27.7.2015 opožděný kuřácký rozhledník

Moderátoři: Lika, radanova

HCHO
žabí slečna/mládenec
žabí slečna/mládenec
Příspěvky: 139
Registrován: 20.01.2010 17:16:06 0

27.7.2015 opožděný kuřácký rozhledník

Příspěvek od HCHO »

Pokud by se nehodilo, prosím smazat :)
Kdysi jsem slibovala nějaký článeček - rozhledníček na kouření a ještě se mi úplně z hlavy nevykouřil, ale moc času prostě nemám :(. Když se tu před nedávnem nakouslo kouřící téma znova (Toro gratuluju), tak bych přidala pár informací.
Česká republika je v kouření na špičce Evropy (s Maďarskem a Rakouskem) a bohužel to není zrovna moc lichotivé přední místo. Protože kouření má naprosto nepopiratelné negativní vlivy na zdraví (karcinom plic mají v 85 % procentech kuřáci, jeden z jeho subtypů – malobuněčný karcinom mají v 98 % kuřáci a to nemluvím o nenádorových onemocněních plic a vlivech na kardiovaskulární systém atd.), bylo by záhodno s tím něco udělat. Protože kouření je celkem celosvětový problém, věnuje se mu i světová zdravotnická organizace a to včetně doporučení, jak nejlépe kouření omezovat. Dokument WHO na toto téma je poměrně rozsáhlý, tak jsem to úplně nesestudovávala, jak moc se ho naši zákonodárcové drží, ale je postupně zapracováván do legislativy většiny zemí. Je k nahlédnutí zde - http://www.who.int/fctc/text_download/en/" onclick="window.open(this.href);return false; a http://www.who.int/fctc/treaty_instrume ... l_2011/en/" onclick="window.open(this.href);return false; (pokoukáním po těchto stránkách se dostanete i ke spoustě dalšího zajímavého čtení). V omezování kouření jsme (tedy Česká republika) také na chvostě za většinou evropských zemí.
Asi bych zmínila jen pár věcí:
Kouření je „byznys“ – tabákové firmy se snaží toho prodat (a tak vydělat) co nejvíc, a na dani z tabákových výrobků jsou i poměrně velké odvody do státní pokladny. Takže i stát hodně váhá s tím, jak moc se mu vyplatí regulovat kouření. Nepopiratelným faktem je ale to, že zvýšení ceny tabákových výrobků vede ke snížení jejich spotřeby daleko účinněji než jakékoliv jiné další mechanismy (obrázky na krabičkách apod.). Takže lze očekávat, že ceny tabákových výrobků (a tím i odvody do státní kasy) nadále porostou (a moc bych se nebála, že budou naše zákonodárné orgány moc spěchat s těma zákazama a omezeníma).
Kdysi proběhla novinama trochu kuriózní hláška pana prezidenta něco v tom směru, že když začal kouřit až v dospělém věku (myslím, že se tam uvádělo 27 let), takže mu už žádná velká rizika z kouření nehrozí. Spousta vážených osobností se u toho rozčilovala na stránkách různých periodik s velkou vehemencí ještě mnoho dalších týdnů :). Co je z toho ale fakt. Na incidenci zejména nádorových onemocnění nemá vliv jen délka a intenzita kouření (tzv. balíčkoroky), ale také jak brzy se začne kouřit. Je to způsobeno tím, že plíce se vyvíjejí poměrně pozdě (protože je vlastně do porodu nepotřebujeme) a hodně z jejich vývoje se děje i po narození až do pozdní puberty. Takže různé zákazy kouření jsou směřovány hodně na omezení pasivního kouření, které právě nejvíc postihuje děti. To co mne (a spoustu dalších lidí, co to trochu sledují) v současné době dost děsí, je obrovský nárůst kuřáků mezi středoškoláky. Před dvaceti lety v naší třídě (gympl) pravidelně kouřil jeden kluk, další si občas někdy ve společnosti zapálili, ve třídě mého o dvacet let mladšího synovce (velmi dobrá střední odborná škola s maturitou) pravidelně kouří asi tři čtvrtiny studentů. Naprostá většina sestřiček nově nastupujících do nemocnice kouří atd. (bohužel se mi na tohle nepodařilo dohledat tvrdá