23.12.2013 - Jak jsem jela za Mojou

23.12.2013 - Jak jsem jela za Mojou

Příspěvekod Biiba » 22.12.2013 23:38:25 0

Když v listopadu 2011 odjížděla Moja do Španělska, prožívala to s ní opravdu velká spousta lidí. S nimi i já. Sledovala jsem celý průběh jejího odjezdu. Sledovala jsem, jak Moja odletěla vlastním letadlem se svojí fotografií, i její první dny v novém domově. Viděla jsem i to, jak její „zmizení“ těžce prožívá její pražská rodina. A prožívala jsem to i já. Věděla jsem, že už je „velká“, a proto musí odjet a založit svoji vlastní rodinu, přesto mi bylo moc smutno.

Jako nový domov byl Moje vybrán přírodní park Cabarcéno na severu Španělska. Čekal tam na ni samec Niki a dvě samice – Chelewa a Nadia. Moja se v novém domově zadaptovala nadmíru dobře a v Chelewě našla novou kamarádku. Nebyla ve Španělsku ani rok když přišla úžasná zpráva, že bude mít mláďátko. A v tu chvíli jsem věděla, že se tam zkrátka MUSÍM vypravit. Malá Moja se narodila v dubnu a naše cesta do Španělska byla naplánovaná na začátek července a já se těšila hrozně moc.

Když nastal den D, byla jsem celá natěšená. Konečně jsme dorazili. Hned u vchodu se procházelo stádo slonů a ta příroda – no zkrátka BOMBA. Ještě jsme ani nedojeli ke gorilám a já byla naprosto nadšená. Zaplatili jsme, dostali mapu, na které já okamžitě začala hledat, kde najdeme gorily. Vyrazili jsme.

Zaparkovali jsme, já skoro doběhla do pavilonu goril, kde nás jako první uvítala Nadia. Seděla hned u skla a komunikovala s návštěvníky. Začala jsem očima pátrat po pavilonu, abych objevila Moju. Ležela tam kousek dál, na břiše položené miminko a vedle nich Chelewa. No to byla taková nádhera, až mi to vehnalo slzy do očí. Nakonec můj zrak padl na Nikiho a mě okamžitě napadlo, jaký je to proti našemu Richardovi obr.

V Cabarcenu jsme strávili celkem tři dny. Celý přírodní park je naprosto ohromující, zasazený do nádherné horské přírody. Je tam cca 20 kilometrů cest, proto se tam jezdí autem, nikoli pěšky, jak bývá zvykem v zoologických zahradách. U vchodu dostanete mapu, my tedy několikrát zabloudili i s mapou, a můžete si jezdit celý den. Působí to velkolepě. Zvířata mají veliké a nádherné výběhy. Někdy se ani výběh nedá obejít a musíte na druhý konec autem, abyste zvíře viděli místo maličké tečky na obzoru. Příroda je tam okouzlující, výběhy pro zvířata gigantické. Zvířata nádherná. Ptačí šou velkolepá, lachtaní šou znamenitá. Ale vrátím se ještě ke gorilám, k jejím jednotlivým členům.

Niky (26 let) je zkrátka obrovský. To bylo první, co mě napadlo. Ale i přes tu mohutnou tělesnou konstrukci působí velice klidně. Kouká svýma malýma očima po lidech a je z něj cítit naprostý klid. Žádný stres, dýchá z něj pohoda a harmonie. Prostě kliďas v pravém slova smyslu. Moju evidentně miluje. Na vlastní oči jsem viděla a ne jednou, jak k němu přišla a lehla si vedle něj. On jí dal svoji ruku, kterou Moja sevřela ve svých dlaních a dala si ji pod hlavu. On tou svou druhou volnou tlapou s tím ohromným nehtem začal hladit po hlavě to malé miminko, které leželo na Mojce. Zkrátka rodinná pohoda. Když byly gorily venku, byl on poslední, kdo šel dovnitř. Seděl tam a střežil. S tím svým klidem v očích koukal na nás a trpělivě čekal, než se to „třeštiprdlo“ s mládětem dostatečně nabaští a budou moct jít dovnitř.

