28.10. - Jak nejen pejsek s kočičkou slavili 28. říjen

Články a příspěvky za říjen 2013

Moderátoři: Lika, radanova

Uživatelský avatar
Hanča
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ
Příspěvky: 459
Registrován: 12.11.2006 15:42:09 0
Bydliště: Česká Lípa

Re: 28.10. - Jak nejen pejsek s kočičkou slavili 28. říjen

Příspěvek od Hanča »

Hezký sváteční podvečer !
Milá JJ, moc pěkně zpracované téma! :super: O pejskovi a kočičce patří mezi oblíbené knížky vnučky Aničky. Máme už nové vydání, takže je tam i Jak slavili 28. říjen. Když jsme knížku četly poprvé, byly Aničce necelé 4 roky, a já jsem byla přesvědčená, že zrovna tohle povídání ji nebude bavit a přeskočila jsem ho. To ovšem neprošlo a číst se muselo pěkně popořádku a od té doby ještě několikrát. Takže dítě ví, kdo byl náš první prezident a když jsme v sobotu v Hořicích vystoupali k Masarykově věži samostatnosti, zajímalo se, který z těch kamenných pánů to je.
Mimochodem je to krásná stavba, naštěstí reliéfy Masaryka a legionářů nebyly zničeny, ale jen zakryty. Za Němců i za komančů. Zde k nahlédnutí ( a ty poslední fotky jsou k tématu zase z jiné stránky- o pejskovi a kočičce aneb náš Denis rozhozený z kočky):
http://hanca1.rajce.idnes.cz/Horice" onclick="window.open(this.href);return false;

A abych nezapomněla : všechno nejlepší Janičce Jováskové :na_zdravi: a Velké Kočce držím palce, ať vítr nenadělá žádné škody a nejlépe se vám vyhne obloukem!

Uživatelský avatar
JoVo
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2713
Registrován: 20.08.2006 10:52:48 0
Bydliště: Plzeň

Re: 28.10. - Jak nejen pejsek s kočičkou slavili 28. říjen

Příspěvek od JoVo »

:papa: Děkuji všem gratulantům za přáníčka a kytičky. Moc mně to potěšilo.
Paličky fungují ještě dobře, ale horší je to s ručičkami a hlavičkou.
Tělíčko udržuji v tom chátrání. Ale zatím koukám na kytky shora.
Ještě jednou moc děkuji. Jovová. :wave:
Naposledy upravil(a) JoVo dne 28.10.2013 18:46:05 0, celkem upraveno 1 x.
JoVo

Uživatelský avatar
Vave
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 5720
Registrován: 11.10.2005 8:14:30 0
Bydliště: Netřebice u Nymburka

Re: 28.10. - Jak nejen pejsek s kočičkou slavili 28. říjen

Příspěvek od Vave »

Milá JJ, u nás to bylo obráceně - ve staré, polorozpadlé knížce, kterou pamatuji z dětství já, to povídání s vlaječkami bylo, ale marně jsem ho hledala v knížce, kterou jsem koupila svým dětem. Tak jsem musela vytáhnout tu svou starou poděděnou.

Neplánovaná jakože 105x148: 28. říjen - co mi toto datum říká

28. říjen - tuším, že se z toho časem stal trojsvátek, k výročí republiky se připojil den znárodnění a později ještě výročí federativního uspořádání republiky, pokud se dobře pamatuji. Zamlčet, mlžit, upravovat a překrývat, v tom byli komunisté mistři.

28. říjen - nelze nevzpomenout vyprávění malého Vladimíra Neffa, pardon, Cyrila Ladislava Borna. Četla jsem to už jako holka, a také jsem měla naposloucháno, že to byla velká škoda, ta naše republika, že kdybychom se neodtrhli, měli jsme se stejně svobodně a dobře jako Rakušáci. Takže můj vztah v tomuto svátku je trochu ambivalentní a při každých volbách lituju, že nemůžu volit monarchisty, protože můj hlas by chyběl jinde. Teď jsem toho litovala obzvlášť hořce.

