Potíže při pěstování

Fórum pro milovníky flóry. Diskutujte, předávejte si rady a zkušenosti s pěstováním i péčí.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petrs01
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1259
Registrován: 19.05.2008 11:15:50 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Potíže při pěstování

Příspěvek od Petrs01 »

Poradíte někdo?
Muž si před lety přivezl vzrostlý žumen (cissus) v závěsném květináči. Bydlí tady od začátku - leden 2012 - v ložnici, kupodivu přežil období bydlení v krabicích i všechny dovolené - to vždycky shodil pár listů, po zalití zase nahodil nové a vlastně vypadal pořád stejně. V červnu 2015 jsme ložnici celou přestavěli a kytka šla konečně pověsit. No a v minulém roce začal tak nějak vadnout. Nejdřív se na některých listech objevily uschlé fleky, čím dál častěji listy schnou, celá rostlina vypadá ovadle, "schlíple". Takhle už pomalu odchází skoro rok a dostali jsme se do stavu, který už fakt není dobrý. Jenže já prostě nevím co s tím. Když s tím začal, dostal přisypáno trochu hlíny a přišlo mi, že se spíš zhoršil, takže na kompletní přesazení jsem si netroufla. Vyčetla jsem, že má rád rosení, tak rosím, ale taky bez úspěchu. Chcípá bez ohledu na teplotu (v létě se to tady vypeče i na 30, naopak i teď spíme s pootevřeným oknem), na zálivku, na světlo,... Docela mne to mrzí, netuší někdo co s ním?

Uživatelský avatar
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3202
Registrován: 23.11.2010 13:49:48 0
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Potíže při pěstování

Příspěvek od IvaP »

Možná přelití, hniloba kořenů, vyčerpání živin... Na jaře si nech pár kousků zakořenit a znovu zasaď.

Uživatelský avatar
Inka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2446
Registrován: 30.11.2009 11:47:57 0
Bydliště: Plaňany

Re: Potíže při pěstování

Příspěvek od Inka »

Já bych ho vyndala z květníku, prohlédla kořeny, odstříhala všechno nehezké jak dole, tak nahoře a zasadila do nové zeminy.
Obrázek

Uživatelský avatar
assol
žába/žabák
žába/žabák
Příspěvky: 276
Registrován: 24.11.2010 19:37:06 0
Bydliště: Plzeň

Re: Potíže při pěstování

Příspěvek od assol »

Cissus znám, kdybych nepřistřihovala, ovinul by mi místnosti několikrát kolem dokola. :D Odstřihané šlahouny (ne všechny) je mi líto vyhodit a tak je dávám do vody. Ty co mám ve ve skleněném džbánu už mají krásné kořínky. Možná Ti u okna nastydl? :nevim: Takže určitě přesaď a pokud je rostlina třeba u kořenů uhnilá, vyber zdravé šlahouny a nech zakořenit. Nějaké škůdce rostlin tam nemáte? V květinářství mají takové lepivé šipky, které se zapíchnou do květníku a případné potvory se lapí.

Uživatelský avatar
Petrs01
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1259
Registrován: 19.05.2008 11:15:50 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Potíže při pěstování

Příspěvek od Petrs01 »

Mě mate to, že je celou dobu u nás týrán tak nějak stejně, a že chcípá dlouhodobě (takže průvan apod. spíš vylučuji).
Zkusím tedy přesadit, ale bojím se že ho dorazím.

Uživatelský avatar
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3202
Registrován: 23.11.2010 13:49:48 0
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Potíže při pěstování

Příspěvek od IvaP »

Petrs01 píše:Mě mate to, že je celou dobu u nás týrán tak nějak stejně, a že chcípá dlouhodobě (takže průvan apod. spíš vylučuji).
Zkusím tedy přesadit, ale bojím se že ho dorazím.
Dej pár výhonků do vody a pak přesaď.

