Všehochuť. Co by vás mohlo zajímat.

Aktuální dění

Re: Všehochuť. Co by vás mohlo zajímat.

Příspěvekod Tečka » 17.04.2019 10:50:03 0

Jitčo, jestli sem nakoukneš; co Maruška, koťátko májové?
Když zachráníš jednu kočku, svět se nezmění, ale pro tuto kočku se svět změní navždy...
Tečka
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Apina » 17.04.2019 15:20:42 0

Tečka píše:Já nechtěla být za konspirátora, ale taky se mi to nezdá. Já vím, že je tam spousta suchého dřeva, ale aby to z nějaké jiskry blaflo takovým způsobem a šlo to tak rychle, to mi připadá podivné.
Jen škoda, že tam neměli nějaké detektory nebo kamery.
Je mi to hrozně lí¨to, nikdy jsem tam nebyla, ale ta katedrála pro mě zosobňovala Francii a její historii.

Nějaký detektor už hlásil poplach asi 20 minut před tím, než se objevil dým, možná si mohli dost práce ušetřit, ale těžko říci.

Pro požár v takovém místě asi stačí málo - právě trámy ze 13. a 14. století - čili vyschlé na troud, v tom hromada prachu (asi tam nevysávají každý týden) čili docela výbušná kombinace, ta věžička byla dřevěná a do toho práce na opravách. Stačí jiskra, která se někde uchytí a pak to jede. Naše Národní divadlo také chytilo při dokončovacích pracích a La Fenice v Benátkách na konci dlouhé rekonstrukce. Jen doufám, že tam někdo nezaložil ohníček naschvál.

Jak říká Abyt, ta katedrála to nakonec přežije, jen bude trochu jiná a začne nová etapa její existence. Určitě budou muset zapracovat na podpůrných konstrukcích, doplnění spadlého a možná i výměně celé řady kamenů. Také kdo ví, jakou udělají konstrukci střechy - pro kopii trámoví prý už ve Francii ani nerostou dostatečně velké stromy. Dost mě překvapilo, že to přežila celá řada vitráží pod klenbami, myslela jsem, že je kompletně po nich. Různé sochy to také přežily, jen ty za oltářem jsou celé černé - tam asi bude restaurování hodně složité, ale třeba jsou z kamene a pletu se.
Apina
Apina
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Alena Bytomská » 17.04.2019 19:00:42 0

Apina píše: Také kdo ví, jakou udělají konstrukci střechy - pro kopii trámoví prý už ve Francii ani nerostou dostatečně velké stromy. Dost mě překvapilo, že to přežila celá řada vitráží pod klenbami, myslela jsem, že je kompletně po nich. Různé sochy to také přežily, jen ty za oltářem jsou celé černé - tam asi bude restaurování hodně složité, ale třeba jsou z kamene a pletu se.

Ty původní trámy byly víc jak stometrové, kaštan, dub, takové stromy už asi nerostou vůbec nikde. :cry: Ale přežily to opravdu zázrakem ony středověké původní vitráže, pieta pod křížem, velké varhany a valná část gotické klenby, nakonec tedy štěstí v neštěstí. Jo a i toho spadlého galského kohouta z vrcholu střední prohořené věže našli i s neporušenými relekviemi. Tak snad aspoň část génia loci zůstane zachován. Vždyťje to Notre Dame, a ta se jen tak snadno nevzdává.
A na své zvony zřejmě dohlídl Quasimodo. :)

.
Alena Bytomská
žába/žabák
žába/žabák

Příspěvekod Apina » 18.04.2019 16:02:15 0

Alena Bytomská píše: .... Jo a i toho spadlého galského kohouta z vrcholu střední prohořené věže našli i s neporušenými relekviemi. Tak snad aspoň část génia loci zůstane zachován. Vždyťje to Notre Dame, a ta se jen tak snadno nevzdává.
A na své zvony zřejmě dohlídl Quasimodo. :) .