28. říjen letošního roku má podivnou příchuť. Je paradoxem, že vláda padla vlastně kvůli tomu, že podnikatelská sféra promořila politiku, že nám vládnou kmotři. A druhou nejsilnější stranou je strana bez jasně deklarovaného směřování, zato v čele s velice kontroverzním a velice bohatým podnikatelem s velice podezřelou minulostí.

Ach jo.

Ale to jsem utekla hodně daleko od pohádkového světa pana Čapka. Byl to Pan spisovatel, ale kdo ví, zda by dokázal dnešní realitu převyprávět jako pohádku. Obávám se, že by mu z toho pokaždé vyšel horor.

Obrázek ObrázekObrázek

Uživatelský avatar
oskarina
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1713
Registrován: 03.10.2013 19:23:38 0

Re: 28.10. - Jak nejen pejsek s kočičkou slavili 28. říjen

Příspěvek od oskarina »

Však ono to za časů pana Čapka nebylo jiné a říkalo se, že jeho smrt měli částečně na svědomí tehdejší novináři, že ho uštvali... abychom to viděli reálně... :?

Uživatelský avatar
Matylda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2492
Registrován: 04.04.2008 14:36:18 0
Bydliště: Žabčice

Re: 28.10. - Jak nejen pejsek s kočičkou slavili 28. říjen

Příspěvek od Matylda »

Janičce Jováskově přeju všechno nej nej nej :)
Kočičku a pejska v tomto příběhu neznám. Já jsme se dneska snažila trochu uhladit rodinné vztahy, a tak jsme pozvala rodiče na oběd, vzala je na procházku se psima, věnovala kytku chryzantém a tak vůbec. Myslím, že je to stejně potřebné, jako státotvorné činy. Ono bez té rodiny i ten stát funguje tak nějak nazadrmo.
Obrázek

Uživatelský avatar
JJ
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ
Příspěvky: 371
Registrován: 04.04.2012 9:19:57 0
Bydliště: Brno

Re: 28.10. - Jak nejen pejsek s kočičkou slavili 28. říjen

Příspěvek od JJ »

Dobrý večer vespolek,
tak se nám letos zkřížil 28. říjen s "Tour de Dušičky" :ask: - jelikož je přízeň trošku roztahanější po zemi moravské, objíždíme těch hrobů víc - správně bychom měli Brno, Znojemsko, Vysočinu, Vídeň, ... ale prakticky stíháme hlavně tu Vysočinu, protože tam ještě můžeme navštívit i ty živé. Sice se u nás v rodině věří, že když už to nejde, dobrý úmysl stačí (tím se rozumí, že kdo už fyzicky nemůže, zapálí svíčku doma a vzpomene), ale my zatím ještě trochu můžeme, tak jezdíme. No nic, k věci.

Milí diskutéři, děkuji všem za chválu, vyřídím chlapečkům :kiss: :kiss: . Když jsem se napsala na tohle téma, měla jsem jen rámcovou představu, že tak nějak vyjdu z té Čapkovy knížky. Jinak jsem byla hodně na rozpacích, co k tomu tématu napsat. Naštěstí mě z toho vytáhli mládenci se svými dotazy (kdo je znáte, můžete dosvědčit, že oni jsou přesně takoví, takže nemám zapotřebí vkládat jim do úst něco, co neřekli). Pro dokreslení - dneska ráno pečlivě vybarvovali dva praporky, soustředěně je lepili na špejlky a za volání Ať žije osmadvacátý říjen a dobrý pan prezident! :clap_hands: :clap_hands: mašírovali k babičce a dědovi. Davy tím k provolávání slávy nestrhli ... :ask: :sad2: .