Zkrátka Niky pohodář, lepšího manžela Moja nemohla dostat

Nadia (33 let) mi vždy na fotkách přišla ošklivá. Ale to není vůbec pravda, je nádherná a já se do ní úplně zbláznila. Získala si mě, je hrozně krásná, vtipná a dělá bezvadné „ksichty“. Je to velice komunikativní gorila, chodí za návštěvníky až ke sklu, sedne si k nim a kouká, různě se šklebí a taky dává pusinky a vyplazuje jazyk. Zdá se, že jí lidi opravdu zajímají. Občas se rozběhne a bouchne do výlohy.

Chelewa (8 let) působí mnohem starší a dospělejší než je. Má takový výraz, který říká, že už taky něco zažila. Je to velice hodná, mírná a klidná gorila. Ve srovnání s Nadiou si ona lidí vůbec nevšímá. Často odpočívá v hamace z pytle. Je méně hravá než Moja, nebo to tak alespoň bylo v té době, co jsem tam byla já. Všechny hry provokovala jen Moja. Malé Mojátko ji hodně zajímá a je k němu velice něžná. Nikam se necpe, a když jí to Moja dovolí, tak jsem ji viděla i maličké dávat pusinky. Bylo to opravdu krásné dojemné.

Moja (9 let) je úplně jiná než když odjížděla. Je větší a mohutnější. Má krásnou lesklou hustou srst a pěknou kulatou hlavu jako medvídek. Přestože je maminka a o miminko se stará, stále ho nosí, chová, kojí, tak zůstala tou hravou Mojou. Neustále provokuje Chelewu ke hře, běhá kolem ní a buší se v prsou. Malé Mojátko se přitom drží srsti a Moja lítá. Když si s Mojou nikdo nechce hrát, hraje si sama. Vytváří si šálu z dřevítky, dává si ji na záda a blázní. Malé Mojče nejčastěji nosí pod paždí jako kabelku. Občas miminko nosí i za krkem a na hlavě.

Toto jsem psala po návratu v červenci. Dnes už se ví, že malé Mojče je holčička. A další úžasná zpráva přišla z Cabarcéna 5. listopadu. Chelewa porodila mládě. Je to kluk a ona se o něj výborně stará. A já se moc těším, až se za nimi opět budu moct vypravit.

Dole najdete alba fotografií ze tří dnů v Cabarcenu a čtvrté album jsou videa (a nejsou tam pouze gorily, vřele doporučuji třeba video z krmení medvědů, kdy cca 60 medvědů panáčkuje).

http://biiba.rajce.idnes.cz/Cabarceno_1.7.2013/
http://biiba.rajce.idnes.cz/Cabarceno_2.7.2013/
http://biiba.rajce.idnes.cz/Cabarceno_3.7.2013/
http://biiba.rajce.idnes.cz/Cabarceno_videa/
Biiba

Re: 23.12.2013 - Jak jsem jela za Mojou

Příspěvekod Rpuť » 23.12.2013 5:21:15 0

Přávidím, strašně moc! A dík za povídání a fotky! :wave:
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod FALLOWA » 23.12.2013 6:45:07 0

