Všehochuť. Co by vás mohlo zajímat.

Aktuální dění

Re: Všehochuť. Co by vás mohlo zajímat.

Příspěvekod Beda » 22.02.2019 14:32:34 0

Obrázek
Beda
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod sharka.68 » 25.02.2019 14:14:28 0

Duben 2019-vyjde tato luštěninová kuchařka P.Klímy

Šéfkuchař oblíbené dejvické restaurace Country Life a autor úspěšné Zeleninové kuchařky Petr Klíma spojuje své zkušenosti ze světové gastronomie s každodenní praxí v restauraci i v domácí kuchyni, kreativní postupy a dostupné sezónní suroviny.

Spolu s luštěninami hraje i tady velkou roli čerstvá lokální zelenina a bylinky, autorův oblíbený zdroj nevyčerpatelné inspirace i výzva jej co nejlépe zpracovat. V přehledném výběru figurují nejrůznější typy jídel: od svačinkových dipů, pomazánek a salátů, přes dokonalé polévky a pestrou nabídku hlavních jídel, až po překvapivé, ale skvělé sladkosti. Například cizrna tady zazáří nejen v polévce, ale i „na pivu“ coby hlavní chod nebo naopak ukrytá v báječných sušenkách!

Autor v knize využívá tyto luštěniny:

Čočka červená (celá, loupaná), tmavozelená, černá-beluga, zelená velká
Fazole červená ledvina, pinto, černé oko, adzuki, černá ledvina, mungo, bílá máslová
Cizrna, zelené fazolky, hrách celý, hrášek, podzemnice olejná-arašídy, hrách žlutý a zelený půlený

Kniha obsahuje téměř 80 veganských luštěninových receptů (bez masa, cukru, vajíček a mléčných výrobků):

SALÁTY, PŘÍLOHY A POMAZÁNKY

KLÍČENÉ

POLÉVKY

HLAVNÍ CHODY

LASKOMINY a sladká jídla

K vydání na duben 2019 připravuje nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz

MOC 399 Kč, fotky receptů: Petr Klíma
Obrázek
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Beda » 03.03.2019 18:26:05 0

Takhle nějak asi vypadá Velká Kočka (teda ne ta naše zdejší, ale ta za Duhou) :love: :love:
Obrázek
Beda
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod LFSH » 04.03.2019 5:35:06 0

Ale řekla bych, že je to stříháno podlé té malé kočky pod štaflemi. :wink2:
LA
LFSH
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Beda » 04.03.2019 11:29:58 0

hihi, té jsem si vůbec nevšimla :mrgreen:

ale musíte uznat, že je (ta velká) krásná :heart: :heart: :heart: :heart:
Obrázek
Beda
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod Velká kočka » 16.03.2019 7:41:10 0

Včera jsem na YouTube objevila snímané představení z Tylova divadla Kočičí hra s paní Medřickou a paní Fabiánovou. Byla jsem šťastná jak blecha. Představení bylo natáčeno v roce 1982 a to už jsem byla dávno tady ve Švédsku a představení jsem nemohla vidět. Dodnes si pamatuji paní Medřickou z Obchodníka s deštěm v Komorním divadle. Jak ve své roli se přesvědčováním obchodnika promění před očima diváků z ošklivé dívky na překrásnou ženu a to bez přeličovákni, jen si rozpustila vlasy. Taková herečka! Vypráví o té proměně i její partner. To představení nebylo bohužel zaznamenané, na konci padesátých let a na začátku šedesátých se moc představení nepřenášela.
Byla jsem v ročníku paní Fabiánové, ale učila mě Eva Šmeralová, komunistka která vystudovala v SSSR kde se provdala za Adámka. Zaníceně nám vyprávěla jak ve svůj svatební den viděli Stalina a jiné bláboly. "Soudruzi, Shakespeare nejsou city, to jsou velké city." Na štěstí mě paní Vlasta hodně pomáhala. Poslala mě ke své zubařce, když jsem si na DAMU při cvičení přerazila dva horní řezáky a zařídila mi kšeft, kde jsem v televizi zezadu figurovala za Janu Brejchovou.