Upřímně řečeno, jsem teď taky tak trochu na pochybách, zda-li je co slavit (přesně to ve třech bodech vyjádřila tuším... Vave? ). Je tu dost věcí, kterými se zrovna chlubit nemusíme, nejmarkantnější je letošní politická situace a ty nešťastné volby. Nicméně - tenhle stát jistým způsobem (a s přestávkami, odtrháváním a spojováním) funguje už bez pěti let století. Zatím jsme to ještě jako celek nezabalili, tak tu snad bude ještě nějaký ten důvod pro optimismus zůstává.

Muž tam zrovna kouká na udělování státních vyznamenání (pan prezident zatím mluví velmi rozumně, uvidíme, co řekne ještě dál) a zazněla tam při přinášení vlajek věta: Státní vlajka a vlajka prezidenta republiky se nikdy nesklánějí, naopak prezident se musí sklonit před vlajkou, což symbolizuje pomíjivost jeho setrvání v úřadu. Už o ní nějakou chvíli přemýšlím. Znamená snad, že i když jako jednotlivci můžeme padnout, jako stát máme naději? Kéžby. Pěkný sváteční večer všem.

O.T.: Všechno nej Janičce Jováskové a palečky nejen pro Velkou Kočku.
Naposledy upravil(a) JJ dne 28.10.2013 20:28:02 0, celkem upraveno 1 x.
JJ :papousek:

Uživatelský avatar
JJ
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ
Příspěvky: 371
Registrován: 04.04.2012 9:19:57 0
Bydliště: Brno

Re: 28.10. - Jak nejen pejsek s kočičkou slavili 28. říjen

Příspěvek od JJ »

Matylda píše:Já jsme se dneska snažila trochu uhladit rodinné vztahy.... Myslím, že je to stejně potřebné, jako státotvorné činy
Máš naprostou pravdu, Matyldo :heart:
JJ :papousek:

Uživatelský avatar
Vave
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 5720
Registrován: 11.10.2005 8:14:30 0
Bydliště: Netřebice u Nymburka

Re: 28.10. - Jak nejen pejsek s kočičkou slavili 28. říjen

Příspěvek od Vave »

Milá JJ, teprvě teď si s :oops: uvědomuju, že jsem Tvé psaní a Tvé šikovné chlapečky řádně nepochvalila, tak se omlouvám a po zásluze chvílím - psaní bezvadné a chlapečci senzační. :super:
Obrázek ObrázekObrázek

Uživatelský avatar
Olčava
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ
Příspěvky: 335
Registrován: 03.02.2007 11:40:55 0
Bydliště: Praha 13 - Kotěhůlky (Stodůlky)

Re: 28.10. - Jak nejen pejsek s kočičkou slavili 28. říjen

Příspěvek od Olčava »

Beda píše:právě pro ty, kteří stejně jako já vyrostli bez oné kapitoly (je to dotočené později, tahdy se to nesmělo - tak je to trochu jiné a hlavně bez pana Högra)

no jo, taky jsem vyrostla bez oné kapitoly... a je to Jiřina Jirásková???
Obrázek

Uživatelský avatar
Karolína
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3001
Registrován: 30.05.2007 6:56:58 0
Bydliště: HORNÍ MARŠOV

Re: 28.10. - Jak nejen pejsek s kočičkou slavili 28. říjen

Příspěvek od Karolína »

Janičce Jováskové přeji vše nejlepší :flowers:
tak krásné kytičky, jako jsou od Vás dvou opravdu neumím.

