Kynuté ovocné koláče, ale i jiné

Vše, co se týče jídla, potravin i pochutin
Uživatelský avatar
Bláža
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1279
Registrován: 04.12.2006 17:16:16 0
Bydliště: Praha

Kynuté ovocné koláče, ale i jiné

Příspěvek od Bláža »

Podělte se prosím o své recepty na ovocné kynuté koláče, ale třeba i na obyčejné hrnkové koláče :usmev: Nikdy jsem třeba neuměla takový ten nízký kynutý koláč. Máte na to nějaké fígle?

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9388
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kynuté ovocné koláče, ale i jiné

Příspěvek od sharka.68 »

blážo, nejrychlejší klasika- těsto na olejovou bábovku,ale místo aby se tam vejce zamíchala,oddělí se bílky a udělá se tuhej sníh,co se zapracuje do těsta...po nalití na plech se poklade ovocem a posype drobenkou ..pokud se dají meruňky, zapracuju do drobenky skořici, pokud švestky- rovnou do těsta zapracuju mletej mák....třešně - tak do drobenky vanilkovej extrakt
Obrázek

Uživatelský avatar
Bláža
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1279
Registrován: 04.12.2006 17:16:16 0
Bydliště: Praha

Re: Kynuté ovocné koláče, ale i jiné

Příspěvek od Bláža »

Díky! A recept bys napsala?

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9388
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kynuté ovocné koláče, ale i jiné

Příspěvek od sharka.68 »

No napíšu,ale žiju v tom, že ho zná naprosto každej- recept na olejovou bábovku:

2 hrnky polohrubé mouky
1 hrnek cukru (dávám půlku)
3/4 hrnku mlíka
1/2 hrnku oleje
2 vejce
1 prdopeč
citronová nebo pomerančová kůra
troška rumu na ovonění

tohle je základ, smíchá se to a upeče se to.. cca na 160°C tak 45-50 minut

obměna - z bílků sníh a opatrně vmíchat...-bude to nadýchanější
přidat 1 přezrálej banán - změní to chuť
přidat 2 menší strouhané mrkve nebo půl hrnku mletých přechů, půl hrnku mletého máku, kokosu....

no a když se to naleje na plech, lze na těsto poklást ovoce a pro větší efekt,udělat drobenku a sýpnout ovoce drobenkou...a místo klasického ovoce - na kolečka nakrájenou limetu (citron,pomeranč) a jen sýpnout třtinovým cukrem....
Obrázek

aida
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1532
Registrován: 10.03.2007 11:38:15 0

Re: Kynuté ovocné koláče, ale i jiné

Příspěvek od aida »

Kynuté dělám tak jaksi skoro od odka (no, od oka přímo ne, základní suroviny si odvážím nebo odměřím) a zhruba tak v poměru na půl kila mouky (hladké nebo polohrubé) čtvrt litru mléka a 2-3 žloutky. Jako tuk přidávám výhradně máslo (i do buchet podobných těm, o kterých píše Šárka výš), tak zhruba 10 deka, někdy trochu víc. Cukru tak 8-10 deka, z toho část jemnou krupici a část vanilkového (který si dělám tak, že do moučkového cukru přesypaného do uzavíratelné dózy přidám několik vanilkových lusků, některé mohou být podrcené, a jednou za čas to celé promíchám - i přes cenu vanilkových lusků to vyjde levněji než kupovaný vanilkový nebo vanilinový cukr); ještě přidávám špetku soli a špetku sušené citronové kůry. No a asi tak půl kostičky kvasnic a to je všechno. Z tohohle těsta dělávám vánočku, mazanec i buchty-honzovky nebo i koláče (jen podle účelu přidávám/ubírám máslo nebo cukr). Na lité těsto na ovocný koláč na plech dávám mléka dvakrát tolik a míň cukru i tuku (ale zase nahoru drobenku, tím se to vyrovná). Postup je klasika: v troše mléka s trochou cukru a mouky nechám zmladit droždí, ve zbylém mléce rozmíchám žloutky a rozpuštěné máslo, v míse si smíchám sypké suroviny a pak už to všecko jenom dohromady smíchám a vypracuju. Jedna finta pro líné kuchařky - to droždí se nemusí nechávat vzejít, stačí ho jen rozmíchat a rozpustit v tom mléce, přidat ty žloutky a máslo a celé to smíchat s moukou a cukrem a vyracovat, rozdíl v chuti a konzistenci není prakticky žádný. A nebo jde použít droždí sušené, to se jenom přimíchá do mouky a další postup je analogický.
Kdyby sis chtěla počíst, našla jsem o kynutém ovocném koláči jedno povídání zde: http://makova-panenka.cz/recepty/merunk ... MTJmWXxqM8" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Bláža
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1279
Registrován: 04.12.2006 17:16:16 0
Bydliště: Praha

Re: Kynuté ovocné koláče, ale i jiné

Příspěvek od Bláža »

Super, díky!