data na českou populaci, zcela určitě jsou na rakouskou populaci) To je věc, se kterou by bylo potřeba něco udělat :(. I když vím, že týrání chronicky závislých kuřáků tím, že se jim bude všude kouření zakazovat, u nich k nijak zvlášť k většímu omezení kouření nepovede, tak doufám, že právě zákaz kouření v restauracích a jiných podobných podnicích by u začínajících kuřáků mohl být celkem slibný – většina mládeže si zapálí právě na diskotéce (nebo jak se tomu dneska řiká :) či jiné podobné zábavě. Nicméně dost možná by bylo ještě daleko lepší, kdyby se podařilo dostat na sociální sítě něco v tom směru, že kouření už je přece dávno úplně „aut“. Jenže jak to tam dostat, na to asi člověk nad třicet (mladším to asi moc nedělá hlavu) nemá šanci přijít :(.
Ještě mi zbývají „elektronické cigarety“. Jednou ze snah, jak omezovat následky kouření je taky to, aby byly dostupné „tabákové výrobky“ poněkud méně toxického charakteru. Tak se přišlo k elektronickým cigaretám – dodávají nikotin v podobné formě jako cigarety (údajně i včetně světýlka, který se rozsvítí, když kuřák potáhne :), já to nikdy neviděla), nicméně neobsahují dehty, které se v současné době jeví být nejškodlivější komponentou kouře standardní cigarety. Na to, zda jsou skutečně lepší než normální cigarety co se týká incidence nádorových, plicních a kardiovaskulárních onemocnění, si ale budeme muset tak dvacet let počkat :(. Proč těch dvacet let? Když se srovávají křivky kouření a výskytu karcinomu plic vycházejí z toho poměrně pěkné grafy. Například když začaly ve větší míře kouřit ženy, tak se to asi s dvacetiletým odstupem objevilo ve zvýšení výskytu karcinomu plic u žen. Když se začaly prodávat cigarety s filtrem, tak se zhruba s odstupem dvaceti let obměnilo zastoupení různých typů nádorů plic, při podobném celkovém výskytu nádorů (dává se to do souvislosti s tím, že bez filtru méně lidí „šlukovalo“ a karcinomy vznikaly v průduškách, s filtrem si to našlukovali pěkně až do plicních sklípků a tak teď máme daleko víc karcinomů z této oblasti). Doufám doufám, že stran nádorových i nenádorových onemocnění plic by elektronické cigarety tím odstraněním dehtů snad nějaký ten pozitivní efekt mít mohly, u kardiovaskulárních onemocnění (infarkt, ateroskleróza apod.) si myslím, že je více ve hře vlastní nikotin a asi to o moc zdravější nebude. Další věc, na kterou se upozorňuje, že elektronické cigarety nepomáhají v odvykání kouření, že se naopak stává, že si lidé snadněji zvyknou na vyšší dávky nikotinu. Pro odvykání jsou jistě lepší nikotinové náplasti a žvýkačky, protože pomalejším přísunem a stabilnější hladinou nikotinu skutečně tlumí potřebu nárazové dávky, která je v normální i elektronické cigaretě.
Tak to je tak asi všechno, co mne napadlo. Mám k dispozici ještě pár zajímavých článků, kdyby to někoho zajímalo, nechtěla bych je nikam věšet (zasponzorovala je moje alma mater :), ale pro soukromou potřebu ráda přepošlu.
Jinak zdravím všechny hadopasníky, zvířetníky a dedeníky a spol. s omluvou za absence – občas čtu (nejvíc Rozverníček) a palečky přidržuju (Kaštan, Kočka s Pufíkem, Rpuť s nemocničními peripetiemi - Evelíne, koukej se objevit!, Karolina s autem atd. atd.), ale nestíhám...
Tak se mějte a dejte dál, že kouření je fakt (ale fakt) úplně aut.
HCHO

Xerxová
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2919
Registrován: 15.02.2007 18:23:16 0
Bydliště: Liberec

Re: 27.7.2015 opožděný kuřácký rozhledník

Příspěvek od Xerxová »

hezky napsané. Statistiky jsou asi neúprosné... Já jsem divná - ale cigaretu jsem v životě v ruce nedržela...

