22. 10. 2013 Povídání z Klokánie

Články a příspěvky za říjen 2013

22. 10. 2013 Povídání z Klokánie

Příspěvekod moravaci » 21.10.2013 17:40:02 0

Vážení,

letos je v Klokánii všecko jaksi dříve. Jak horké dny, tak požáry buše a také výtečníci o kterých je dnešní povídání.

Maskovaný bandita.

Buďte bez obav, nejde zde o hororové přepadení v Modrých horách, i když se zde právě teď tento výtečník vyskytuje. Letos si pospíšil, obvykle se zde objevuje zhruba o 3 – 4 týdny později.

Vo co go? Maskovaný bandita (Masked bandit) je jedno z četných jmen pod kterými je zde známá cikáda Cyclochila australasiae. Říká se jí také Maskovaný Ďábel (Masked Devil), Zelený Hokynář (Green Grocer), Velká Zelená Cikáda (Great Green Cicada), Čokoládový Voják (Chocolate Soldier) se volá vzácná, temně hnědě zbarvená, Modrý Měsíc ( Blue Moon) má pro změnu barvu tyrkysovou a ty zbarvené do žluta se jmenují Žluté Pondělí (Yellow Monday) a nebo Zlatý Bubeník (Golden Drummer).

Ze země, kde žijí jako larvy 7 let a živí se mízou z kořínků rostlin vylezou, usadí se na vhodném místě, praskne jim vnější obal kukly a vynoří se cikáda s pomačkanými křídly. Tato se jí do půl hodinky narovnají. Nafoukne do nich vzduch. Pak je schopná létat. Má rudé oči a měří kolem 4 cm. Rozpětí křídel má 13 cm a tak když letí tak to připomíná Boeing B52.

http://www.youtube.com/watch?v=9-8deUTglpM

Že cikády žijí jako larvy v zemi 7 let není náhoda, ale evoluční výhoda. V USA tak některé cikády žijí v zemi 13 a 17 let. Vzhledem k tomu, že čísla 13 a 17 jsou nedělitelná, tedy prvočísla, dává to cikádám velkou evoluční výhodu před predátory. Za předpokladu, že se dravec objevuje v lese každých šest let, bude se cikáda s osmi či devítiletým cyklem s dravci shodovat mnohem častěji, než cikáda s cyklem sedmiletým.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/evolucni-vyhoda-c ... n_veda_bet

Takže čeští chrousti se svým čtyřletým vývojovým cyklem se mají od cikád co učit.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Chroust_obecn%C3%BD

Tito drobečci jsou snad nejznámější hmyz v Klokánii. Když se vynoří, tak po tisících. Jejich jediná starost je množení. Tedy oplodnění samiček a nakladení vajíček. Oplodněné samičky kladou vajíčka pod kůru stromů, odkud larvy po vylíhnutí padají na zem a zahrabávají se 20 cm až 2 metry hluboko. Jak dospělí samečci tak i samičky po nakladení vajíček do čtyř až šesti týdnů umírají. Množení probíhá v létě, obvykle před Vánocemi. Letos jsou však nějak brzo a tak nevím, třeba bude horké léto a ony jistě ví to co my nevíme.

To by jsme nesměli být v Klokánii, aby jsme opět neměli světovou raritu. Cikád zde žije 220 druhů a jejich „cvrčení“ má být nejintenzivnějším zvukem v říši hmyzu. Dosahuje až 150dB a to je daleko za prahem bolesti. Startující moderní bojové letadlo a nebo stíhačka vydá jen kolem 130dB. Takže když si několik desítek cikád sedne na strom před domečkem a spustí svůj chorál, tak je lepší si dát špunty do uší. Jejich cvrčení je ohlušující. Frekvence je kolem 4.3kHz. Obvykle když začne jeden sameček cvrčet, tak se brzy přidají další pak zazní ohlušující chorál.

http://sci-s03.bacs.uq.edu.au/ins-info/Cyc.htm

http://sci-s03.bacs.uq.edu.au/ins-info/048CS2.mp3

http://sci-s03.bacs.uq.edu.au/ins-info/048CSC.mp3

Nejčastěji se tak děje odpoledne a nebo navečer za teplých až horkých dnů. Vyskytují se od jihovýchodního Queenslandu až po Jižní Austrálii kolem pobřeží, tím myslím, i 200 – 300km do vnitrozemí. Dále v pouštích a polopouštích se nevyskytují.

