ALMAS PITA

Vše, co se týče jídla, potravin i pochutin

ALMAS PITA

Příspěvekod MaRi » 09.11.2018 11:51:53 0

|Omlouvám se, ale neodolala jsem uvést pod origoš názvem - mám ráda madarskou kuchyni :chi: :wave:

9.11.2018
Možno som to tu už niekde dávala, ale pridám klasické jablkové pité – ako píše dolu Inka, to sú tie dve placky a medzi nimi jablká. Cesto je v podstate linecké s práškom do pečiva, ja robím z pol kila hladkej múky, celého zmäknutého masla (250 g), dvoch celých vajec, 1 prášku do pečiva, 2 lyžíc práškového cukru, 1 vanilkového cukru, väčšej štipky soli a ak sa cesto vzpiera spojeniu, trošky teplej vody. Cesto sa môže nechať odležať v chladničke. Nastrúhať 8 veľkých jabĺk výraznej chuti (napr. golden delicius neodporúčam) a ak chcete koláč s aj orechmi, tak zomlieť cca 200 g vlašských/lieskových orechov a osladiť ich podľa chuti práškovým cukrom (naša babička orechy nedávala, až mamina to takto vylepšila). Cesto rozdeliť na polovice, jednu vyváľať na placku na pečiacom papieri približne do veľkosti dna plechu a aj s papierom preniesť do plechu. Posypať rovnomerne polovicou orechov, navrstviť jablká (dobre je narobiť si kôpky a rozhádzať ich napr. vidličkou), na jablká rozsypať druhú vrstvu orechov a na ne vyváľanú placku z druhej polovice cesta. To môže byť trošku problém, treba ju preniesť na valčeku a cesto sa v tomto štádiu už rado trhá, ale to nevadí, čo sa odtrhne, zaplácnite (a ako hovorí moja kamoška, zožerie sa to tak či tak). Vrchné cesto opatrne tu a tam poprepichovať vidličkou, aby mala kade unikať para z jabĺk. Piecť na 170-180°C do zružovenia povrchu a zozlatnutia okrajov. Posypať práškovým cukrom a keď vydržíte, dobre je nechať pité odstáť v plechu do druhého dňa, aby cesto od jabĺk zmäklo a chute sa spojili. Názov pité je z maďarského almás pita, čo je proste jablkový koláč :P (to je silne zalizovací smajlík)

(c) km 11
MaRi
žabí královna/král
žabí královna/král

Re: ALMAS PITA

Příspěvekod km11 » 13.11.2018 9:31:12 0

SUPER!!! Dakujem :in_love:
km11
potěr
potěr

Zpět na Kuchařský koutek