Uživatelský avatar
ri
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1641
Registrován: 27.03.2007 8:41:57 0
Bydliště: Sovenice, Nymbursko

Re: 27.7.2015 opožděný kuřácký rozhledník

Příspěvek od ri »

Noo, díky.
Takového nikdy není dost :)

Xerxová, a to já jo. Dokonce možná i zapálenou. Ale zkoušet ...to jsem nezkoušela :)

Uživatelský avatar
IvaP
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 3198
Registrován: 23.11.2010 13:49:48 0
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: 27.7.2015 opožděný kuřácký rozhledník

Příspěvek od IvaP »

Tak to jsme tři, do svých cca 14 jsem byla pasívní kuřák, máti, ač zdravotní sestra bánila i doma. A pak byla na nějakém třídním srazu, tam zřejmě hulila jak o život a bylo jí děsně zle.... Přestala kouřit ze dne na den a stal se z ní militantní nekuřák.

Uživatelský avatar
ri
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1641
Registrován: 27.03.2007 8:41:57 0
Bydliště: Sovenice, Nymbursko

Re: 27.7.2015 opožděný kuřácký rozhledník

Příspěvek od ri »

Hele, to je jak u nás :D
Táta, doktor :) Pak byl na operaci a když už týden nekouřil, nevrátil se k tomu.
Jo, velmi agresívní nekuřák :)

Uživatelský avatar
Tora
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1706
Registrován: 02.10.2013 16:50:26 0

Re: 27.7.2015 opožděný kuřácký rozhledník

Příspěvek od Tora »

Díky. Za ten rok, co nekouřím, se cítím fakt mnohem líp.
Je to v hlavě, jak už jsem psala. Kdo nechce opravdu, ale jen s myšlenkou na to, že skončí, koketuje, neskončí. To chce fakt tvrdé rozhodnutí. Mně pomohla kniha od Allena Cara Snadná cesta jak přestat kouřit. A bylo to bez absťáků, opravdu, a měla jsem radost z každého dne, když už jsem nemusela hledat zapalovač a strachovat se, jestli mi nedojdou cigarety.
Kybyste měl někdo zájem o tu knížku, mám ji, můžu poslat na mail.
Ale samosebou, jen ta knížka sama to nedokáže. Musíte fakt chtít.

Mar-ska

Re: 27.7.2015 opožděný kuřácký rozhledník

Příspěvek od Mar-ska »

jdu s vámi do klubu nekuřáků, můj tatínek kouřil, maminka ne. Já i dcera jsme nikdy nekouřily. Proti kuřákům nebrojím ale nesmí mi otravovat život. Když si chce propalovat hubu tak ať si ji propaluje. Ale měl by být trochu ohleduplný k okolí.

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 27.7.2015 opožděný kuřácký rozhledník

Příspěvek od Beda »

HCHO píše:Další věc, na kterou se upozorňuje, že elektronické cigarety nepomáhají v odvykání kouření, že se naopak stává, že si lidé snadněji zvyknou na vyšší dávky nikotinu.
tak tohle musím potvrdit - já tu elektronickou někdy prostě žužlám v puse setrvale dlouhou dobu (např. při sledování TV) a potahuju, ani o tom nevím, děs běs :bzik: :pche:

jinak moje historie kuřák-nekuřák je docela srandovní a skáče různě sem a tam, ale teď už jdu do pelechu, kdyžtak zítra dopíšu
Obrázek

