Všehochuť. Co by vás mohlo zajímat.

Aktuální dění

Re: Všehochuť. Co by vás mohlo zajímat.

Příspěvekod Bláža » 26.08.2019 11:31:23 0

Sharko, rozpočet a konečnou cenu u toho nemá jednak proto, že je článek uveden v internetovém časopisu a jednak proto, protože u každé zahrady je to jiné, jsou tam jiné podmínky a požadavky majitele. To je stejné, jako když se někdo zeptá, kolik mě bude stát zateplení domu? To je prostě velmi individuální veličina. Kdyby to tam bylo uvedeno, tak to budou lidi brát jako hotovou cenu ale tak to prostě není, bylo by to zavádějící. Nehledě na to, že zákazníkům by se asi nelíbilo, kdyby někdo zveřejnil, kolik je stála zahrada...
Ale pokud máš zájem o jeho služby, napiš poptávku, on ti jistě odpoví i s kalkulací.
Naposledy upravil Bláža dne 26.08.2019 17:04:25 0, celkově upraveno 1
Bláža
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod sharka.68 » 26.08.2019 11:52:41 0

popisuje nějakou zahradu,nějakou praci,tak by mne zajímalo,kolik ta konkretní popisovana zahrada stála...ale klidně budu žít i bez této informace...
u zateplení mi na dotaz , když si ujasníme, kolik a jakou izolaci,řeknou přibližnou cenu za 1m2....
Obrázek
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod IvaP » 26.08.2019 11:59:55 0

Dívala jsem se, to ještě pořád frčí ty šílené zakůrované záhony? :hmm: Ono se to zdá bezúdržbové, ale není - kůra se musí doplňovat, plevel z toho roste tak jako tak a ještě to rozhrabávají fóglové na trávník, a habr tedy není ani náhodou bezúdržbový, padá z něj listí a binec celý rok. U obou článků mě zarazilo, že cena byla navýšena kvůli tomu, že museli odvozit nějaký odpad přes dům... Připadá mi to dost neseriózní, snad když dělali návrh a kalkulaci, tak se tam byli podívat a věděli, jaký je stav? Dost to připomíná firmy, které vysoutěží zakázku díky tomu, že silně podhodnotí cenu a pak to postupně navýší jako "vícepráce". Ale je to jen můj názor, možná je to jem špatná formulace autora článku.
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Bláža » 26.08.2019 12:44:11 0

No, tak odpovím ještě IvěP.
Jestliže se všechen bordel, který se vykácí a rozbitý beton, vynáší ručně skrz dům, protože jediný přístup do zahrady je přes dům, tak se cena pohybuje jaksi jinde, než když se to hází všechno do kontejneru hned u zahrady. Doslova je v článku uvedeno, že to bylo 30m krychlových rostlinného odpadu a pět tun betonu. To vše ručně.
Chce to prostě číst pořádně, že...

A Sharko, cena zateplení za 1m2 ti není k ničemu, když nemáš další informace, jako je výměra fasády domu a další potřebné práce. A běžný majitel domu většinou nezná výměru domu potřebnou k zateplení.

A pokud máte potřebu své blbé nálady někde ventilovat, asi bude lepší, koupit si na nervíky něco sladkého.
Bláža
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod EvaB. » 26.08.2019 13:00:04 0

moment - píše se zde doslovně: "vše bylo samozřejmě možné dopravit pouze přes dům, což se v závěru podepsalo na vyšší finanční náročnosti celého projektu". to si vykládám jasně - bylo drahé, bylo propočteno hned při základním nacenění, protože to bylo známo hned při zadání. vícepráce se vždy projeví v průběhu realizace, s tím každá dobrá smlouva počítá a řeší se to dodatky ke smlouvě, odsouhlasenými oběma stranami. u staré prastaré neudržované zahrady majitel musí počítat s tím, že základní cena může poskočit někam úplně jinam :wink: vím, kolik stojí kácení vzrostlých stromů a kořenová fréza je taky pěkně drahý skřítek 8) víc dobré nálady by to chtělo :slunce:
EvaB.
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod oskarina » 26.08.2019 13:43:35 0

