Podyjí - prosím o tipy

Vše, co se nevejde jinam

Podyjí - prosím o tipy

Příspěvekod Petrs01 » 22.02.2016 9:06:46 0

Vloni v létě jsme udělali toulavou dovolenou se stanem ve vozíku – cirkus na kolečkách. Prošli a projeli jsme Chřiby, Moravský kras a jeho okolí. Články o našem putování jsou na Dedeníku tady a tady. Po téhle dovolené jsem byla chvíli přesvědčená, že poprvé a naposled. Jenže... mamince se to líbilo a navrhla Podyjí, které mne už dlouho láká. Problém je v tom, že Podyjí (a vůbec jih Moravy) tak dobře neznám a i v Moravském krasu jsme narazili na problémy. Tak se pokouším sehnat co nejvíc potřebných informací – pomůžete?

Stejně jako vloni by jely 2 auta, vozík-stan, 4 lidi a 2 psi. Předběžný plán začíná Lednicko-Valtickým areálem, Pálavou a pokračuje do Vranova a dál až na Cornštejn a Bítov. Přes hranice se mi moc nechce – nikdo z nás není dobrý na jazyky a spoléhat na domluvu rukama-nohama se bojím. Při návratu možná přibrzdíme u Dalešic. No a tady je výčet mých starostí:
- voda. Pitná, volně dostupná. Studánky? Studny? Pítka? Máme kanystry, ale občas je potřebujeme naplnit.
- spaní. Starost největší. Kemp se s naším cirkusem docela prodraží, ale hlavně – my chceme v noci SPÁT. Ne poslouchat jak u vedlejšího stanu slaví a v blízké hospodě řvou do čtyř do rána. A navíc nechci řešit, že mi cizí děti lítají okolo Vaška a pořád hlídat kdo na něj zkusí sáhnout a vysvětlovat proč má dítě o ručičku míň (nežerem děti na potkání, ale někteří lidé prostě nemají rozum). Když už kemp, tak takový, kde se dodržuje noční klid a dvě noci v něm nás nevyjdou dráž než dovolená u moře.
- spací parkoviště. Pro nás ideální, ale vzácné zboží. Potřebujeme jen trochu tichého prostoru, odkud nás nikdo nevyžene a není to zrovna u vesnice nebo u hlavní cesty. Neznáte taková místa poblíž naší trasy? Na dobré místo klidně kus dojedem, ale musím o něm vědět. Tohle je základ celého cirkusu.
- dopoučené trasy, zejména vyzkoušené kočárkové trasy. Ano, zvládnem i schody a nesjízdnosti, ale nesmí toho být moc. Myslím, že na svatý kopeček nad Mikulovem Barouška nepotáhnu (ostatně už na něm byl). Neznámé pamětihodnosti, které stojí za to vidět? Zapomenutá zřícenina nebo volně přístupná jeskyně? (hlavní a známé věci jsou v plánu)
- tipy na dobrou hospůdku. Není to nutnost a většinou jedem za zásob, ale jedno nebo dvě jídla...
Pomozte mi prosím postavit náš cirkus na kolečka! :prosim: :blob:
Petrs01
žabí královna/král
žabí královna/král

Re: Podyjí - prosím o tipy

Příspěvekod Fallen DragonKin » 25.02.2016 15:45:18 0

Petro, zkousela jsi jestli existuji nejake stranky na internetu kde by si lidi sdileli zkusenosti a tipy tohoto druhu?
"Everything works out okay in the end. if it hasn't worked out yet, then it's not the end"
Fallen DragonKin
žába/žabák
žába/žabák

Příspěvekod Petrs01 » 25.02.2016 16:09:26 0

Já se bojím, že moje požadavky jsou dost specifické. Ten hlavní problém - spací parkoviště, to asi nikde na netu nebude.
Studánky třeba na netu jsou, ale mám vyzkoušeno, že ne vždy je tam pravda - studánka na webu označena jako pitná, v reále na studánce upozornění o závadnosti a z kempovky vyčteno, že tento problém už je tam 3 roky.
Petrs01
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod jakkel » 25.02.2016 16:22:45 0

jakkel
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ

Příspěvekod Xerxová » 27.02.2016 7:02:59 0

já bych volila něco takového - určitě se dají najít i levnější verze - tohle je jen rychlý první pokus... Já vím - je to moc civilizace a ne vlastní "boudička" na cestách...
http://www.e-chalupy.cz/jizni_morava/ch ... e-6457.php
Xerxová
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Petrs01 » 27.02.2016 17:45:08 0

Uf, jednak už to jde docela do peněz (za to že jsme celý den pryč a potřebujem jen někam položit spacáky a pelechy) a hlavně je to dost přejíždění. Bydlení na jednom místě prostě není pro nás :wink:
Mně se v principu líbí ta boudička, ona je to fakt paráda, problém je v tom, že lidi jsou podezřívaví a je to na hranici legálnosti (někde zakázáno úplně)
Petrs01
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Matylda » 27.02.2016 19:33:33 0