Halladin
žába/žabák
žába/žabák
Příspěvky: 224
Registrován: 23.05.2014 5:05:41 0

Re: 27.7.2015 opožděný kuřácký rozhledník

Příspěvek od Halladin »

A zas si zaharaším ...
Jeden známej , bývalej starosta sousední obce je znám svou průpovídkou, kterou neustále omílá ....
" Děvčata , kuřte, kuřte, :krik: ale nezapalujte si !" :wink:

JanaBa
žabí princezna/princ
žabí princezna/princ
Příspěvky: 357
Registrován: 21.05.2008 8:26:32 0

Re: 27.7.2015 opožděný kuřácký rozhledník

Příspěvek od JanaBa »

Nekouřila jsem moc, ale kouřila denně. Přestala jsem naráz. Kdyby mi někdo řekl, že mne k tomu dovede jeden plakát, klepala bych si na hlavu, až bych si ji uklepala. Plakát nebyl drastický, žádné černé plíce a zkřížené hnáty. Nic, nic než překrásná modř, která kryla skoro celou plochu, v dolním okraji vybíhal vrcholek skály. Tam seděl člověk, malinký, pohlcený v té nádherné, nekonečné modři. Od člověka letěla obloukem nedokouřená cigareta a povzdech."Taková krása ! Já vůl, co to sám sobě dělám!?" Nic víc. Nepravděpodobné? Ne, geniální a působivé. Už jsem si nezapálila.

Uživatelský avatar
Bláža
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1279
Registrován: 04.12.2006 17:16:16 0
Bydliště: Praha

Re: 27.7.2015 opožděný kuřácký rozhledník

Příspěvek od Bláža »

Byla jsem tzv. sociální kuřák, prostě hlavně ve společnosti a příležitostně. Zajímavé je, že dom se nekouřilo. A zkoušela jsem si zapálit už na základní škole. Na střední to byla pak spíš frajeřina, ještě v dospělosti jsem občas kouřila cigarety. Já mám pocit, že za totality kouřil snad každý, když si vzpomenu na kanceláře, ordinace doktorů, restaurace ani nemluvím, učitelé ve škole v kabinetech, byl to takový kolorit. Ale co je zvláštní, opravdu jsem kouřila spíš z frajeřiny, u mne totiž nenastal návyk. Takže jsem pak prostě přestala a nic... žádný absťák.

karakal
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 827
Registrován: 07.01.2009 20:18:37 0
Bydliště: Praha

Re: 27.7.2015 opožděný kuřácký rozhledník

Příspěvek od karakal »

Po osmnáctých narozeninách jsem si párkrát zapálila. Jenže na mne měly cigarety dost drastický vliv (a mají i při pasivním kouření). Přestanu mluvit a navíc mne slušně proženou. To je faaaaakt dobrý obranný mechanismus ;) To mě v těch osmnácti zachránilo, protože to, že mi to moc nechutná, to bych asi časem překonala. A samozřejmě to pokaždé bylo ve společnosti kouřících. Tenkrát mi to naštěstí ještě nevyvolávalo migrény, dneska to může být jedním ze spouštěčů záchvatu.
Je těžké "statisticky" posuzovat dvě třídy na střední. Navíc jistě jiné střední. Časový odstup se na tom nepozná. U nás na gymplu byla jedna třída sportovců nekuřáků, kde kouřili asi dva vyvrhelové a třída hospodských povalečů, ve které kouřila nejméně třetina. Ostatní oscilovali mezi tím. Já bohužel byla v té hospodské, takže jsem moc nezapadala (no já bych nezapadla ani mezi ty sportovce). Navíc je obrovský rozdíl mezi gymplem a průmyslovkama. A když se to veme až k malým dětem, byla jsem svědkem hovoru, ve kterém se (před více než deseti lety) řešilo kouření předškolních dětí z jedné konkrétní školky! To už mi přišlo fakt šílené.
Můj otec kouřil, můj tchán kouřil a můj manžel kouřil (ženy z mé rodiny nekouří a nekouřily ani jedna, možná nějaká pratetička, to už nevím). Všichni tři chlapi jsou si vědomi, že na udržení tohoto stavu musí vynakládat aspoň občas určité úsilí (ti dva starší už nekouří více jak 20 let a stále se jim o tom zdá!). Je snazší nezačít.
Mám taky své závislosti. Na sladkém a na knížkách. A nemyslím si, že by z toho nemohl být problém. S knihami jsem abstinovala několik let a loni na podzim se začala znovu objevovat. Občas fakt nedokážu jít spát, dokud to nedočtu a pak jsem ráno k ničemu. Ale je pravda, že jsem špatně spala už před tím a čtením jsem se to pokoušela řešit. Nějak mi to připomíná vytloukání klínu klínem :hmm:

Uživatelský avatar
oskarina
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 1713
Registrován: 03.10.2013 19:23:38 0

Re: 27.7.2015 opožděný kuřácký rozhledník

Příspěvek od oskarina »

Byla jsem tzv. sociální kuřák, prostě hlavně ve společnosti a příležitostně.
Přesně, Blážo, tak nějak jsem to měla i já.
Myslím si, že závislost se pozná podle toho, zda si člověk musí ráno zapálit... :) To jsem tedy nikdy nemusela.
Jinak vám popíšu, jak jsem svým dětem názorně vysvětlila, co je to závislost na kouření.
Byli jsme celá rodina u mé kamarádky na chalupě. Kamarádka- elegantní dáma. Večer se sedělo, my, dospělí jsme pařili dlouho do noci... Kamarádka je silná kuřačka, ale kvůli manželovi,nekuřákovi, kouřila jen venku před chalupou a típala to do plechovky.
Ráno jsme byli na nohou a chytali jsme se odjet, oni tam zůstávali. Najednou vidím kamrádku, jak začíná lovit v plechovce... zavolala jsem děti a povídám jim: "Teď se koukněte, co dělá z čkověka závislost na nikotinu: Došly jí cigarety, nikde poblíž obchod, musí si zakouřit, tak hledá trochu delší vajgly ze včerejška a bude je kouřit..." :shock: :shock: :cry:
A taky jo.... :roll:
Nikdy na to nezapomenu, to jsem tedy předtím ani potom neviděla.
ALe jiná známá mi říkala, že si, když jim docházejí cigarety, schovávají jednu cigaretu na ráno do tajného úkrytu, aby jim ji ten druhý nevykouřil (oba silní kuřáci).
Píšu to jen jako postřeh, co z NĚKTERÝCH lidí dokáže závislost udělat. :?

Uživatelský avatar
Beda
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 12302
Registrován: 03.10.2006 12:37:24 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 27.7.2015 opožděný kuřácký rozhledník

Příspěvek od Beda »

no, ta ranní (po snídani ke kafíčku) je hodně důležitá, to je fakt :yes: :oops: :oops:

taky si večer hlídám, abych aspoň tu jednu měla - zas totiž představa, že v 7 ráno před snídaní běžím do trafiky - to néééééé :bzik:
Obrázek

Uživatelský avatar
Tečka
žabí královna/král
žabí královna/král
Příspěvky: 2299
Registrován: 05.11.2007 8:39:30 0
Bydliště: Kousek od Kolína

Re: 27.7.2015 opožděný kuřácký rozhledník

Příspěvek od Tečka »

Beda píše:no, ta ranní (po snídani ke kafíčku) je hodně důležitá, to je fakt :yes: :oops: :oops:

taky si večer hlídám, abych aspoň tu jednu měla - zas totiž představa, že v 7 ráno před snídaní běžím do trafiky - to néééééé :bzik:
Bedo :super: :) :)
Když zachráníš jednu kočku, svět se nezmění, ale pro tuto kočku se svět změní navždy...

Odpovědět