Nezapomeňte se podívat na Kočičí hru. To je koncert!

Existuje ještě záznam z Vinohradského divadla s Jiřinou Bohdalovou, kdo hrál tu druhou sestru jsem zapomněla.
Naposledy upravil Velká kočka dne 16.03.2019 16:00:57 0, celkově upraveno 2
Velká kočka
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Velká kočka » 16.03.2019 8:58:46 0

Tak vinohradské představení s Bohdalovou už na YouTube není. Nehrála sestru Erži Jana Štěpánková?

Ještě jsem stihla představení Slováckého divadla Harald a Maud. Viděla jsem kolegyni Květu i v představení režiséra Ladislava Vymětala v Divadle ABCa to se mi łiibilo víc. Ale kolegyni Maričku Rosůlkovou jsem bohužel neviděla.
Naposledy upravil Velká kočka dne 18.03.2019 0:21:38 0, celkově upraveno 2
Velká kočka
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod J A N A » 16.03.2019 12:35:34 0

Milá Velká kočko, hned jste mě naladila a určitě se podívám. Kočičí hru v Tylově divadle jsem viděla. Sehnat lístky byl malý zázrak. To bylo jedno z těch představení, na které se vzpomíná celý život, úžasný herecký koncert :in_love:
Mám kočičí hru s paní Medřickou a Fabiánovou i na CD.
Ve Vinohradském divadle hraly paní Bohdalová a Štěpánková.
Hezký den přeji a díky z připomenutí :)
J A N A
žabí děvče/chlapec
žabí děvče/chlapec

Příspěvekod Velká kočka » 18.03.2019 0:18:32 0

Dodatečné jsem do zprávy o Obchodnikovi s deštěm přidávala, že ho hrál výborně pan Radovan Lukavský, ale ta oprava se tam neobjevila. Mám potíže psát příspěvky z mobilu "chytráka".Pismena jsou . menší než blechy a zvětšit se mi je daří jen na vteřinu, pak se zase zmenší. Jsem bez počítače, tedy bez obrazovky, odešla do věčných lovišť. Bohužel tam už odešlo příliš mnoho věcí ne zrovna laciných. No už je to zřejmě jen za pár, tak žádný stres. : :wink2:
Velká kočka
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod sharka.68 » 18.03.2019 7:43:47 0

Jo,Kočičí hra s Danulkou Medřickou,to byl koncert...ona tou postavou prostě žila... :flowers:
Obrázek
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod sharka.68 » 25.03.2019 11:38:57 0

Svět se hlásí k ochraně klimatu. Na Hodinu Země zhasnou památky i obýváky.

Hodina Země, největší celosvětový happening na ochranu klimatu, se koná v sobotu 30. března 2019.

Ve 20.30 hodin obce na hodinu vypnou svá veřejná osvětlení a nasvětlení významných památek, lidé zhasnou světla ve svých bytech, firmy a podniky uspořádají veřejné vzdělávací či kulturní akce. Účastníci tak dají i letos najevo svou podporu ochraně životního prostředí a připomenou ostatním i sobě, že bychom měli konat. Kampaň v České republice koordinuje Ekologický institut Veronica.

„Symbolickým zhasnutím městských dominant, místních památek, kanceláří i bytů dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet,“ vysvětluje důvody pořádání Hodiny Země Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica. Děkuje předem všem, kdo budou šířit informace o této kampani, třeba sdílením události Hodina Země 2019 na sociálních sítích (http://www.facebook.com/events/321053651879793/).

Obce, organizace, instituce i jednotlivci, kteří chtějí dát najevo, že jim záleží na ochraně životního prostředí, se mohou přihlásit a zapsat do seznamu na webových stránkách Hodina Země (http://www.hodinazeme.cz). Zapojuje se celá republika - od nejvýchodnější obce ČR Bukovce, až po lidi z Aše.

Loňský rok patří mezi pět nejteplejších let v řadě od počátku soustavného měření teplot. Rychlost růstu teplot se navíc v posledních letech zvyšuje. „Potřeba řešit příčiny i důsledky klimatických změn je již více než naléhavá. Jednotlivec sám mnoho ale neudělá. Poselstvím Hodiny Země je, že pro ochranu klimatu je nutné společné úsilí všech,“ říká Petr Ledvina, koordinátor kampaně z Ekologického institutu Veronica.