Přiznávám, že netuším, kde se dá spát. Třeba tam, kde stojí kamióny, ale tam zas nerozložíš tu boudičku...
Obrázek
Matylda
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Petrs01 » 27.02.2016 20:40:13 0

no, celej náš cirkus je tak velikosti jednoho kamionu, takže teoreticky jo. Prakticky jsou tyhle kamionové parkoviště u dálnic a furt je tam provoz - takže zas naprd jak kvůli klidnému spaní (holt MLP je v tomhle děsnej cíťa), tak kvůli psům.
V podstatě ideál vypadal takhle:

Parkoviště u vedlejší cesty (přes cestu byl hřbitov, patřilo asi k němu), za ním louka (pole, les, cokoliv, hlavně ne dálnice nebo hospoda). Psi se můžou volně pohybovat (nejdou daleko, vyčůrat a zpátky). Nikomu jsme tam nevadili.
Petrs01
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Xerxová » 27.02.2016 21:31:22 0

jsou státy, kde je volné stanování povolené a poměrně běžné. Jinde je normální zeptat se majitele pozemku - a většinou tě nevyžene, často doporučí lepší umístění v rámci svých možností. Ale mám pocit, že v Čechách na to zvyklí nejsme... Ještě se toleruje spaní "čundrácké" bivakové, nebo s malým stanem - ale bez auta. Pro stan a auto se očekává použití kempu.
Asi by se šlo dohodnout s majitelem pozemku - ale zase je to o tom, mít kontakt (nebo si ho najít) , poptat se a dohodnout dopředu.
Xerxová
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Beda » 28.02.2016 9:47:36 0

taky mě napadlo, jesti byste neměli problém kdyby na vás někdo přišel, myslím že takhle navolno "se to nesmí" :nevim:
Obrázek
Beda
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod ri » 28.02.2016 10:34:14 0

Podle kterého zákona?
Právník by se hodil :)
ri
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Petrs01 » 28.02.2016 10:43:41 0

Není celkem problém spát v autě - tak jezdíme s MLP a je to sice trochu mačkání, ale dává to skvělé možnosti.
Není problém spát nadivoko - buď v trempských kempech a srubech, nebo opravdu "plácnu spacák na zem a spím". Pokud nejdeš na jistotu, tak je trochu loterie jestli vůbec budeš mít kde spát, ale JE TO ONO! :heart:
Problém je se stanem - ale ten se dá schovat do lesa tak, že jde najít jen náhodou.
Jenže všechno tohle už prý pro moji maminku není. Mládí a zdraví už prý nejsou to co bývaly a na vandr ji neukecám ani když slibuju že všechno odnesu já. V boudičce má matrace a deky a pohodlí. Ostatně v jejich krátkém autě se moc spát nedá.
Ale zároveň jsme pořád toulavía ... maminka chce venčit svoji boudičku.

ri - to by mě taky zajímalo, co se vlastně podle zákona smí a co ne, ale tohle netuším kde hledat (zákony najít umím, ale kterej z nich studovat?)
Petrs01
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod ri » 28.02.2016 10:45:55 0

Jinak jsem z veřejných tábořišť nasla jen tohle:
https://www.dokempu.cz/krecovice/kemp-v ... vohost-22/
asi to neni nejinzerovanější typ ubytování ;)
ri
žabí královna/král
žabí královna/král

Příspěvekod Beda » 28.02.2016 11:09:40 0

http://www.caravan24.cz/forum/viewthrea ... d_id=10353

Kempování ve smyslu táboření (podle legislativy "...činnost umožňující pobyt v přírodě s možností přespání, přípravu jídla, hygienu apod....") u nás upravuje Zákon č. 114/1992 Sb. O Ochraně přírody a krajiny, Zákon č. 289/1995 Sb. O Lesích a dále místní městské a obecní vyhlášky. Tam jsou uvedena místa, kde je táboření zakázáno. Na soukromých pozemcích je vždy nutné mít svolení majitele - i pokud pozemek patří obci. Nemusí tam být zákazová značka.

nezkoumala jsem pravdivost :nevim:
Obrázek
Beda
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod Petrs01 » 28.02.2016 11:17:30 0

Sice se to jmenuje tábořiště, ale podle mne je to normální kemp.
Já vím o tomhle: http://mapy.cz/turisticka?x=16.6482407& ... &q=Mikulov - ale pokud si dobře vzpomínám, tak před lety tam byl nějaký srub, pár koní a psů. Tak uvidím, snad to bude použitelné (pokud jo, tak beru rovnou dvě noci). Jenomže to je snad JEDINÉ takto oficiální a přitom nekempové tábořiště. Hmm, kruci, ty zákony by mě opravdu zajímaly. V každém případě to může být upraveno místními vyhláškami a v tu chvíli jsem v háji. To je nekonečná příprava ve vyhláškách, mapách a katastru - a nakonec stejně přejedeš do vedlejšího katastru, protože tam kde to vypadalo že by to šlo, tak to nejde...

Edit - no, jenže soukromé je všechno - takže v každém případě sehnat majitele a uprosit ho. Takže vědět dopředu kde jsou vhodná místa, zjistit si majitele, obeslat je... UFF, zlatý spacák pod smrkem.
Petrs01
žabí královna/král
žabí královna/král

Další

Zpět na Ostatní