Uživatelský avatar
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3198
Registrován: 23.11.2010 13:49:48 0
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kynuté ovocné koláče, ale i jiné

Příspěvek od IvaP »

Bláža píše:Super, díky!
A když to základní kynuté těsto rozdělíš na dva plechy (jde to sakra těžko rozprostřít), tak máš základ na ty supertenké kynuté koláče. Na to nakladeš ovoce podle chuti, osladíš, na švestky ještě nasypeš skořici a zakončíš žmolenkou. Já do toho těsta nedávám žloutky, ale jedno celé vejce, místo másla se může dát olej, kvasnice dávám jedině sušené rovnou do mouky, cca 5 g (půl sáčku s vlaštovkou)

Uživatelský avatar
Bláža
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1279
Registrován: 04.12.2006 17:16:16 0
Bydliště: Praha

Re: Kynuté ovocné koláče, ale i jiné

Příspěvek od Bláža »

Všechno si to vytisknu, díky,

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kynuté ovocné koláče, ale i jiné

Příspěvek od Beda »

hmmmmmmm, sýpnout - je to vůbec ve slovníku??? :uff: :hmm:

ostatně že "zmladit" droždí mě taky zaujalo :bzik: :uff:
Obrázek

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9388
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kynuté ovocné koláče, ale i jiné

Příspěvek od sharka.68 »

Beda píše:hmmmmmmm, sýpnout - je to vůbec ve slovníku??? :uff: :hmm:

ostatně že "zmladit" droždí mě taky zaujalo :bzik: :uff:

hele,Tobě nějak otrnulo,že jo :wink2: Že ty neznáš běžné termíny z kuchyně, mne nepřekvapuje.... :jazyk:
Obrázek

Uživatelský avatar
Tečka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2299
Registrován: 05.11.2007 8:39:30 0
Bydliště: Kousek od Kolína

Re: Kynuté ovocné koláče, ale i jiné

Příspěvek od Tečka »

Blážo, a vyžaduješ tvrdě kynuté těsto?
Já peču ovocný koláč nekynutý, od kynutého k nerozeznání, ale vydrží déle vláčný.
Trochu níž jsem dávala recept.
Litý koláč od Tečky, mrkni na to, dělám několikrát za rok, podle ovoce.
Když zachráníš jednu kočku, svět se nezmění, ale pro tuto kočku se svět změní navždy...

Uživatelský avatar
Bláža
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1279
Registrován: 04.12.2006 17:16:16 0
Bydliště: Praha

Re: Kynuté ovocné koláče, ale i jiné

Příspěvek od Bláža »

No rozhodně netrvám na kynutém :) Můžeš sem dát prosím link? Děkuju moc! :)

EDIT: už jsem našla!

Buchta:

Potřebujeme:
2 hrnky polohrubé mouky
1 hrnek cukru krupice
1/8 másla
- 1 hrnek mléka
2 celá vejce
1 prášek do pečiva (asi 1 čajovou lžičku)
vanilkový cukr
cukr krupice-na posypání

Postup:
2 hrnky polohrubé mouky smícháme s 1 hrnkem cukru krupice, přidáme máslo a uděláme drobenku. 1 hrnek drobenky odebereme a dáme stranou.
Do zbytku přidáme 1 hrnek mléka, 2 celá vejce a prášek do pečiva a smícháme.
Těsto je řídké.
Nalijeme na vymazaný a vysypaný plech, (já používám pečící papír), poklademe ovocem, (meruňky,borůvky, miluju černý rybíz ...), posypeme cukrem, pokud máme pocit, že ovoce je kyselejší, a vanilkovým cukrem.
Povrch posypeme hrnkem odebrané drobenky a dáme péct cca na 20-25 min. na 160 st. dle druhu trouby.
K nerozeznání od klasického kynutého koláče na plech, jaký pekla kdysi babička. Je to podobný recept jako shora uvedený, ale bez sněhu, prostě metoda ŽÁVES.
Dala bych i fotku, ale nejsem na Rajčeti.

Uživatelský avatar
Tečka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2299
Registrován: 05.11.2007 8:39:30 0
Bydliště: Kousek od Kolína

Re: Kynuté ovocné koláče, ale i jiné

Příspěvek od Tečka »

Výhodou je, že když máš menší plech nebo pekáček, vezmeš prostě menší hrneček a ubereš trochu ostatních ingrediencí. Loni jsem jeden koláč se zbytky švestek pekla v té maličké remosce. Ten recept je na klasický plech.
Sestra někdy dává Heru, ale já preferuju máslo.
Když zachráníš jednu kočku, svět se nezmění, ale pro tuto kočku se svět změní navždy...

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9388
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kynuté ovocné koláče, ale i jiné

Příspěvek od sharka.68 »

vždyť je to stejný jak na olejovou bábovku,co jsme psala vejš, jen místo oleje máš máslo... :wink2:
Obrázek

Uživatelský avatar
Bláža
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1279
Registrován: 04.12.2006 17:16:16 0
Bydliště: Praha

Re: Kynuté ovocné koláče, ale i jiné

Příspěvek od Bláža »

Recept je podobný, postup zpracování trochu jiný. Vyzkouším všechny recepty, co jste sem psaly. :)

Odpovědět