TOmu jsem zpočátku také nechtěla věřit, ale když jsem se podívala na video, tak bylo vidět, že jak se ta věž zlomila, tak špička letěla stranou a ne přímo do ohně, takže to asi spadlo někam vedle mimo hlavní žár.
Apina
Apina
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod IvaP » 22.04.2019 8:20:08 0

Víte jak se probouzí ježek ze zimního spánku? Ježek, kterého jsem na podzim vykrmila, zimoval ve sklepě, kde je ještě teď pouhých dvanáct stupňů a nějak se neměl ke vstávání. Minulý týden jsem mu zaklepala na krabici, jestli ještě žije. Zavrčel a spal dál. Předevčírem jsem ho s ubikací přesunula do prádelny, kde je teplo, den se nic nedělo. Včera večer jsme s Honzou dávali prát prádlo, kecali jsme... A najednou strašné kašlání a za chvíli zase. Podívali jsme se na sebe se stejnou myšlenkou - vypiplaný ježek nastydl a má zápal plic! Za chvíli ježek vylezl z domečku a tak váhavě začal chodit po výběhu. Už nekašlal, asi měl po třech a půl měsících vyschlo v krku a potřeboval si vyčistit trubky. Do rána snědl nějaké granule, vody viditelně ubylo. Teď ho pár dní budu krmit a přemýšlím, kam ho vypustíme. I když by bylo bezvadné mít na zahradě ježka (stejně uteče :-P ), asi bychom se nevyspali, protože mladá černá potvora je ve fázi intenzívního hlídání.
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Tečka » 22.04.2019 9:24:49 0

No vidíš, já jsem včera zjistila, že mám o dalšího strávníčka víc. Večer jsem šla ještě dosypat granule pro mouratýho kocourka, a k misce se tiskl malý ježek. Je velký asi jako moje dlaň i s nataženými prsty. Evidentně měl snahu se za tu misku schovat a mouratý kocourek seděl rozpačitě o kousek dál. No, než se ježourek rozkouká, tak mu občas něco přisypu, ale rozmazlovat ho nebudu, na předzahrádce je tolik budkařů všech možných velikostí a zatím se drží pod kytkama vlhko, tak ať se snaží. Loni v létě sem chodili dva, já je přikrmovala, protože předzahrádka se změnila v úhor, kde si nemohli nic najít, všechno bylo zavrtané hluboko do země.
Jinak má k dispozici i dolní zahradu, která vypadá (zatím) dost životaschopně.

IvoP, palec hore, že se vám podařilo ježečka uchovat. :thumb_up:
Když zachráníš jednu kočku, svět se nezmění, ale pro tuto kočku se svět změní navždy...
Tečka
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Tečka » 26.04.2019 16:07:14 0

E-shopy začínají bojkotovat Českou Poštu. Udělala jsem nákup ve dvou, oba měly jako dopravce ČP. Včera mi došel mail:

Dobrý den,
dovolujeme si Vám oznámit, že Vám dnes byla odeslána objednávka číslo 338840. Zásilka by Vám měla být doručena prostřednictvím České pošty do tří pracovních dnů. Pokud nebude do této doby doručena, prosím kontaktujte Vaši pobočku České pošty, zda ji tam nemáte uloženu. Pokud na poště uložena nebude, kontaktujte nás.

Vzápětí se ozval PPL, že mi zítra bude doručovat zásilku. Už ji mám doma.

Dneska došlo oznámení z druhého e-shopu, kde jsem ČP musela zvolit jako jedinou možnost.
Ale asi za půl hodiny následoval další mail, který mě trochu znejistil:

Dobrý den,
Internetový obchod xxxxxxx.cz nás informoval o Vaší objednávce číslo 242919, která bude zpracována společností Zásilkovna.cz. Nyní čekáme na dodání zboží od obchodu xxxxx.cz a následně je předáme smluvnímu přepravci pro doručení na Vaši adresu: xxxxx,xxxxx Kolín.

Pro podrobnosti o stavu zásilky navštivte webové stránky www.zasilkovna.cz a v poli Track&Trace zadejte přidělené trasovací číslo Z 455 4570 293, nebo klikněte na následující odkaz: trasování zásilky Z 455 4570 293.

Váš tým Zásilkovny
nezávislý dopravce pro e-shopy.