Milá Velká Kočko, Tindru prostě někam zavři, když půjdeš z domu s Garykem a zase jí pusť po návratu. Bude chvíli načuřená, ale aspoň nebudeš mít obavy, že někam zase zdrhne.
Chlácholení pošramocené kočičí dušičky je hodně náročná záležitost. Chce to mazlit, mazlit, podkuřovat, rozmlsávat, hlavně osobní kontakt.
Ona se sice bude tvářit, že jí to moc nebere, ale nakonec milostivě vezme posluhu na milost.
Když utekl tenkrát Melíšek na dvůr a strávil mrazivou noc ve starých skříních a byla mu zima, měl hlad, byl rozčilený z toho, že neví, kde je, nemá svojí postýlku, peřinu, oba brášky....... tak mi ráno nadšeně skočil do náručí a moc se mu následně ani k oknu přiblížit nechtělo. Ale všechno zapomněl a dneska už má zase roupy. Nejraději by prozkoumal tu chodbu, co po ní chodím domů. Jen po příchodu otevřu dveře, už tam má narvanou hlavičku a přední tlapku a už by mazal.

Uživatelský avatar
JJ
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ
Příspěvky: 371
Registrován: 04.04.2012 9:19:57 0
Bydliště: Brno

Re: 28.10. - Jak nejen pejsek s kočičkou slavili 28. říjen

Příspěvek od JJ »

Vave píše:Milá JJ, teprvě teď si s :oops: uvědomuju, že jsem Tvé psaní a Tvé šikovné chlapečky řádně nepochvalila, tak se omlouvám a po zásluze chvílím - psaní bezvadné a chlapečci senzační. :super:
Ale není zač, milá Vave :oops: , rádo se přihodilo :).
JJ :papousek:

Uživatelský avatar
ioannina
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 566
Registrován: 02.12.2010 23:24:13 0
Bydliště: Makový domeček
Kontaktovat uživatele:

Re: 28.10. - Jak nejen pejsek s kočičkou slavili 28. říjen

Příspěvek od ioannina »

Aha, sežral mě šnekonet - tak znovu.

Všechno nej Jováskové - ať nám vydrží aspoň tak dlouho jako ta republika! :flowers: :clap_hands:

Držím moc palce Kočce, ať je vítr neodnese - jednotlivě nebo vcelku. :thumb_up:

K tomu mě napadá, že Amadeus taky nesmí ven, ani na terasu. Vzpomněla jsem si na Kočku, když jsem po něm dneska k polednímu skákala - v jedné ruce balík briket, ve druhé kocoura... Ale on je tu novej, tak se zatím strašně snaží. Krom toho mu na lumpárny stačí Kuní království na trámu pod střechou, kde je to pokud možno ještě o něco horší než venku - kdyby tam někam spadl (nevím, jak to tam vypadá), nikdo by se k němu nedostal, leda by se sundala střecha nebo všecky zdi v podkroví.

JJ - jó, to si umím představit! Vybarvování vlaječky a tak. Ale jestli si kolemjsoucí nemysleli, že kluci myslí "dobrým panem prezidentem" Zemana... 8)

Jinak - četla jsem nějakej ten článek na téma ahistorickej svátek atd. a trochu mě to vyprovokovalo k přemejšlení.
Za všecko může Palackej!
Protože jednak má republika (i když už bůhvíkolikátá) pořád kontinuitu, ale druhak a hlavně - slavíme v podstatě znovuutvoření státu. Po požrání Habsburkama. I když jsme mezitím byli dvakrát znovu požráni. A možná tohle je to, proč je ten svátek důležitej, i když se jinak Palackej pomalinku přesouvá směr staré železo a naftalínem smrdící kufry na půdě: abychom si pamatovali, že tady, na tomhle území, má být náš stát. Náš, ne někým požranej a někomu poklonkující. Není to snadný - blbý místo, blbá velikost - ale stojí to za to.

Postřeh se standartou je skvělej!
Mně se při poslouchání toho ceremoniálu nějak zkřížil tenhle a starý průvody s králem - ono to ostatně z nich vychází - a nevím proč, čekala jsem nějaký to duchovno a moc mi tam chybělo.
To mám z toho, že si čtu Lois Bujoldovou a její věci o posvěcených králích!
A z té debaty na téma "kterak rozeznati sakrálního krále", z níž v podstatě vyplynulo, že není jiného krále než sakrálního - dokud jsou "z Boží milosti král český, markrabě moravský" atd.

