VÝBORNÉ SLANÉ PEČIVO

Vše, co se týče jídla, potravin i pochutin
Uživatelský avatar
Kytka
žába/žabák
žába/žabák
Příspěvky: 184
Registrován: 30.03.2007 9:10:24 0
Bydliště: Praha

VÝBORNÉ SLANÉ PEČIVO

Příspěvek od Kytka »

Recept je z internetu, líbil se mi na první pohled a peču ho často. Je toho dost a tak dávám část zmrazit. Na chuti to neubere naopak pečivo je pak vláčnější.

Obrázek
https://jitka-kytka.rajce.idnes.cz/Syro ... 1459584094" onclick="window.open(this.href);return false;

Na těsto:

60 dkg polohrubé mouky
25 dkg máslové Ramy (studené)
1 dl mléka (vlažné)
2 balení instantních pekařských kvasnic
175 g zakysané smetany
1 polévková lžíce oleje
2 žloutky
2 lžičky soli

Na vyválené těsto:

20 dkg Čedaru (strouhaný) může být i Niva je chuťově výraznější :mnam2:

Na pomazání:

3 polévkové lžíce kysané smetany - nemusí být, potřela jsem vajíčkem
1 lžička mleté papriky nebo kmínu nebo sezamu
10 dkg strouhaného sýra - zde je lepší Čedar

Příprava:

Nastrouhejte studený margarín na větší očka na mouku. Pak přidejte mléko, ve kterém jste již smíchali instantní kvasnice, pak zakysanou smetanu smíchanou s vaječným žloutkem a stolním olejem a nakonec sůl. Dobře prohněťte - používám robot cca 10 minut, těsto je nádherné už na pohled. Zakryté nechte odpočívat 1 hodinu.

Na pomoučené rovné ploše rozválejte těsto na tloušťku 1 cm, posypejte strouhaným sýrem a pevně sviňte jako štrůdl. Nohavici přeložte na tři díly na sebe a rozválejte do pravoúhlého tvaru o tloušťce 1,5 až 2 cm a nakrájejte na stejné kostky 4x4 cm.
To je fantastická vychytávka, těsto je krásně nalístkované!

Potřete zakysanou smetanou nebo vajíčkem a posypejte mletou paprikou, drceným kmínem nebo sezamem a nakonec strouhaným sýrem. V plechu na pečení vyloženém pergamenovým papírem naskládejte placičky vedle sebe (ale ne příliš blízko sebe, protože rostou během pečení).

Pečte 15-20minut na 200 stupňů.

Uživatelský avatar
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3198
Registrován: 23.11.2010 13:49:48 0
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: VÝBORNÉ SLANÉ PEČIVO

Příspěvek od IvaP »

Obrázek

aida
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1532
Registrován: 10.03.2007 11:38:15 0

Re: VÝBORNÉ SLANÉ PEČIVO

Příspěvek od aida »

Vypadá to pěkně, příležitostně to určitě vyzkouším. Místo té Ramy by nešlo použít máslo?

aida
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1532
Registrován: 10.03.2007 11:38:15 0

Re: VÝBORNÉ SLANÉ PEČIVO

Příspěvek od aida »

Jo, jinak, koho by zajímalo, jak se doopravdy dělají ty scones, co dnes proběhly na Zvířetníku, poměrně věrohodný a návodný recept i s obrázky je tady: https://www.fifteenspatulas.com/english-style-scones/" onclick="window.open(this.href);return false;, překladač pomůže. Originál je sladký a podává se se zavařeninou a smetanou (pravděpodobně kysanou) k čaji nebo kávě.
P. S. Moc se omlouvám za off topic.

aida
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1532
Registrován: 10.03.2007 11:38:15 0

Re: VÝBORNÉ SLANÉ PEČIVO

Příspěvek od aida »

Ale abych se vrátila k tématu, výborné slané pečivo je tohle, ale je to kapku pracnější: https://www.labuznik.cz/recept/cesnekove-trojuhelnicky/" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3198
Registrován: 23.11.2010 13:49:48 0
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: VÝBORNÉ SLANÉ PEČIVO

Příspěvek od IvaP »

aida píše:Vypadá to pěkně, příležitostně to určitě vyzkouším. Místo té Ramy by nešlo použít máslo?
Já se vždycky skoro osypu, když vidím, jak se do všeho cpe Rama nebo Hera. Mně to vyloženě smrdí tou umělou příchutí. Máslem určitě nic nezkazíš, spíš si myslím, že to bude o třídu lepší. Jediný umělý tuk, který jsem vzala na milost při pečení je Zlatá Haná, ta je naprosto chuťově i pachově neutrální, skoro lepší je ta ve vaničce. Jen by z ní nešlo listové nebo croissantové těsto, protože je méně mastná než máslo.

Odpovědět