Všehochuť. Co by vás mohlo zajímat.

Aktuální dění

Re: Všehochuť. Co by vás mohlo zajímat.

Příspěvekod sharka.68 » 10.05.2019 6:46:10 0

baty píše:My jsme byli kousek za Brnem, ve vesnici v kopcích a lesích, schovaní ve skalní řeznické lednici ještě 16. května, kdy konečně přišli Rumuni. Kdo si na ně dnes vzpomene? Královská rumunská armáda přešla na stranu mocností, pozdě, ale přece.

a znáš baty portál Moderní dějiny??

http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/pod ... roce-1945/
Obrázek
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod aida » 10.05.2019 8:30:21 0

Šárko, ty Padevětovy knížky jsou vesměs dobré všechny, zrovna teď mu něco vychází i u nás v Brně v Hostu: https://www.hostbrno.cz/padevet-jiri/ - jsou to takové krátké glosy, úvahy, příběhy, vždy historicky podložené a často z nich až mrazí. Jinak vydává v Academii (které šéfuje), zrovna teď mu tam vyšly Komunistické lágry. Přehled jeho publikací v Academii je tady: http://www.academia.cz/komunisticke-lag ... yhledavani (snad se to zobrazí správně). Obecně je pan Padevět náš domácí oblíbenec, syn se s ním dokonce zná osobně.
aida
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod sharka.68 » 10.05.2019 8:39:35 0

ahoj aido,
taky se s ním znám....nemám od něj jen tuhle publikaci,kterou zmiňuji....je jedním z několika, jejichž publikace si kupuju...
Obrázek
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Apina » 10.05.2019 8:47:25 0

sharka.68 píše: … Stalo se tradicí, že Vítěz si určuje historii dle svých potřeb. Pak i spousta kuriozit! To známé - Na volání o pomoc, hbitě přijíždí RA do Prahy a jako první tank č.23!, (pak umístěn na podstavci Smíchova) - Skutečnost = Zde koná armáda generála Vlasova, která je Antibolševicky orientována! Pryč s tím - Vymazat z historie ! ...
Na malostranském Klárově se ve skutečnosti 9. 5 - první tři sovětské tanky číslo 24, 23 a 25 utkaly se čtyřmi německými stíhači tanků Hetzer. V čele jedoucí tank číslo 24 byl zasažen a velitel, gardový poručík Gončarenko, padl. Neblahý osud poté postihl i číslo 23 ...
Stalin říká, darujeme tank, ale žádný šrot! Vybírá se těžký typ, (IS-2), který nikdy Prahou neprojel. To ovšem nezabraňuje režiséru Vávrovi na exponát namalovat č. 23 + příběh ještě šoupnout do čítanky. Legenda, která nikdy nepřijela - si už jede svým životem. Přichází tedy David Černý a natírá jej na růžovo ...
Dnes tento tank stojí ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech – a tam je mu zřejmě nejlépe. (Uvádím fakta, bez snahy cokoliv zesměšňovat),

Sharko, díky, já tohle naštěstí vím a také vím, že jsi nadprůměrně informována (letošní Dubení mi díky Tvému průvodcování docela vyrazilo dech - v pozitivním smyslu), ale také je třeba říkat i ten zbytek informací včetně Vlasovců (dokud nezateplili naše budovy v práci, pořád tam byly a omítkách stopy po kulometné palbě právě z boje mezi Vlasovci a Němci), americké armády, která kvůli dohodám nesměla zasáhnout a naší ČNR, která s Němci uzavřela dohodu o jejich odchodu z Prahy. Že některé skupiny esesáků ještě pokračovaly nejen v boji, ale i sprostém vraždění, a to až do 11.5. to je také pravda.

Mě jen dodnes jímá vztek, co mi jako malé holce předkládali jako neměnnou pravdu.
Apina
Apina
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod sharka.68 » 10.05.2019 9:31:10 0

Apino,
když jsem se poprvé setkala s protektorátní historií, chodila jsme do IV.třídy na ZŠ, do soutěže O historii našeho kraje, jsem zpracovala téma Ležáky...skončila jsem třetí v krajském kole...a pak jsem si začala vypisovat věci,které mi nebyly jasné....a čím mi bylo víc, narážela jsem na hluchá nebo slepá místa a potřebovala jsem je zaplnit...a tak nějak jsem se od Ležáků dostala k Silver A a k jejich pomocníkům...a ke všem těm mrtvým od pardubického Zámečku... a o spoustě lidí jsem Vám ještě neřekla....

O nich se od roku 1945 prostě mlčelo a po Lidových soudech v roce 1946, se o nich mělo mlčet asi navždy....

něco jsme si vypátrala sama, něco získala od dalších badatelů, co doplňovali svoji cestu a svoje sledování...a rozhodně to nekončí...

každá pamětní deska,nese jméno nebo fotografii...někdo je lhostejně míjí,někdo je nafotí a přiřadí k nim část historie...každopádně tito lidé zanechali svoji stopu v prachu cest navždy...že ji nevidíme, že je nám lhostejná, je špatné.....oni obětovali svůj život, ať už záměrně nebo nechtěně...rozhodně v tom nebyl žádnej kalkul osobního prospěchu.... kdy jindy jim poděkovat veřejně a nahlas? Když jim v průběhu roku nedokážeme poděkovat sami,očištěním desky,přinesením malé kytičky nebo zavěšením trikolory ...postáním před deskou a vzdáním úcty....