Uživatelský avatar
Erendis
potěr
potěr
Příspěvky: 4
Registrován: 09.10.2013 9:55:05 0

Re: 28.10. - Jak nejen pejsek s kočičkou slavili 28. říjen

Příspěvek od Erendis »

Naše verze Pejska a kočičky tuhle kapitolu také nemá. Takže jen vím, že existuje, ale nečetla jsem ji.

Díky za pěkný článek.

U nás doma je 28. říjen svátek trojnásobný. Kromě toho, že vzniklo Československo, má také bratr narozeniny. A do třetice, podle církevního kalendáře slaví svátek apoštolové Šimon a Juda, kterýmžto je zasvěcen kostel u nás ve vsi.
JJ píše: A co popřát všem k dnešnímu svátku? http://www.youtube.com/watch?v=S3UaBQSYQCU (Pro ty, co se nemohou připojit, je to Modlitba pro Martu.)
A víte, že téhle krásné písně existuje více verzí?
Tahle by měla být nejstarší - přímo ze srpna 68: http://www.youtube.com/watch?v=MbQ5TD79Mwk
A tahle je anglicky: http://www.youtube.com/watch?v=TP_CPceCgh0

Velká kočka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2636
Registrován: 03.02.2008 18:04:46 0
Bydliště: Humlegangen 7, 41676 Göteborg, Sverige

Re: 28.10. - Jak nejen pejsek s kočičkou slavili 28. říjen

Příspěvek od Velká kočka »

Hana Williamson píše:Velka kocko, a nemuzes tu Tindru nekam docasne zavrit
Jinak drzim palce do vichrice. :thumb_up:
Všichni mi radíte Tindru zavřít. Já vím zavřít. Problém je ten že bych ji musela nejdříve nalézt. Může být ve sklepě, v obýváku v přízemí a nebo nahoře u ložnic v prvním patře. Teď to vypadá že mám velikánský barák, ale obytná plocha je jen 60 metru čtverečních a v tom jsou i schodiště. 27 schodů z ložnice do sklepa do koupelny. Řadový domeček z roku 1936, stejně starý jako já a v podobném stavu jako já. :wink2: Hlavně mám teď potíže ty schody zvládat.
Ano zastrašování fungovalo nějaký čas, ale já tu černou potvůrku vždycky nevidím (seshora je černá, bílé má jen bříško, bradu a ponožky na pacičkách) a ona mi dokáže proklouznout aniž ji zaznamenám. A teď už ochutnala volnost a v té černé paličce má naše žlutoočka zřejmě i vyprávění maminky Alice. A vždycky neodcházím jen se psem, ale odjíždím na několik hodin třeba na vodní gymnastiku. Situace je hodně komplikovaná, ale něco musím vymyslet, to je jasné.

:dik_cz: A musím vám poděkovat za dobře podržené palce, Götebořice nebyly zasaženy. Jen nám trochu víc foukalo. Byl to jen "kuling" to je ostrý vítr. Ale v blízké oblasti Hallandu foukalo až 42 m/sek. a jižním Švédskem se to přehnalo pořádně. Popadané stromy a dopravní ukazatele přes silnice, 60.000 domácností ještě stále bez elektrického proudu a může to trvat několik dní než jim bude el.proud fungovat. O lidských obětech zatím nevím, ale v Anglii nějaké byly. Co taková slečinka "Simone" dokáže způsobit. A teď si to namířila na Baltikum. :sad2:

Asi před hodinou tu byl převeliký slejvák a bouřka. :ask: Kapky mi tloukly do oken že jsem se bála aby mi ta okna nerozbily. Nebe je nadále temné, asi zmoknu až pojedu na vodní gymnastiku. V tomto případě už o držení palců nežádám, to až bude zase hůř. A ono přece jenom to "Poručíme větru, dešti....." zase až tak moc nefunguje. :no:

Odpovědět