Kdo nic nedělá, nic nezkazí, že dámy... :shock: :D
My jsme letos v SVJ také obnovovali zahradu ve dvoře, tak mám o tom trochu pojem. Samozřejmě, že když se vynášejí odpady z původní zahrady, navíc rozbitý beton, tak vše je zohledněné již ve finančním rozpočtu nabídky. Je to drahé, s tím se musí počítat.
Habr bezúdržbový - tím je jistě míněno, že strom se nemusí stříhat a jinak šlechtit. Pochopitelně má listy, které na podzim opadají, samozřejmě že kůrou nebo kačírkem prorůstá plevel, vždyť je to živá zahrada. Trávník, nově položený, se musí několik měsíců dvakrát denně zalévat. To už je starost vlastníka. Ale mají krásný trávníček, to bude posezení a poležení na dece!
Kdyby chtěli mít "bezúdržbovou" zahradu, nechali by si tu původní, i když i beton se musí zametat! :wink:
Šikovného syna chválím! :super:
oskarina
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Beda » 26.08.2019 14:14:08 0

oskarina píše:Kdyby chtěli mít "bezúdržbovou" zahradu, nechali by si tu původní, i když i beton se musí zametat!
:haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
Obrázek
Beda
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod EvaB. » 26.08.2019 14:17:12 0

kupujeme velké pytle profi mulčovací kůry a to už je dost o něčem jiném - sem tam proroste tráva nebo plevel, ale jde snadno vytrhnout, pod kůrou není vyschlo. jinak bych kolem rybízů, angreštů, rajčat a rododendronů plela furt um furt :roll: další výhoda je, že do kůry nechodí hrabat cizí kočky - předtím občas zabloudily, i když musely cítit, že zahrada je zakočičená :wink: asi jim to nevoní.
EvaB.
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod EvaB. » 26.08.2019 14:18:11 0

Beda píše:
oskarina píše:Kdyby chtěli mít "bezúdržbovou" zahradu, nechali by si tu původní, i když i beton se musí zametat!
:haha: :haha: :haha: :haha: :haha:

a kdyby jen zametat - ten ničemný plevel proroste i trhlinami v betonu :wink2:
EvaB.
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod RenataE » 26.08.2019 20:49:09 0

IvaP píše:Dívala jsem se, to ještě pořád frčí ty šílené zakůrované záhony? :hmm: Ono se to zdá bezúdržbové, ale není - kůra se musí doplňovat, plevel z toho roste tak jako tak a ještě to rozhrabávají fóglové na trávník, a habr tedy není ani náhodou bezúdržbový, padá z něj listí a binec celý rok. U obou článků mě zarazilo, že cena byla navýšena kvůli tomu, že museli odvozit nějaký odpad přes dům... Připadá mi to dost neseriózní, snad když dělali návrh a kalkulaci, tak se tam byli podívat a věděli, jaký je stav? Dost to připomíná firmy, které vysoutěží zakázku díky tomu, že silně podhodnotí cenu a pak to postupně navýší jako "vícepráce". Ale je to jen můj názor, možná je to jem špatná formulace autora článku.

Pod kůru se obvykle dává geotextilie, takže to s tím plevelem není nijak horké. Ochrana před vysycháním, jak zmínila Eva, je podstatná. A když vysazené rostliny povyrostou, tzv. se zapojí, tak už kůra není moc potřeba. Habr se sice musí řezat (to se ale musí každý živý plot), ale zase na něm suché listí zůstává i přes zimu a je to hezké.
RenataE
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod IvaP » 26.08.2019 21:29:23 0

Renáto, už skoro dvacet let bydlím v baráku a mám možnost pozorovat, jak se v čase měnily/změnily dvě zahrady, které zakládali zahradní architekti - jedni sousedi tu kůru a netkanku vzdali. Plevel z toho rostl stejně jako jinde, o nějakém udržení vlhkosti se nedalo mluvit, naopak ta voda ke keřům nějak nedotekla, u nás málo prší a tak se namočila jen ta kůra. V místech, kde se kůra sesunula a textilie byla vidět, tak se během pár měsíců rozpadla, takže to nakonec nechali být, kůru nedoplňují, ta zmizela, hadr se rozpadl a keře začaly růst... Druzí sousedi s kůrou blbnou doposud, snad co dva, tři roky nechají dovézt náklaďák kůry, starou vysají, doplní novou, i po dvaceti letech lítají s hadicí a zalévají, trochu blbákov.
A k habrům - máme jeden na zahradě a je to asi to nejhorší, co jsme mohli zasadit - na jaře kvete, pak květy opadají - binec, v létě dobrý, pokud je dost vody, na podzim spadnou plody s křidýlky, strašný binec + listí, pokud je dobrý rok, spadne to v podstatě vše během čtrnácti dní, pokud ne, tak padá celý podzim. Někdy vydrží do jara a spadne až v době, kdy už je vyhrabaný trávník... Tolik k bezúdržbovosti zahrady s plotem z habru, je fakt, že asi moc nepokvete, ale s tím listím je to nekonečný příběh.
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod sharka.68 » 27.08.2019 7:25:27 0

