Babičky, jak se vám říká?

Aktuální dění

Moderátoři: Lika, radanova

Uživatelský avatar
MaRi
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1155
Registrován: 11.10.2006 20:48:08 0
Bydliště: nítkovice

Babičky, jak se vám říká?

Příspěvek od MaRi »

I když po přečtení dnešní povídky na Dedeníku (Toro, opravdu úžasné) mám chuť zalézt do křoví a být zticha jako Apač na válečné stezce, předkládám malou prosbu.

Před časem jsem napsala tři nebo čtyři drabblíky spojené několika osobami a v posledních dnech se mi ta rodina stále silněji vtírá do mysli, jako by si přála pokračování. K tomu bych potřebovala určité poznatky.
Jak vaše předpubertální a pubertální děti a vnoučata při hovoru označují své babičky a dědečky, hlavně aby rozlišili rodiče maminky od rodičů tatínka? Podotýkám, že nemám ani tak na mysli označení v hovoru mezi vrstevníky, ale při rodinných rozmluvách.
Babička se jmenuje třebaaaa Věra Procházková a bydlí v Kolíně. Je tedy babička Věra, babička kolínská nebo babička Procházková nebo ještě jinak?
Ze své rodiny inspiraci vzít nemohu - sama jsem zažila jen jednu babičku (holt pozdní dítko), sourozence ani švagrovce nemám...
Děkuji za každou odpověď.

Jana Bu.
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1016
Registrován: 14.08.2008 20:09:00 0
Bydliště: Praha

Re: Babičky, jak se vám říká?

Příspěvek od Jana Bu. »

my říkali podle bydliště, takže babička jihlavská a babička smrčenská :)

Uživatelský avatar
Tora
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1706
Registrován: 02.10.2013 16:50:26 0

Re: Babičky, jak se vám říká?

Příspěvek od Tora »

MaRi, ještě jednou díky :)
u nás je to jmény, tedy např. babička Alenka a babička Jana

Uživatelský avatar
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3199
Registrován: 23.11.2010 13:49:48 0
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Babičky, jak se vám říká?

Příspěvek od IvaP »

Jedna babička bydlela ve stejném městečku, to byla babička, druhá v Liberci, ta byla liberecká. Synek má/měl babičku cvikovskou a z Rybníčka :-P

Uživatelský avatar
LFSH
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1983
Registrován: 19.09.2007 8:33:18 0
Bydliště: Plzeň

Re: Babičky, jak se vám říká?

Příspěvek od LFSH »

U nás někdy podle příjmení, někdy podle bydliště. Matýsek rozlišuje babičku a staré babičky. Z otcovy strany se příbuzní prakticky neangažuji.
LA

Uživatelský avatar
Matylda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2497
Registrován: 04.04.2008 14:36:18 0
Bydliště: Žabčice

Re: Babičky, jak se vám říká?

Příspěvek od Matylda »

Babička mladá, babička stará (prababička) a babička ostravská.
Obrázek

aida
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1532
Registrován: 10.03.2007 11:38:15 0

Re: Babičky, jak se vám říká?

Příspěvek od aida »

Babička Jarka, babička Eva.

Uživatelský avatar
alimo
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ
Příspěvky: 446
Registrován: 01.01.2007 18:20:29 0
Bydliště: Žihle

Re: Babičky, jak se vám říká?

Příspěvek od alimo »

Já jsem zažila jen jednu babičku, tak to byla prostě babička :usmev: Naše vnučka má babičku žateckou a babičku Darečkovou (podle psa), protože jsme ze Žihle a jí se to žihelská a žatecká asi pletlo. A obě máme stejná křestní jména. Nemá to holka jednoduchý :usmev: . A co vymyslí Matěj nevím, zatím (ve dvou měsících) říká jen éééééé a to dost nahlas :D

Uživatelský avatar
Apina
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 964
Registrován: 13.02.2008 21:59:39 0

Re: Babičky, jak se vám říká?

Příspěvek od Apina »

Já měla babičku a starou babičku. To byla matka babičky, čili má prababička . Jinak naše holky babičky rozlišují jménem. Dědečky také, dokud byli naživu. Já žádného dědečka neměla. Jinak prababičky holek byly nazývány podle vesnic, kde bydlel. Tudíž možností je spousta.
Apina

Uživatelský avatar
radanova
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2309
Registrován: 02.03.2006 13:53:10 0

Re: Babičky, jak se vám říká?

Příspěvek od radanova »

Babičkám jsme říkávali babička s příjmením rodiny, nebo babička albrectická nebo tanvaldská. Křestní jména prarodičů jsme znali ( i když já měla asi do deseti let tendenci věřit, že děda Jaroslav je František- naši na to přišli při kontrole domácího úkolu), ale nikdy nepoužívali.
Mý rodiče jsou taky spíš babi a děda Nov....nebo olešnický, než že by se jim říkalo křestním. Na vánočních dárcích,ale jejich křestní jména bývají :D
„Mají-li duši, čímž míním, že jsou schopna cítit lásku, věrnost a vděčnost, pak jsou zvířata lepší, než spousta lidí.“ James Herriot alias Alf Wight

JanaBa
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ
Příspěvky: 358
Registrován: 21.05.2008 8:26:32 0

Re: Babičky, jak se vám říká?

Příspěvek od JanaBa »

Babička přeslicová byla prostě babička, prababička přesl. byla bábina, babička mečová krátce babi.

Uživatelský avatar
HannaH
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ
Příspěvky: 450
Registrován: 02.10.2013 16:51:57 0
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Babičky, jak se vám říká?

Příspěvek od HannaH »

My měli babičku třebenickou a babičku dobrovickou. Honza to měl taky podle bydliště. A neteřky mají babičku hoření a dolení.

Uživatelský avatar
YGA
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2856
Registrován: 15.02.2006 8:19:13 0
Bydliště: jih Jižní Moravy

Re: Babičky, jak se vám říká?

Příspěvek od YGA »

Generace našich dětí měli prarodiče určeny dle místa bydliště. Jejich děti své babičky a dědy rozlišují dle jmen, dokud žila mamka (prababička), ta byla babička vrbecká.
Jo - já velmi toužím, aby mi děcka říkala pratetička (můj vzor je pratetička z Eva tropí hlouposti), ale furt su jenom teta Yveta :chi: :chi:

Uživatelský avatar
LFSH
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1983
Registrován: 19.09.2007 8:33:18 0
Bydliště: Plzeň

Re: Babičky, jak se vám říká?

Příspěvek od LFSH »

Ygo, asi jsi příliš rozumná. :chi:
LA

Uživatelský avatar
assol
žába/žabák
žába/žabák
Příspěvky: 276
Registrován: 24.11.2010 19:37:06 0
Bydliště: Plzeň

Re: Babičky, jak se vám říká?

Příspěvek od assol »

My tři sestry jsme měly obě babičky v Kojetíně. Mečová babička byla prostě BABIČKA a přeslicová babička měla hodně specifickou přezdívku související s naší matkou a dodnes o ní tak mluvíme a jinak ji nepojmenujeme. :wink:
Moje dcery měly babičky podle místa bydliště.
Jedny moje vnoučata mají babičky podle křestních jmen - babi Janu a babi Ivanu, kdežto vnučka od druhé dcery má babičky zase podle místa bydliště (asi 30 km od sebe).

Odpovědět