Výzva k ochraně klimatu zní ještě naléhavěji poté, co Mezinárodní panel pro klimatickou změnu vydal svoji mimořádnou zprávu v říjnu 2018. Zde konstatuje, že svět může dopady klimatické změny sice ještě zvládnout - ovšem pouze za předpokladu, že emise skleníkových plynů začnou rapidně klesat. Přibližně na polovinu do roku 2030 a na nulu v roce 2050.

Významným dopadem klimatických změn je nedostatek vody. Sucho se stává problémem i u nás. Cílem kampaně je tak mimo jiné upozornit na to, jak naše každodenní spotřebitelské chování ovlivňuje životní prostředí. Klimatickým závazkem, který mohou obce, instituce i jednotlivci přijmout, jsou tedy i cílené úspory vody. Nejen té, která teče v našich kohoutcích, ale zejména vody spotřebované na pěstování a výrobu potravin. Mezi další závazky patří třeba udržitelná mobilita, úspory energie a využívání obnovitelných zdrojů.

Hodina Země je nejrozsáhlejší dobrovolná akce, která připomíná nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu. Začala roce 2007 symbolickým zhasnutím opery v Sydney a dnes se připojují miliony lidí na celém světě, aby poukázali na klimatické změny. Do akce je zapojeno 188 zemí, ve kterých se zhasíná přes 18 000 dominant a během Hodiny Země se na celé planetě uskuteční více než 600 000 doprovodných akcí. V České republice se k akci pravidelně připojuje více než 150 měst a obcí, desítky firem a tisíce jednotlivců.

Další informace zde:

http://www.hodinazeme.cz
http://www.earthhour.org
http://www.facebook.com/events/321053651879793

Zdroj: Ekologický institut Veronica

Čtvrtek, 21. březen 2019
Obrázek
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod jakkel » 25.03.2019 14:07:53 0

Budu na to myslet a televizi a počítač si pustím při svíčce. :super:
jakkel
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ

Příspěvekod Petrs01 » 25.03.2019 14:15:14 0

jj, všichni na hodinu zhasneme a spokojeně si odškrtneme kolonku "ochrana klimatu". To jsme to ale zachránili! :bang_head:

Ale pokud by to udělali všichni, celoevropsky a důkladně (světla jsou málo), mohlo by být veselo. Pořádně velký skokový výpadek v odběru elektřiny (a skokový náběh o hodinu později) by možná něco neustálo a pak bychom se asi hromadně divili.
Petrs01
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Jajka » 25.03.2019 14:25:53 0

Asi tak. A vzápětí si koupíme předměty a potraviny z druhého konce zeměkoule... V tom vidím větší problém.
Jajka
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Tečka » 25.03.2019 15:17:36 0

On takový black out přes půl Evropy při opětovném odběru proudu by mohl být dost zajímavý.
Připadá mi to jako prázdné gesto, něco jako "Semkneme se" blahé paměti.
Co takhle konečně začít třeba lépe hospodařit s vodou, s lesy. Vždyť stromy jsou největším odběratelem toho hrozného CO2. Když jsem jednou na jednom sezení nadnesla, že by bylo dobré vyčistit potůček, protékající zbytkem Obory, že můj zdravotní stav nedovolí fyzicky se zapojit, ale nabídla jsem, že obstarám a zaplatím občerstvení, nastalo velké dohadování, kdože to má vlastně zařídit. Jestli myslivci, nebo lesní správa, majitel Obory nebo rybáři, kteří mají pronajatý tybník, do kterého ten potůček vtéká. A přitom by stačilo, aby se domluvilo pár chlapů, a taky třeba nějaká mládež, které tak moc leží na srdci budoucnost země, a bylo by to za jedno dopoledne hotové.
Ne, tak taková okázalá akce mě nebere.
Když zachráníš jednu kočku, svět se nezmění, ale pro tuto kočku se svět změní navždy...
Tečka
žabí královna/král
žabí královna/král

PředchozíDalší

Zpět na Aktuální dění