Bláža píše:No, tak odpovím ještě IvěP.
Jestliže se všechen bordel, který se vykácí a rozbitý beton, vynáší ručně skrz dům, protože jediný přístup do zahrady je přes dům, tak se cena pohybuje jaksi jinde, než když se to hází všechno do kontejneru hned u zahrady. Doslova je v článku uvedeno, že to bylo 30m krychlových rostlinného odpadu a pět tun betonu. To vše ručně.
Chce to prostě číst pořádně, že...

A Sharko, cena zateplení za 1m2 ti není k ničemu, když nemáš další informace, jako je výměra fasády domu a další potřebné práce. A běžný majitel domu většinou nezná výměru domu potřebnou k zateplení.

A pokud máte potřebu své blbé nálady někde ventilovat, asi bude lepší, koupit si na nervíky něco sladkého.

A Blážo, blbou náladu jsem do chvíle, než jsi mi odpověděla, opravdu neměla...promiň, že mne ta tebou zveřejněná synova zahrada zajímala natolik,že jsem chtěla znát alespoň přibližnou cenu... ostatně - mně by cena zateplení za 1m2 stačila, ten zbytek si dopočítám, oni v tom 1m2 - mají započítanou i tu práci, když se na tom tak s firmou domluvíš..... a na ten dortík si zajdi,potřebuješ podle tvých reakcí,minimálně dvojitej :wink2: .....
Obrázek
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Bláža » 27.08.2019 7:47:01 0

Sharko, chtěla jsi znát rozpočet a konečnou cenu, tyto údaje jsi v článku postrádala.... máš dojem, že by se majitelům líbilo, kdyby někdo zveřejnil na internetu, kolik za zahradu zaplatili?
V poslední době máš ke mně neustálé výhrady a to nejen zde. Myslím si, že už to stačilo. Není nutno kazit druhým den neustálou kritikou. Dál už se nebudu vyjadřovat.
Bláža
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod sharka.68 » 27.08.2019 8:10:40 0

Blážo,víš co? Omlouvám se Ti, že jsem se dovolila zeptat na něco tak běžného,jako je cena...
Obrázek
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod YGA » 27.08.2019 9:00:47 0

Ale holky, už to přestaňte rozmazávat. Já chápu Blážu, že v tomto případě cenu neudala - asi by opravdu nemuselo být majitelům vhod, kdyby se tohle objevilo na netu. Je všem jasné, že se nejedná o pár šupů - návrh, nákup materiálu (stromky, rostliny, půda,...), doprava a hlavně opracované hodiny (tady počítám minimálně 400 Kč/hod a to se držím při zemi). A ještě musí jít něco na zisk, protože za suché z nosu nikdo dělat nebude. Prostě zahradnický um určitě něco stoji.

Ještě bych se pozastavila u bezúdržbové zahrady - myslím, že tady je tento termín dost zavádějící. Co si budeme povídat, bezúdržbová zahrada neexistuju (to pak už není zahrada, ale džungle) - to je stejný protimluv jako nešpinící se umyvadla (co se jeden čas za nehorázný peníz propagovala - trochu z mého ranku :wink2: ). Možná by se mělo říkat nízko údržbová či lehce udržovatelná zahrada.

P.s. habr jako živý plot se mi moc líbí - určitě lepší než oblíbené túje (i když ve vedrech, které poslední dobou panují, nám dělají moc dobrou službu) a protože v brzké době takový plot budeme řešit, tak se dovolím se inspirovat - i když bych do něj chtěla zakomponovat ibišky, které nám tady rostou jak divé.
YGA
žabí královna/král
žabí královna/král

PředchozíDalší

Zpět na Aktuální dění