Co vy na to, že je pes dle zákona "věc"?

Vše, co se nevejde jinam

Bedo

Příspěvekod tosca » 15.01.2007 12:53:06 0

ten můj dotaz byl reakcí na tvá slova, že

Já vím :) A máš pravdu. Nebylo to formulováno nejlépe a proto jsem jako odpověď (když to byl skutečně dotaz :wink: ) uvedla, že věc samozřejmě žádná práva mít nemůže. Ta Tvá otázka byla na místě. :) A ano, myslela jsem to obecně jako ochranu práv majitele věci. Zcizení, ale i ztráta (poměrně častý jev), prodej, darování, dědictví ... ale i neoprávněné užívání. Asi nikoho nepřekvapí, že si nesmím před obchodem vzít cizí kolo a jezdit na něm, ale mnoho lidí překvapí, že si nesmí před obchodem bez mého souhlasu hladit mého psa. Protože je to moje "věc" a oni nemají právo ji užívat - hladit, pokud k tomu já nedám svolení.

PSOZ ... vím, že řeší obecně zvířata, ale ruku na srdce (stačí kouknout na web), kočky jsou prioritou :) Nic proti tomu, je to dobře. Cokoliv, co zlepší situaci s bezprizornými zvířaty je záslužná činnost. A jestli to jsou kočky nebo psi nebo fretky nebo koně na tom celkem nezáleží. Podstatná je stejně změna v myšlení lidí a ta změna bude obecně vůči zvířatům, ať bude mít původ v srdeční záležitosti jménem kočka, pes (nebo pavouk :) )

Ten případ jsi "našla" pro mě. Jako vzorovou ukázku, kdy zákony nejsou dostatečné. Bedo, není to moje první diskuze na toto téma, ale je to první konkrétní příklad, díky kterému uznávám ... zákony vyžadují změnu. Jenom nevím jestli je na vině to, že některý zákon pohlíží na zvíře jako na věc nebo v tom, že v Zákoně na ochranu zvířat chybí řešení situací vyžadujících urychlený zásah.
Paní Martina Janoušková mi jako první z lidí se kterými jsem diskutovala dokázala vysvětlit proč jako vegetarián může jíst rostliny ale nemůže jíst zvířata. Ty jsi dokázala najít příklad, kdy je zákon na ochranu zvířat nedostatečný. Je málo lidí, kteří dokáží argumentovat věcně a předkládat fakta. A jak víš, já si vážím diskuze, která pro mě znamená nové informace nebo zjištění, že jsem se mýlila, případně, že jsem si něco vykládala špatně. Od toho přece diskuze je, abychom se dozvěděli něco nového. :)
tosca
žabí královna/král
žabí královna/král

tak jsem asi (určitě) něco zmastila

Příspěvekod MaRi » 15.01.2007 20:24:31 0

:cry: To, co je pod názvem "Dotaz", mělo být tady. Kopíruju:

Prosím, berte tuto poznámku jako dotaz - docela by mě zajímaly názory jiných - budu se snažit, aby z ní moc netrčely emoce. Problém je, že v současné době toho mám dost hodně naloženo na rohy a nemám na to, abych pátrala v zákonech a vyhláškách. Proto se ptám.

Situace: Mám psa, který zle pokouše a potrhá člověka, třeba zloděje. Víme, jaká hysterie se kolem podobného případu rozpoutá. V podobné situaci se vyrojí požadavky psa odebrat a utratit - nevím ovšem, zda by k tomu na základě našich zákonů skutečně došlo. (Opravdu by mě zajímalo, jak to v zákonech je.)

Jiná situace: Špatně zaparkované auto se rozjede a porazí člověka. Moc pochybuju, že by byly snahy auto majiteli odebrat a zničit.

Řekla bych, že v podobných případech by se na tyto dvě "věci" pohlíželo rozdílně.
MaRi
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Beda » 15.01.2007 21:48:59 0

MaRi píše: tak jsem asi (určitě) něco zmastila

klid, MaRi :wink: , s dovolením jsem to umázlaObrázek ... bylo by myslím docela škoda, kdyby se třeba odpovědi tříštily, pokud by někdo odpovídal tady a někdo u toho druhého tématu, tak proto :wink:

pokud jde ale o odpověď, bohužel taky nevím, chjo...Obrázek ...opravdu by neškodilo vyjádření právníka nebo někoho, kdo do toho víc vidí... hmmm :?: ... a nemyslím jen tuto tvou otázku, ale celkově.... jinak asi souhlasím, že na tyto dvě "věci" by se pohlíželo rozdílně, ovšem o co by se to ze zákona opíralo :?: :shock:
Obrázek
Beda
Administrátor
Administrátor

Re: tak jsem asi (určitě) něco zmastila

Příspěvekod tosca » 28.02.2007 21:57:15 0

MaRi píše:Situace: Mám psa, který zle pokouše a potrhá člověka, třeba zloděje. Víme, jaká hysterie se kolem podobného případu rozpoutá. V podobné situaci se vyrojí požadavky psa odebrat a utratit - nevím ovšem, zda by k tomu na základě našich zákonů skutečně došlo. (Opravdu by mě zajímalo, jak to v zákonech je.)

Jiná situace: Špatně zaparkované auto se rozjede a porazí člověka. Moc pochybuju, že by byly snahy auto majiteli odebrat a zničit.

Řekla bych, že v podobných případech by se na tyto dvě "věci" pohlíželo rozdílně.

Můj názor:
Pes, který zle pokouše člověka: závisí na tom, kdy a kde.
- Bude-li to na ohrazeném pozemku majitele a pokousaný tam vnikne neoprávněně, teoreticky, dle zákonů, by to mělo být posuzováno jako obrana majetku (připadně se zbraní) Je to důvod k šetření, k posouzení, zda byla obrana přiměřená a pokud ne, tak postih majitele za nepřiměřenou obranu. Byl-li pozemek nedostatečně zabezpečený, lze mu nařídit zvýšit zabezpečení (zloděj musí překonat překážky)
- Bude-li to na ulici a pokousání nebude předcházet útok na majitele (pak by to byla osobní obrana), je to útok (případně se zbraní), stíhaný a trestaný bude opět majitel.
Teoreticky, naše zákony neumožňují v takovém případě odebrat psa a utratit ho. Jediné, co v reále vede k utracení psa bývá tlak veřejnosti, ale i tak ho většinou nechá utratit majitel (udávaný důvod je, že je pes agresivní a ohrožuje rodinu).
Situace je jiná, pokud se vyskytne policista přímo u útoku psa na člověka. Dle zákona je totiž oprávněn usmrtit zvíře, které bezprostředně ohrožuje člověka. Takže v takovém případě je oprávněn psa usmrtit.
Osobně si myslím, že podle našich zákonů nelze nikomu psa odebrat na základě tlaku veřejnosti a utratit ho. O odebrání zvířete rozhoduje veterinární správa a to za definovaných podmínek. Důvody k usmrcení zvířete jsou taky definované.
tosca
žabí královna/král
žabí královna/král

Re: Co vy na to, že je pes dle zákona "věc"?

Příspěvekod lenkai79 » 28.07.2014 7:57:26 0

Podle nového občanského zákoníku je to již živý tvor. :clap_hands: Takéže problém částečně vyřešen. :wink2:
Všem krásný den! Když hledám levné osvěžovače vzduchu zvolím velkoobchod drogerie.
lenkai79
potěr
potěr

Předchozí

Zpět na Ostatní