Začíná to být zajímavé.
Tečka
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod baty » 26.04.2019 16:34:19 0

A to ještě Zásilkovna (vrcholná spokojenost s ní) začala předevčírem provozovat poštu pro soukromníky :D :D :D Česká pošta si bude muset buď trhnout nohou nebo začít doručovat civilizovaným způsobem a ne metodou Lotrando u mýtné brány. To zdražení od začátku dubna je prostě skandální. :grr:
baty
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Tečka » 26.04.2019 16:43:56 0

Ano, já jsem se Zásilkovnou taky velmi spokojená, jelikož si jejím prostřednictvím nechávám posílat knížky, už jsem tam známá jako falešná pětka.
Jediný problém je, že je tu (nejen) město tak děsně rozkopané, že dojet si pro něco je někdy docela výlet. Viděla jsem i ty jejich rozvážkové vozy, musím se tam zeptat a nechat si vysvětlit, jak to bude fungovat.
Tečka
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Inka » 29.04.2019 6:38:15 0

Já to musím znovu opakovat, naše pošta je fantastická. A to nemluvím o děvčatech, které rozvážejí u nás a současně i v místě, kam docházím do práce. Když telefonují, nikdy se neopomenou zeptat, kde jsem a kam to mají složit. Takže já osobně preferuju poštu. PPL a DHL jsou fajn, ale pokud si nemohu nechat poslat do práce, je to průšvih
Obrázek
Inka
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Tečka » 29.04.2019 8:33:58 0

Tak z toho začínám být kapánek jelen.
Jen tak ze zvědavosti jsem rozklikla trasování ze zprávy od Zásilkovny. Zásilkovna čeká na balíček a pak ho předá smluvnímu dopravci. A tím je podle té zprávy Česká Pošta. V tom případě nechápu, proč to jde přes Zásilkovnu. Uvidím, kdo mi to vlastně přiveze.

Jinak na naše holky pošťačky taky nedám dopustit. Žádné lístky do schránky, pokud není někdo v ulici doma, poptají se, kdo by převzal případný balíček a nebo dopis. Mně naposledy vyložily balík ze Zoohitu za vrátka a ještě ho zastrčily pod keř, aby na to nesvítilo sluníčko. Na sousedku, která už je trošku hlušší se nemohly dozvonit. A já netušila, že mi ten balík má ten den přijít, SMS od pošty přišla až po poledni.
To je ale výhoda menších měst a vesnic.
Tečka
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod ri » 29.04.2019 8:34:27 0

Inka píše:Já to musím znovu opakovat, naše pošta je fantastická. A to nemluvím o děvčatech, které rozvážejí u nás a současně i v místě, kam docházím do práce. Když telefonují, nikdy se neopomenou zeptat, kde jsem a kam to mají složit. Takže já osobně preferuju poštu. PPL a DHL jsou fajn, ale pokud si nemohu nechat poslat do práce, je to průšvih

Dtto
:slunce:
ri
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod baty » 29.04.2019 8:39:44 0

Inka píše:Já to musím znovu opakovat, naše pošta je fantastická. A to nemluvím o děvčatech, které rozvážejí u nás a současně i v místě, kam docházím do práce. Když telefonují, nikdy se neopomenou zeptat, kde jsem a kam to mají složit. Takže já osobně preferuju poštu. PPL a DHL jsou fajn, ale pokud si nemohu nechat poslat do práce, je to průšvih

Tak tohle je mi už, Inko, jasný. U vás prostě zůstala pohádková pošta z Velké pošťácké pohádky od Karla Čapka. Určitě na ní kromě bezvadných pošťaček žijou skřítci (teda spíš asi skřítčice?) a je to součást tajného dědictví starých časů. Měla by se dostat na seznam UNESCO.
baty
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Inka » 29.04.2019 10:17:04 0

Skřítci jsou hodné paní pošťačky a co se týče místní plaňanské pošty - jsme malý městys a všichni se pomalu známe. Jak se do lesa volá, tak se zřejmě ozývá
Obrázek
Inka
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod LFSH » 29.04.2019 16:34:41 0

Česká televize ještě nezavrhla přestávky ve vysílání, jen teď místo koťat pouští psy. :dog:
LA
LFSH
žabí královna/král
žabí královna/král

PředchozíDalší

Zpět na Aktuální dění