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9394
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Potíže při pěstování

Příspěvek od sharka.68 »

Tohle množí máti, jede to jak blázen.... a máš ho u stoupačky-pověs ho jinam, nedělá mu to vedro s pootevřenou ventilací dobře....

ale hodně odpovědí,co děláš špatně, je tady..

https://www.ceskestavby.cz/rostliny/zumen-cissus/" onclick="window.open(this.href);return false;

Charakteristika rostliny Žumen, Cissus
Odrůdy: Cissus antarctica, C. discolor, C. striata, C. rhombifolia, C. capensis
Původ: Austrálie a země jižní Afriky
Druh: převislá pokojová rostlina
Typ listu: roztřepené či vícetvaré, vejčité
Barva listu: tmavě zelené
Výška: 60 - 100 cm
Náročnost pěstování: Je to nenáročná pokojová rostlina.
Použití: Rostlinu můžeme pěstovat jako převislou nebo popínavou. Je vhodná do závěsných nádob nebo na pokrytí mřížových koster.
Tvarování / řez: Rostlinu lze dobře tvarovat.
Hydroponie: ano
Nároky na světlo: přímé světlo, polostín
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Požadavky na pěstování
Světlo: Pro pěstování je vhodné světlé stanoviště bez přímého slunce. Snese i polostín.
Teplota: Rostlina není náročná na teplotu. V zimě by však neměla klesnout pod 10 ° C.
Voda: V létě zaléváme opatrně, v zimě zálivku ještě více omezíme.
Vlhkost: V létě vyžaduje časté rosení listů. Květináč s rostlinou rovněž postavíme do misky s vlhkými kamínky.
Hnojení: V době vegetace hnojíme každých 14 dní standardních tekutým hnojivem. Pokud nemá rostlina dostatek výživy, listy nemají správnou barvu.
Množeni: Množíme na jaře, kdy rostlina vytváří nové výhony. Řízky 8 - 10 cm dlouhé odřízneme a než je zasadíme do substrátu, stonek ponoříme do stimulátoru, aby lépe zakořenily. Květináč přikryjeme igelitovým sáčkem, aby mladá rostlina měla dostatek tepla.
Přesazování: Mladou rostlinu přesazujeme každý rok zjara, starší rostlinu každé 3 roky.
Zemina: jednotná zemina nebo rašelinový substrát
Letnění: Letnit je možné jen Cissus antarctica.
Problémy: Příliš chladné stanoviště v zimě způsobuje skvrny na listech.
Škůdci: Pokud nemá rostlina dostatek vlhkosti, objevují se puklice, mšice, molice a štítěnky.
Obrázek

Uživatelský avatar
Petrs01
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1259
Registrován: 19.05.2008 11:15:50 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Potíže při pěstování

Příspěvek od Petrs01 »

Tak moc pod 10 to asi nepůjde, ostatně ty fleky jsou jen na pár krajních listech u okna - to teda možná od toho bude. Ale chcípá to celý, tak jakože vadne. Od stoupačky je oddělený závěsem (na fotce přestavba ložnice, závěs asi v pračce) a jinam se prostě nevejde. Nehnojím nikdy nic a kytky to vcelku přežívají. On to taky bez problémů 5 let akceptoval, barva listů je OK. To okno taky otevírám celou dobu. Prostě se nic nezměnilo a ze spokojeně vypadající kytky je kytka schlípnutá.

Zkusím to přesazení až bude chvíli čas.

Uživatelský avatar
sharka.68
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 9394
Registrován: 12.08.2010 6:56:19 0
Bydliště: Perníkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Potíže při pěstování

Příspěvek od sharka.68 »

tak bude hladovej,nemá živiny.....
Obrázek

Uživatelský avatar
Inka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2446
Registrován: 30.11.2009 11:47:57 0
Bydliště: Plaňany

Re: Potíže při pěstování

Příspěvek od Inka »

Já se teda přiznám, že jsem ho kdysi také umořila, ale já ho fakt přelila. Ovšem nějakou tu výživu fakt potřebuje.
Obrázek

Xerxová
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2929
Registrován: 15.02.2007 18:23:16 0
Bydliště: Liberec

Re: Potíže při pěstování

Příspěvek od Xerxová »

já taky myslím, že už "vyžral" vše z květináče a nemá kde brát - takže přihnojit a nebo přesadit. A není naškodu občas květenu "omladit". Sice nerada - ale taky čas od času obří kytky oberu, ořežu - případně nově namnožím...

Uživatelský avatar
Petrs01
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1259
Registrován: 19.05.2008 11:15:50 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Potíže při pěstování

Příspěvek od Petrs01 »

Přesazení dlouho vypadalo nerozhodně - samozřejmě jsem toho u takové kytky, navíc opletené v závěsu, dost polámala, takže předchozí týdny jsem jen obírala to co nepřežilo. Ale... ten zbytek se chytil a obrůstá! :super:

Odpovědět