Cikádu si tady některé děti drží jako velice hlučného mazlíčka, třeba v krabici od bot. Dlouho jim však nevydrží, nejvýše 2 dny, potřebuje proudící mízu ve větévkách stromů a keřů jako potravu. Ovšem nic nebrání tomu tento macatý hmyz si nachytat a osmažit jako bramborové hranolky v oleji. Jsou opravdu výživný, skoro čistý protein, křupavé jednohubky. A proč ne, chrousti se také jedli. Že nekecám, tak si pozorně přečtěte na odkazu dole na stránce co a jak, včetně receptů.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Chroust_obecn%C3%BD

Ostatně jednou dávno, v buši na výšlapu, se mě cikádami přežral náš tehdejší pes, jozefčík Waldemar. Lítalo jich luftem tolik, že ho značně prudily a jemu stačilo běžet s otevřenou tlamou a hned jich měl několik ke spolknutí. Asi po hodině už nebyl schopen běžet a funěl jako lokomotiva T34. Pak po zbytek dne ležel v táboře ve stínu s óbrovským břichem a trávil.

George Švehla 10/10/2013.

Doprovodné fotky najdete zde: http://hillbilly.rajce.idnes.cz/Maskova ... _roce_2013
moravaci
pulec
pulec

Re: 22. 10. 2013 Povídání z Klokánie

Příspěvekod LFSH » 22.10.2013 5:19:22 0

Tédy, jsem ráda, že v Čechách se vyskytuje jen hmyz, na který stačí obyčejná plácačka. Díky za rozšíření mých obzorů.

Ty požáry ještě asi nadělají dost starostí. Držíme tlapky. :thumb_up: :thumb_up:
LA
LFSH
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Xerxová » 22.10.2013 5:56:00 0

hezké úterý všem Hadopasákům, Hadopaskám a zvířátkům :usmev: těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej :flowers: A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp :heart:

Nějak jsem nepřišla na chuť (tedy ne praženým, ale obecně jako že se mi nelíbí :wave: ) ani cikádám středomořským... A Vilík na Viru hlásil "vlžou tady cikáni" ...

Ať přijde déšť ke klokanům
Xerxová
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Inka » 22.10.2013 7:05:32 0

Sice jsem se ráda poučila, ale tenhle hmyz mne opravdu naplňuje spíše negativními pocity. A že bych si ho dala k obědu tedy nehrozí, to se raději budu živit tou proudící mízou
Obrázek
Inka
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Lika » 22.10.2013 7:13:14 0

Držíme palce a tlapy, aby požár neškodil víc, než musí :thumb_up: To mají asi cikády docikádováno... Zboízka jsem naživo viděla jen jednu v Chorvatsku. Seděla na větvi a já ji okukovala, kdy a čím začne vrzat. Cikáda byla jak pěna, pěkně si počkala, až vypadnu. Jejich vrzání mi bylo vždycky příjemné, ale to "turbo" jsem nikdy nezažila :bzik:
Lika
zviretnik.lika@gmail.com mobil 705 237 678
Lika
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod YGA » 22.10.2013 7:50:03 0

Milý Jiří a Mílo - nejprve držím palce, ať se vám požáry vyhnou a hlavně, ať už skončí. Dávejte prosím na sebe pozor.

K těm cikádám - já teda znám jenom ty chorvatské, ale mám je ráda. Je fakt, že zřejmě nejsou tak hlučné jako v Klokánii (nojo, u vás je to vždycky trošku jiné :wink2: ), ale když je slyším, tak se mi hnedle zvedne nálada, protože vím, že mě čeká slunko, moře, lenošení - dovolenááááá :super: . A navíc se mi ani nezdá, že by byly až tak ošklivé, jak se ostatním zdá (a to jsem potkala jenom ty hnědé, barevné jsou dokonce krásné).

Vůbec jsem nevěděla, že mají tak časově zajímavý vývojový cyklus - jojo, matka příroda VŽDY ví, co dělá. A ještě k tomu jejich letošnímu brzkému vyletění - není to taky těmi požáry? Jako že země i vzduch je daleko teplejší, než v jiných letech v tomto období?