Můžu se zlobit, že mi ve škole spoustu věcí neřekli...a že šla moje mamka křičet na dějepisářku,co nám to vykládá za nesmysle o tom, že Plzeň a Rokycany osvobodila RA? Nacpala jí tehdy fotku a pronesla- Já tam tehdy byla! Tak těm dětem nelžete! Je vyfocená na džípu,s černochem a dalšími Amíky... Táta měl z osvobození Chrudimi jiné fotky, ruské vojáky u nich na dvoře, oheň a nad ním kotel,kde se vařil oběd, fotku na tanku... fotku z jejich bytu,kde si někteří vojáci odpočinuli,vyprali si košile a ukazovali fotky svých blízkých....ty fotky po smrti jeho matky zmizely a to mne mrzí....
Obrázek
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod sharka.68 » 10.05.2019 11:53:51 0

a teď jsem dočetla rozhovor s Edou Stehlíkem....na konci řekl velice pravdivou větu..

Nemáme slavit Den Osvobození, ale Den Vítězství, protože jsme se na tom vítězství spolupodíleli.

https://www.novinky.cz/historie/504249- ... -lidi.html
Obrázek
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Alena Bytomská » 10.05.2019 12:58:39 0

sharka.68 píše:a teď jsem dočetla rozhovor s Edou Stehlíkem....na konci řekl velice pravdivou větu..

Nemáme slavit Den Osvobození, ale Den Vítězství, protože jsme se na tom vítězství spolupodíleli.

https://www.novinky.cz/historie/504249- ... -lidi.html

Toť nepochybná pravda, a zapomíná se na ni.
Ale na druhou stranu jsme snad jedinej národ, který své válečné hrdiny (z obou front) popravoval a zavíral do uranovejch dolů. To mi ňák dere, to je pro mě k nezkousnutí. Podivovalo se tomu i poválečné ruské načalstvo. Jednoho mého strýce takto vyreklamoval z lágru jeho bývalý ruský velitel z východní fronty, a to strejček teda rozhodně žádnej bolševik nebyl.

.
Alena Bytomská
žába/žabák
žába/žabák

Příspěvekod oskarina » 12.05.2019 22:21:11 0

Mám prosbu.

Neznáte někoho, kdo by mi poradil, jak vyslovit jméno Domarasc? :hmm:
Je to pravděpodobně polsky, už proto, že knihu Husitská trilogie, ve které se tento pán vyskytuje, napsal Sapkowski.
Díky moc za pomoc!!! :prosim:
oskarina
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Apina » 13.05.2019 10:07:16 0

oskarina píše:Mám prosbu.

Neznáte někoho, kdo by mi poradil, jak vyslovit jméno Domarasc? :hmm:
Je to pravděpodobně polsky, už proto, že knihu Husitská trilogie, ve které se tento pán vyskytuje, napsal Sapkowski.
Díky moc za pomoc!!! :prosim:

To by věděl Andy Ruščák - respektive zaručeně jeho manželka, je Polka. Andy je na internetu zaručeně dohledatelný. A když tak přes Dede.
Apina
Apina
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod sharka.68 » 13.05.2019 10:53:45 0

dobrej nápad Apino,poslala jsem Oskarině, kontakt na Andyho.....
Obrázek
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod ri » 13.05.2019 12:32:46 0

Zní mi to velmi nepolsky, ale myslím, že by to vyslovili tak jako my:domarasc, jméno psané Jennefer polští herci taky vyslovovali Jennefer, i těmi dvěma N (zfilmovali Sapkowského)
Ale jsem zvědavá, co se dozvíme ;)
ri
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod IvaP » 15.05.2019 8:55:11 0

IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod IvaP » 19.05.2019 7:25:17 0

Miroslav Macek

To jednou k bráně Ráje muž došel se svým psem,
však vrátný přísně pravil: „Jen lidi smějí sem!“
Muž bez psa vstoupit nechtěl, tak kráčel rázně dál,
až došel k jiné bráně, v níž jiný vrátný stál.
Ten vpustil jej i se psem a za branou byl Ráj,
vše kvetlo, všude vůně, jak byl by stále máj.
Muž ke vrátnému praví: „Jak vyznat se v tom mám?
Vždyť jinou bránu k Ráji hned kousek vedle znám.“
„To do Pekla je brána, ač Rajskou zdá se být,
kdo do ní jednou vstoupí, už navždy ztratí klid.“
„Vám nevadí, že Peklo se tváří jako Ráj,
kdo nachytat se nechá, že ztratí věčný máj?“
„Ne, nevadí to pranic, ba právě naopak,
vždyť za tím vším se skrývá, též moudrý Boží zrak.
Kdo psa ponechá venku, v tom spočívá ta lest,
ten zaslouží si přece, ten nejhroznější trest.“
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Hanča » 19.05.2019 20:51:52 0

To je hezký, Ivo! :in_love:
Hanča
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