Hadí koláč

Vše, co se týče jídla, potravin i pochutin
Uživatelský avatar
Kytka
žába/žabák
žába/žabák
Příspěvky: 184
Registrován: 30.03.2007 9:10:24 0
Bydliště: Praha

Hadí koláč

Příspěvek od Kytka »

Recept je z netu. Je vyzkoušený a výborný. Jen jsem se nepatlala s mákem a dala jsem ten hotový ochucený do buchet.

Hadí koláč

Náročnost: Snadné
Počet porcí: Pro 8-10 osob
Doba přípravy: Do hodiny
+ kynutí
Pečení 1:00

NGREDIENCE
• 400 g hladké mouky
• špetka soli
• 100 g másla + rozpuštěné na potření
• 1/2 kostky droždí (20 g, nebo 2 lžičky sušeného)
• 150 ml vlažného mléka
• 1 vejce + 1 žloutek
• 50 g cukru

NA NÁPLŇ
• 100 g mletého máku
• 100 ml mléka
• 100 g marcipánu
• 2 lžíce povidel
• 1–2 lžíce brandy (nemusí být)

NAVRCH
• 20–25 švestek (podle velikosti), rozpůlených a vypeckovaných
• krystalový cukr na posypání
• 2 hrsti mandlových lupínků
• moučkový cukr na poprášení

Příprava jídla
1 Začněte náplní: mák zalijte vroucím mlékem a nechte vychladnout. Přidejte marcipán nakrájený na drobné kostičky a povidla, případně trošku brandy.
2 Mouku prosejte se špetkou soli. Máslo nakrájejte na kostičky. Droždí nadrobte a zalijte vlažným mlékem, a až vzejde, přidejte vejce, žloutek a cukr. Nalijte na mouku, přidejte máslo a řádně prohněťte na měkké nelepivé těsto. Těsto můžete také nechat zpracovat v robotu. Zakryjte utěrkou a nechte hodinu kynout.
3 Troubu předehřejte na 180 °C. Těsto vyválejte do obdélníku 30 cm na 40 cm a rozdělte podélně na tři díly. Každý plát potřete makovou náplní a zaviňte do ,hadů‘. Tyto hady pak narovnejte do kulaté koláčové formy o průměru 30 cm za sebe do tvaru spirály. Nechávejte mezi nimi mezery, aby bylo kam narovnat švestky. Těsto potřete rozpuštěným máslem. Proložte švestkami a posypte je krystalovým cukrem a mandlovými lupínky.
4 Pečte dozlatova 40 minut až 1 hodinu. Nenechte se zmást okraji, pokud by vám příliš rychle tmavly, zakryjte je kolem z alobalu s vystřiženým středem.

Můj výtvor zde: http://jitka-kytka.rajce.idnes.cz/Hadi_kolac/" onclick="window.open(this.href);return false;
Už vyhlížím švestky a hned upeku. :tasty:

Uživatelský avatar
alimo
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ
Příspěvky: 444
Registrován: 01.01.2007 18:20:29 0
Bydliště: Žihle

Re: Hadí koláč

Příspěvek od alimo »

Dík za inspiraci, to vypadá velice velmi jedle.
Já dneska pekla kynutý koláč s tvarohem, rybízem a drobenkou. Přijel synek a koláče zbylo tak možná kousíček zítra k snídani :lol: Ale neva, rybízu je ještě dost, upeču novej :)

Uživatelský avatar
Kytka
žába/žabák
žába/žabák
Příspěvky: 184
Registrován: 30.03.2007 9:10:24 0
Bydliště: Praha

Re: Hadí koláč

Příspěvek od Kytka »

Co mi to jen připomíná...... :chi:
Já mám ráda vyšší těsto a tak jsem nadšená. Opravdu stojí za vyzkoušení.

Odpovědět