P.s. - mně se líbí i naši chrousti a jejich larvy - ponravy (po našemu pandravy) mně v dětství sloužily jako hračky, kdy jsem musela čekat na rodiče, až se "nabaží" práce na našich latifundiích - moc se mi líbila jejich oranžová hlava a modrý zadeček :bzik: - nebyla jsem divné dítě :hmm: ?
YGA
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Beda » 22.10.2013 8:17:03 0

napíšu to, jak to cítím... a fuj, ty jsou ale hnusný :bojim:

držím palce :krik: :krik:
Obrázek
Beda
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod Alex » 22.10.2013 8:52:42 0

Jirko díky za poutavý článek a další přiblížení přírody v Klokánii. Držím palce všem statečným klokanským lidičkům, aby ohně už konečně skončily :thumb_up: !
Alex
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ

Příspěvekod sharka.68 » 22.10.2013 9:06:38 0

Beda píše:napíšu to, jak to cítím... a fuj, ty jsou ale hnusný :bojim:

držím palce :krik: :krik:

--

bude ze mě vegan, todle do huby nedám...
Obrázek
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod YGA » 22.10.2013 9:25:37 0

sharka.68 píše:bude ze mě vegan, todle do huby nedám...

No - já se u té poslední fotky nejprve taky ošklíbala, ale pak jsem si vzpomněla, jak vypadají vařené krevety (či-li kozice) a jak si na nich každoročně pošmakovávám ... :tasty:
YGA
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Matylda » 22.10.2013 9:38:18 0

Teda musím říct, že smažený hmyz mě nelákal k jídlu v žádné podobě- a to už několik ochutnávek proběhlo na vysokých školách a podobně, kde se propaguje zdravá strava nebo alternativní zdroje.
Cikády znám z Chorvatska, nijak mě nenadchly, cvrčci na ten kravál úplně stačí.
Ale jsou to zajímavé informace o Austrálii, zas budu moct případně machrovat :)
Obrázek
Matylda
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Pavča » 22.10.2013 9:46:05 0

Naše cvrčky mám ráda, nějak to souvisí s takovou tou správnou letní atmosférou: suchá lesní paseka, teplo, klid a jen ti cvrčci... Ale potvory, ze kterých by člověk mohl i ohluchnout, to teda pěkně děkuji :oddech:

Článek opět moc zajímavý. A držím palce, ať vám požáry nenapáchají žádnou škodu.
Pavča
žabí děvče/chlapec
žabí děvče/chlapec

Příspěvekod sharka.68 » 22.10.2013 9:51:59 0

YGA píše:
sharka.68 píše:bude ze mě vegan, todle do huby nedám...

No - já se u té poslední fotky nejprve taky ošklíbala, ale pak jsem si vzpomněla, jak vypadají vařené krevety (či-li kozice) a jak si na nich každoročně pošmakovávám ... :tasty:

--
krevety mi nevaděj,ústřice mi nevaděj, šneci mi nevaděj.... todle mi vadí..asi předsudek, možná kdyby mi neřekli,co jim....
Obrázek
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Raven60 » 22.10.2013 10:43:31 0

Zajímavé počtení, živé cikády jsou docela hezké, i když hlučné. Ala smažené, ..brr, to bych do pusy nedala. Šneky můžu, krevety taky, ale hmyz néééé :just_ne:

Držím palce, aby ohně v Klokánii konečně skončily :thumb_up:
Raven60
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ

Příspěvekod MaRi » 22.10.2013 11:50:43 0

Velmi zajímavé čtení - ostatně jako každé australské úterý :flowers:

Xerxová píše:Ať přijde déšť ke klokanům

Přidávám se k přání, aby požáry už skončily své ničivé dílo a daly příležitost přírodě k novému rozkvětu.

Xerxová píše: A Vilík na Viru hlásil "vlžou tady cikáni" ...

Podobně jako Vilík zaměnil pojmy pán, který si na Country radiu přál zahrát písničku, kde se vyskytují slova "cikáni řvou" - mimochodem, docela hezkou.
MaRi
žabí královna/král
žabí královna/král

Další

Zpět na Říjen 2013