Krásné, díky :clap_hands: :heart: !
FALLOWA
FALLOWA
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Xerxová » 23.12.2013 7:10:21 0

hezké předvánoční pondělí všem Hadopasákům, Hadopaskám a zvířátkům :usmev: těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej :flowers: A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp :heart:
Krásný zájem, krásné fotky, krásně popsané prožitky :yes: Mojka se má dobře. A to je dobře :yes:
Xerxová
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Beda » 23.12.2013 8:21:00 0

na přání autorky jsem do článku doplnila odkaz ještě na videa - cituji: a nejsou tam pouze gorily, vřele doporučuji třeba video z krmení medvědů, kdy cca 60 medvědů panáčkuje

http://biiba.rajce.idnes.cz/Cabarceno_videa/

a za mě - opravdu doporučuji, ti medvědi jsou hned první a já se u toho tloukla smíchy :haha: ... a taky je tam video, kde si Moja hraje a buší do mimíse, že se divím že to holčička ve zdraví přežila :mrgreen: :bzik: :blbej:
Obrázek
Beda
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod Biiba » 23.12.2013 8:29:43 0

Krásné předvánoční ráno :heart:

Moja sice bušila, ale malá Mojinka v pohodě :) Teď už leze, šplhá, myslím, že je to celkem akční malá gorilka a to je dobře, jen ať dá mámě zabrat :mrgreen:
Jen mě trochu překvapuje, že už jí v dubnu bude rok a stále ještě nemá jméno :roll: No, křtít ji mají španělské princezny, tak se asi čeká, až budou mít čas :lol:

Přeji vám všem pohodové prožití Vánoc a do nového roku jen samé pěkné zážitky :flowers:
Biiba

Příspěvekod Beda » 23.12.2013 8:40:45 0

hele, Biibo - ale neříkej, že jsi z toho taky nebyla celá vedle sebe :bzik: :bzik: :bzik:

http://biiba.rajce.idnes.cz/Cabarceno_v ... C_2023.jpg :oddech: :oddech:
Obrázek
Beda
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod Beda » 23.12.2013 8:51:13 0

a dám sem NAŠI včerejší fotku

a taky už mám nazdobený stromeček

Obrázek
Beda
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod sharka.68 » 23.12.2013 13:03:53 0

Kačko, krásná dovolená... :clap_hands:

Bedo? Kam jsi zavřela Zuzu a Nyný? že ten stromek stojí a svítí?? :hmm:
Obrázek
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Rpuť » 23.12.2013 14:28:15 0

Myslím, že Niko nemohl dostat lepší ženu! :)
Rpuť
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Lika » 23.12.2013 16:20:27 0

To byl skvělý výlet, Biibo, tuším, že tam by se dal strávit celý týden. Dá se v zoo chodit pěšky? Na některých fotkách jsem obdivovala Moju, jak vyřešila nošení mimina - elegantně, prakticky a zároveň šmrncovně, vyloženě nový trend :haha: Jsem ráda, že se má dobře, mnohem víc se taky dostane ven. Ještě jak píšete, že gorily občas bouchnou do skla, za nímž jsou návštěvníci - není to spíš zastrašující gesto? Když si to převedu do jejich chování ve skupině, tak takové to rychlé proběhnutí s bouchancem se považuje spíš za výchovné...?
Fotky jsou krásné :clap_hands:
Lika
zviretnik.lika@gmail.com mobil 705 237 678
Lika
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Beda » 23.12.2013 16:56:30 0

sharko, mé postarší kočenky už na stromek prděj :prd:

http://meda-beda.rajce.idnes.cz/vanoce_ ... 165_1_.jpg
Obrázek
Beda
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod sharka.68 » 23.12.2013 17:46:30 0

Jsou zavřetý v předsíni!!! Chudinky !!!! :sad2:
Obrázek
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Beda » 23.12.2013 18:23:26 0

nejsou nikde zavřetý!!! :no: :hammer:

nehledě na to, že do předsíně vedou kočičí dvířka :super: :love: :kiss: :mrgreen:
Obrázek
Beda
Administrátor
Administrátor

Re: přání do roku 2014

Příspěvekod týna » 23.12.2013 20:11:51 0

Prosím pusťte palce a přidržte jiným potřebnějším, švagrová před půl hodinou zemřela.
týna
žabí slečna/mládenec
žabí slečna/mládenec

Další

Zpět na Prosinec 2013