosím Svatá Panno dej mi trošku zalítat
já už budu tuze hodná přijdu zase kolíbat

Ježíškovi do kašičky
cukrů cukrů cukrů dám
cukrů cukrů do hubičky
řekni Už se nehněvám

Pana v smíchu klopí řasy
Kš Kš Leť si pohane
Za trest však na věčné časy
Pásek ti už zůstane

Jezdili jsme s DAMU po vesnicích s pásmem vyprávění a básní. Přednášela jsem právě tuto báseň protože se mi moc líbila. To si nedovedete představit co protestů se proti mně a Halasově básní nahrnulo a co přemlouvání a nabídek jakýchsi básní o obětech kapitalismu se objevilo. Studovala jsem v letech 1955 - 1959, ale který rok jsme jezdili s tím pásmem se už nepamatuji. Mám tu báseň o hrdličce a Panně Marii ráda dodnes.
Velká kočka
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Raven60 » 25.12.2013 21:56:27 0

Sharko, kouzelný příběh :heart:
Kresbu ve tvaru M na kočkách odjakživa obdivuju. Vždycky mě překvapuje ta pravidelnost.
V dobách honu na čarodějnice, kdy byly kočky pronásledovány, byly prý ponechávány jen ty s písmenem M na hlavičce, podle začátečního písmene jména Panny Marie.
Raven60
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ

Další

Zpět na Prosinec 2013